Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Kadınlar Gönüllü Asker Olabilir Mi? Alım Yapılıyor Mu?

Kadınlar Gönüllü Asker Olabilir Mi? Alım Yapılıyor Mu?

Ülkemizde vatandaşlık görevlerinden biri olan askerlik kurumu için bazı ülkelerden farklı olarak erkeklerin zorunlu görevleri bulunmaktadır. Fakat özellikle merak edilen konular arasında ise kadınlar gönüllü asker olabilir mi ? Kadınlar nasıl askerlik yapar şeklinde sorular yer almaktadır. Özellikle kadın vatandaşların da çoğu zaman asker olmak için istekte bulunmaktadır. Bu durum göz önüne alındığında, kadınların mecburi olarak asker olması durumu bulunmamaktadır.

Erkeklerin aynı sıra 7179 sayılı kanun gereği kadınların mecburi olarak askerlik görevi yapmayacağı ifade edilmiştir. Fakat özellikle gönüllü olarak asker olmak isteyen kadın vatandaşlar için ise birtakım özel durumlar bulunmaktadır.Buna göre gönüllü olarak bazı durumlarda kadınların asker olabilmesinin önü açılmıştır.

Kadın Asker Alımı

Dünya’daki uygulamalarına bakıldığında özellikle ABD, İsrail, İsviçre gibi ülkelerde kadınlara da zorunlu askerlik görevli verilmiştir. Ülkemizde ise sadece bazı durumlara kısıtlı olarak kadınlar gönüllü asker olabilmektedir. Merak edilen ise hangi durumlarda ve şartlarda kadın vatandaşların bu görevi yerine getirmeleridir.

Genel itibari ile gönüllü olarak askerlik yapmak isteyen kadın vatandaşların askere alınmaları Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde gerçekleşmektedir.Özellikle gönüllü askerliğe olan talebin artmasıyla alımlar başlamaktadır. Hali hazırda sürmekte olan Zeytindalı ve diğer operasyonlar kapsamında da yine bu tür gönüllü kadın asker alımları gerçekleşmiştir. Bu noktada operasyonların devam etmesi durumunda, kadın vatandaşlar, JGK’lıklarına gönüllü askerlik başvurularını yapabilmektedir.

Kadın Subay ve Astsubay

 Kadınlar asker olarak görev almalarının yanı sıra TSK bünyesinde gerçekleştirilen alımlar çerçevesinde kadınlar gönüllü asker değil aynı zamanda astsubay ve subay olarak da görev alabilmektedir. Burada hemen hemen her yıl TSK bünyesinde alımlar olmaktadır. Alımlarda fiziki ve mülakat sınavları doğrultusunda kadın adaylar, ilgili astsubay ve subay kadrolarına başvuru yapabilmektedir.

Fakat subay ve astsubaylık durumlarında bile kadınların, erkeklere göre göre daha çok savaş alanlarında değil de genel itibari ile revir, yönetim ve idari görevler aldığını görmekteyiz. Genel olan bu durum elbette kadro ve görevlendirmeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fakat bu noktada JÖH ve diğer birimler de kadın adayların bulunduğunu ifade etmek gerekmektedir

Bir önceki yazımız olan Ağustos 2020 6 Aylık Er Sınıflandırma Sonuçları Nasıl Sorgulanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.