Manisa 8. Piyade Er Eğitim Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Manisa 8. Piyade Er Eğitim Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Manisa 8. Piyade Er Eğitim Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Manisa il merkezinde yer alan 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığına bağlı olan Manisa 8. Piyade Er Eğitim Alay Komutanlığı, “Batı Kışla” olarak da bilinir. Hem kısa dönem hem de uzun dönemlerin eğitim aldıkları komutanlıkta disiplin yüksek seviyede olmakla birlikte eğitimler fiziksel olarak yorucu ancak komutanlığın asker gönderdiği bölgeler sebebiyle yıpratıcı değildir.

Acemiliğini burada yapmış kişiler, özellikle yürüyüş koşu ve intikal eğitimlerinde, alışana kadar oldukça yorulduklarını ancak sonrasında bu eğitimlerin kolaylıkla üstesinden geldiklerini dile getiriyorlar. 8. Piyade Er Eğitim Alay Komutanlığı sosyal tesisleri ve spor faaliyetlerinin gerçekleştirilebileceği alanlarıyla da dikkat çeken bir birlik.

8. Piyade Er Eğitim Alay Komutanlığı Usta Birliğine Nereye Gönderir?

Acemiliğini bu komutanlıkta tamamlayan kısa ya da uzun dönem erler Manisa Kırkağaç’ın aksine yoğunlukla batı bölgelerine gönderilirler. Genellikle Kıbrıs başta olmak üzere İstanbul ve Ankara’ya asker dağıtımı yapılan komutanlıktan diğer batı il ve ilçelerine de gönderilmek mümkündür. Ayrıca ihtiyaca bağlı olarak eğitimini burada tamamlayan askerler, acemilerden sorumlu eğitim çavuşu olarak burada kalmaya devam edebilirler.

Her ne kadar eğitim verdiği askerlerin çok büyük bölümü batıya gönderilse de ihtiyaç duyulması halinde çok nadir de olsa 8. Piyade Er Eğitim Alay Komutanlığından doğu ve güneydoğuya gönderim yapıldığı da dile getirilmektedir.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kışla içerisinde askerlerin para çekebileceği bir adet ATM ile birlikte para transferi ve gönderim işlemleri için PTT şubesi bulunuyor. Askercell kullanmayı tercih etmeyen erler için yeterli sayıda ankesörlü telefon da komutanlık içerisinde çeşitli lokasyonlara dağıtılmış durumda. İçerisinde bir askerin ihtiyaç duyabileceği her şeyi barındıran kantinler de yine burada eğitim alan askerlere hizmet veriyor.

Askerlerin eğitim sonrasında veya izin günlerinde boş zamanlarını değerlendirebilmeleri için internet kullanımına açık bilgisayarlar, oyun konsolları ve langırt masalarının yanı sıra futbol ve basket sahaları da yine kışla içerisinde mevcut. Yemyeşil çam ağaçlarının içerisine konuşlandırılmış masalarda askerler, boş zamanlarında dönem arkadaşlarıyla vakit geçirebileceği gibi, hafta içi mesai saatleri içerisinde, hafta sonu kışla tarafından belirlenen saatlerde kendilerini ziyarete gelen yakınlarıyla da görüşme imkanına sahip.

8. Piyade Er Eğitim Alay Komutanlığına Nasıl Gidilir?

İzmir’den sonra, Ege Bölgesi’nin en büyük ikinci şehri olan Manisa’da askerlik yapacak olanlar, kara yolu, hava yolu veya demir yoluyla ile ulaşım sağlayabilirler. Ülkemizin ticaret merkezlerinden biri olan İzmir’e kuzey ve iç kesimlerden düzenlenen otobüs seferlerinin güzergahında kalan Manisa, aynı sebepten dolayı pek çok demir yolu hattının da üzerinde yer alıyor.

Kara yolu ile ulaşım: Manisa’da konuşlanan kışlaya ulaşım için tercih edilebilecek en ideal yöntem kara yoludur. Zira coğrafi konum olarak arada kalan Manisa, hem kuzey hem güney hem de iç kesimlerden düzenlenen seferlerin geçiş rotası üzerindedir. Bu nedenle hemen hemen tüm otobüs firmalarından direkt Manisa’dan geçen sefer bulabilmek mümkündür. Manisa Otogarı’na vardıktan sonra belediyeye ait toplu taşıma araçları veya taksiyle il merkezine ve kışlaya ulaşılabilir. Manisa,

 • İstanbul’a 434,
 • Ankara’ya 562,
 • İzmir’e 38,
 • Bursa’ya 274 kilometre uzaklıktadır.

Bu mesafeler göz önüne alındığında Manisa’ya düzenlenen otobüs seferleri,

 • İstanbul’dan 6 saat,
 • Ankara’dan 9 saat,
 • İzmir’den 1 saat,
 • Bursa’dan 4 saat sürüyor.

Demir yolu ile ulaşım: İzmir’e düzenlenen tren seferlerinin güzergahında kalan Manisa’ya, Manisa-Ankara, Manisa-İstanbul, Manisa-İzmir, Manisa-Uşak, Manisa-Afyon, Manisa-Konya, Manisa-Adana güzergahlarında sefer düzenleyen trenlerle ulaşım sağlanabilmektedir. Manisa Tren Garı ile kışla arasında üç kilometrelik bir mesafe bulunuyor.

Hava yolu ile ulaşım: Şehir merkezinde bir hava yolu bulunmaması sebebiyle Manisa’ya yakın il ve ilçeler yerine daha uzak bölgelerden gelenler hava yolunu tercih edebilirler. Çünkü şehre en yakın havalimanı, İzmir’de bulunan Adnan Menderes Havalimanı ve buradan Manisa’ya kara yoluyla devam etmek gerekiyor. İzmir’den Manisa’ya yolculuk 1 saat sürse de havalimanından terminale gidiş, otobüs seferi bulmak gibi süreçler varış süresini artırıyor.

8. Piyade Er Eğitim Alay Komutanlığı İletişim Bilgileri

 • Adres: 8. Piyade Er Eğitim Alay Komutanlığı Yunusemre/Manisa
 • Telefon: 0 236 231 46 33-34 – 0 236 231 67 50 – 0236 231 13 64
 • Faks: 0 236 231 69 99

Bir önceki yazımız olan Bilecik 9. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizde 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı, Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı ve Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı iletişim bilgileri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.