Kasım 2018 Sevk Tarihleri Açıklandı!Er Celp Bilgileri Açıklandı mı?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Kasım 2018 Sevk Tarihleri Açıklandı!Er Celp Bilgileri Açıklandı mı?

Kasım 2018 Sevk Tarihleri Açıklandı!Er Celp Bilgileri Açıklandı mı?

1111 Sayılı Askerlik Kanunu gereği 2018 yılının Kasım ayında silah altına alınacak yükümlüler için er celbi duyurusu yapıldı. Milli Savunma Bakanlığına bağlı Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan duyuruya göre sevke tabi yükümlüler, celp bilgilerini 15 Ekim 2018 tarihinden itibaren öğrenecekler.

2018 Kasım celbinde askerlik görevini icra edecek er statüsündeki yükümlülerin celp bilgileri ve sevk işlemleriyle ilişkili hususlarla alakalı yapılan duyurunun detayları aşağıdaki gibidir.

Kasım 2018 Celp Döneminde Kimler Askere Gidecek?

  •  1998 ve öncesinde doğmuş olup, genel celp dönemi 2018’in Kasım ayına denk gelen askerlik işlemlerine tabi yükümlüler,
  • Celp dönemi Kasım 2018 olmamasına rağmen, bu dönemde askerlik görevini yerine getirmek isteyen ve bu talebi uygun görülen yükümlüler,
  • Yasal sebepleri gerekçe göstererek askerlik görevini erteleyen ancak erteleme şartlarının ortadan kalkması sebebiyle Kasım 2018 celp döneminde askerlik hizmetine tabi olan yükümlülerin Kasım 2018 celbi teslim tarihi belli olurken, sevk işlemlerine dair tüm detayların açıklanacağı tarih de Askeralma Genel Müdürlüğü resmi internet adresinde paylaşıldı.

Kasım 2018 Er Celbi Sevk Evrakı Nasıl ve Ne Zaman Alınır?

2018’in Kasım ayı celbine tabi olan yukarıda belirtilen yükümlüler hangi eğitim merkezine sevk edilip hangi grupta silah altına alınacaklarını 15 Ekim 2018 tarihinden itibaren öğrenebilirler. Yükümlüler nüfus cüzdanlarını ibraz etmek koşuluyla e-Devlet üzerinden ya da askerlik şubelerinden sevk evraklarını temin edebilirler. Yükümlüler hangi grupta yer aldıklarını öğrendikten sonra kasım celp dönemi ne zaman askere gider sorularına da yanıt bulmuş olacaklar.

1. grupta sevke tabi yükümlüler sevk işlemlerini;

  • E-devlet üzerinden 15 ila 31 Ekim 2018 tarihleri arasında,
  • Askerlik şubelerinden ise 15 Ekim 1 Kasım tarihleri arasında yaptıracaklar.

2. grupta sevke tabi yükümlüler ise sevk işlemlerini;

  • E-devlet üzerinden 20 Kasım ila 5 Aralık 2018 tarihleri arasında,
  • Askerlik şubelerinden ise 20 Kasım ila 6 Aralık 2018 tarihleri arasında yaptıracaklar.

Yol ve İaşe Bedelleri Nasıl Temin Edilir?

Sevk evrakını yukarıda belirtilen tarihler içerisinde temin eden yükümlüler yol ve iaşe bedelleri için nüfus cüzdanlarını ibraz etmek şartıyla herhangi bir PTT şubesine gidebilirler. Bunun yanı sıra yol ve iaşe bedellerinin PTTmatiklerden, PTT Kart aracılığıyla temin edilmesi de mümkün.

Kimler 2018 Kasım Celbinde Bakaya İşlemine Tabi Tutulacak?

Yukarıda belirtildiği üzere;

  • 1. grupta yer alıp 1 Kasım 2018 tarihine kadar,
  • 2. grupta yer alıp 6 Aralık 2018 tarihine kadar sevk işlemlerini yaptırmayanlar bakaya statüsünde değerlendirilecekler.

Öte yandan sevk evrakını aldığı halde kendisine tanınmış olan yasal yol süresinin bitimine kadar birliğine teslim olmayan yükümlüler de bakaya statüsüne girecek.

98/4 Kasım Celbi Askerlik Yerleri Sorgulama Ekranı İçin TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlik Celp Bilgileri [Dönemleri ve Yerleri] Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.