Kılıçdaroğlu'ndan Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Erlere Dair Açıklama
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Kılıçdaroğlu’ndan Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Erlere Dair Açıklama

Kılıçdaroğlu’ndan Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Erlere Dair Açıklama

Cumhuriyet Halk Partisi  Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, uzman erbaş ve sözleşmeli erlerin sorunlarına dair açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu,  Türkiye Büyük Millet Meclisi Grup Toplantısında yaptığı açıklamada zam oranlarına değindi. Zamlar dışında genel hak kayıplarının da düzeltilmesi ve bir eşitleme çalışması yapılmasının önemine dair konuşmalar yaptı.

Sözleşmeli Er ve Erbaşların Zam Oranı Yeterli Değil

Toplantı sırasında Kılıçdaroğlu’nun gündem konularından bir tanesi de sözleşmeli er ve erbaşların maaşları idi. Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada sözleşmeli er ve erbaşların sorunlarının artık gündeme getirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Uzman çavuş veya astsubay olarak görev yapan kişilerin mesai bitiminde evlerine gittiğini ancak 7 yıl boyunca orduya hizmet eden sözleşmeli er erbaşların evlerine gidemediklerini belirtti. Bu 7 yıl boyunca evlerine gidemeyen sözleşmeli er ve erbaşların sadece 30 gün izinleri olduğunu da ekledi. 15 gün mazeret izni, doğum ölüm izni, 7 günlük evlilik izni olmasını yeterli gelmediğini kaydetti. 7 yıl boyunca kışlada er koğuşunda kalmanın zorluklarından dem vurdu.

Sözleşmeli Er ve Erbaşların Hakları Verilmiyor

Kılıçdaroğlu sözlerine yapılan zamlar ile devam etti. 2018 Ocak ayında uzman çavuş astsubay ve üst kademeye 400 lira iyileştirme zammı yapılmıştı. Bu zamlar sözleşmeli er ve erbaşları kapsamadı. Ayrıca  sözleşmeli er ve erbaşlara aile çocuk yardımı yapılmadığını da hatırlattı. Askerlerin görev yeri değişiklikleri sırasında tayin izni ve yol harcırahı aldıklarını, sözleşmeli er ve erbaşların bu haklarının da bulunmadığını sözlerine ekledi. Eş durumu tayini hakkının olmamasını da bir başka hak kaybı olduğunu söyledi. Bu görevde çalışan insanların robot olmadığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini öne sürdü.

Araştırma Önergesi Verildi

Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında CHP Ordu milletvekilinin araştırma önergesi hazırladığını ve Meclis’e sunduğunu söyledi. Sözleşmeli er ve erbaşların şehit olması halinde ailelerine 4.200 TL veriliyor. Bu rütbeler dışındakiler için ise tutar 5.600 TL. Şehit yakınlarına ve gazilerine yapılan kira yardımı sözleşmeli er ve erbaşlar için geçerli değil, bu konuda da hak kaybı yaşanıyor. Uygulamadaki bu durumların değiştirilmesinin gerekli olduğunu ve şartların eşitlenmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, hak kayıplarının önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.

 

 

Bir önceki yazımız olan Sözleşmeli Er Boy – Kilo Tablosu başlıklı makalemizde boy kilo tablosu sözleşmeli er, sözleşmeleli er kilo tablosu ve sözleşmeli er boy kilo hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Süleyman dedi ki:

    Sözleşmeli erler direk uzman çavuş olmalı ve devletin kadrolarına geçmeli.
    Cumhur başkanımız bunuda halleder insallah