Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Kıta Anket Formu Nedir? Kıta Anket Formu Örneği

Kıta Anket Formu Nedir? Kıta Anket Formu Örneği

Devletler, işlerini yürütebilmek için personellere ihtiyaç duymaktadırlar. Bu anlamda çeşitli alanlarda kamunun işlerini yürüten birçok kamu personeli mevcuttur. Kamuda çalışan bir kamu personeli olabilmek ve bu kişilerin karşılaşabilecekleri türlü durum karşısında hangi kurallara uyulacağının bilinmesi önemlidir. Detaylıca kanunlarda ve diğer hukuki metinlerle açıklanan bu kurallar neredeyse her alanda düzenlemeler getirmiştir. Yazımızda inceleyeceğimiz kıta anket formu ve işlevsellik raporu bu kurallar içerisinde personelin sağlığı anlamında dikkat edilen kurallardır.

Psikiyatrik muayene ve değerlendirme, hasta ile yapılan görüşmeler yanı sıra diğer kaynaklardan da bilgi toplamayı gerektirir. Hastanın hastalığının farkında olup olmaması, kendi tutum ve davranışlarına ait objektif gözlemle yapamayacağı olasılığı, farkı durum ve koşullardaki tutumlarını ayrıntılı olarak değerlendirebilmek, izlem sürecinde değişimleri daha ayrıntılı öğrenebilmek için psikiyatrik muayenede hasta yanı sıra eşinden, ailesinden, arkadaşlarından, iş yerinden de bilgi toplamak, diğerlerinin gözlemlerini de dikkate almak önemlidir.

Psikiyatriye sevk edilen personelin tanı-tedavi sürecine katkı sağlamak amacıyla hekime hastanın görev yerindeki tutum ve davranışlarına ilişkin bilgi aktarmak, gerektiğinde mesleki beceri ve askerî ortama uyum yeterliliğine ait gözlem ve değerlendirmeleri almak amacıyla kıta anket formu uygulanmaktadır.

Kıta Anket Formu Nedir?

Kıta anket formu, Psikiyatrik muayeneye sevk edilen personele ait son zamanlarda gözlenen değişimleri, dikkati çeken belirtileri muayeneyi yapacak psikiyatri uzmanına aktarmak üzere hazırlanan forma verilen isimdir.

Kıta anket formu, Asker İşlevsellik Değerlendirme ve Kıta Kanaati Formu ile çokça karıştırılmaktadır.

Kıta Anket Formu Amacı Nedir?

Bu ankette temel amaç şimdiki ruhsal rahatsızlığı tanısını koymayı kolaylaştırmak amacına yöneliktir. Kıta anket formu, yakın dönemdeki gözlem ve değişimleri içerir. Özellikle hastanın talebi dışında birlik tarafından yapılan sevklerde veya ilk sevklerde mutlaka hazırlanır, hekimin talebi halinde ya da aralıklı kontrol muayenelerinde son duruma göre yeniden hazırlanarak usulüne uygun gönderilir.

Kıta anketi veya askerî işlevsellik değerlendirme ve kıta kanaati formu içerisinde aktarılan hususlara ilişkin olarak gerektiğinde ilgili psikiyatri uzmanı formu hazırlayan birlikten daha ayrıntılı gözlem ve bilgi isteyebilir. Bu istek söz konusu formu hazırlayan makam tarafından yazılı olarak cevaplandırılır.

Kıta Anket Formu Örneği

Anket ve form mutlaka personelin birinci sicil amiri tarafından doldurulup hazırlanır, diğerleri (kıta tabibi vb.) kendi hanelerinde kendi gözlem ve düşüncelerini belirtir

Form üzerinde kıta tabibinin ve psikolojik danışmanın da varsa gözlemlerine ait haneler yer almaktadır. Kıta anketi tek tip olup, hazırlanan personelin statüsüne ve görev özelliklerine uygun olarak cevaplandırılır. Form üzerinde bulunan 12. ve 13. sorular, 14. soru kutucuğunun aşağısındaki “Yapılan tıbbi müdahaleler” ve “Daha önce görmüş olduğu tedaviler ile ilgili varsa belgeler” kısımlarıdır.

Kıta Anket Formu Örneği 1

Kıta Anket Formu Örneği 2

Kıta Anket Formu

 

 

Bir önceki yazımız olan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Mali Yönetim Uzmanı Alımı Yapacak! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Аренда яхты в Турции экскурсии в мармарисе