Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Lise Mezunu Subay Alımı Sınavında 19 Mart Son Gün!

Lise Mezunu Subay Alımı Sınavında 19 Mart Son Gün!

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından 2020 yılı içerisinde yapılması beklenen alımlardan biri de subay ve astsubay alımıdır.Bu noktada özellikle başvuru yapmak istenen adayların girmesi gereken ve başvuruda hesaplanması gereken puanlara kaynak olan sınavlar bulunmaktadır. Bu sınavlar ise YKS ve TYT sınavlarıdır. Adaylar için bu sınavlara başvuru tarihi geçtiğimiz hafta bitmiştir.

ÖSYM tarafından geç kalanlara ayrıca başvuru günleri tahsis edilmiştir. Özellikle Jandarma tarafından yapılacak olan sonraki alımlara başvuru yapmak isteyen adayların bu geç başvuru tarihleri olan 18-19 Mart 2020 tarihinde başvuru yapmaları gerekmektedir.

Subay – Astsubay Alımı Başvuru Şartları

Jandarma Genel Komutanlığı’nın 2020 yılında yapması beklenen subay ve astsubay alımı için adayların sağlaması gereken birtakım şartlar bulunmaktadır.Gerekli şartların yerine getirilmesi sonucunda adaylar başvuruda bulunabileceklerdir. Bu şartlar şu şekilde ifade edilmektedir.

Türk vatandaşı olmak, adayların en az lise mezunu olmak, Evli, hamile, çocuklu olmamak veya nikah dışı yaşamı olmamak,1 Ocak tarihi ile 21 yaşını bitirmiş olmak,Güvenlik soruşturması temiz çıkmak,İlgili yıl (yani bu yıl için 2020) yapılan YKS ve YTY ile AYT sınavlarına katılmış ve belirtilen taban puanı almış olmak,Silah taşımaya elverişli olmak,Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği gereklerini taşımak,Herhangi bir Emniyet ya da Jandarma, Sahil Güvenlik eğitim kurumlarından atılmamış olmak,Ön başvuru şartı olarak YKS ve YTY sınavlarına girmiş olmak ve puanı bulunmak şartları yer almaktadır.

YKS ve TYT’ye Başvuru

YKS ve YTY sınavlarına başvuru yapmak isteyen adayların ilk olarak ÖSYM aday işlemleri sayfasından bireysel olarak  sınavı seçmelidir.Gecikme ücreti dahil olmak üzere sınav ücretini ödeyerek başvurularını 18 ile 19 Mart 2020 tarihleri arasında tamamlamaları gerekmektedir. https://ais.osym.gov.tr/Yetki/Giris adresinden sınava başvuru yapılabilmektedir.Başvuruların son tarihinin kaçırılmaması gerektiği urgulanmaktadır.

Subay Alımı Başvuruları

İlgili Jandarma Genel Komutanlığı subay ve astsubay alımı için adayların bizzat https://personeltemin.msb.gov.tr adresinde açıklanan alım ilanlarını takip etmeleri gerekmektedir. Fakat ilgili alımları ise YKS ve TYT sınavlarından sonra olacağından dolayı ilanların yaz aylarına yakın bir tarihte açıklanması muhtemel olarak ifade edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bayan Astsubay Boy ve Kilo Tablosu başlıklı makalemizde bayan astsubay, bayan astsubay boy kilo tablosu ve bayan astsubay boy tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.