Jandarma Özel Harekat Nasıl Olunur? JÖH Olma Şartları Nelerdir?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Jandarma Özel Harekat Nasıl Olunur? JÖH Olma Şartları Nelerdir?

Jandarma Özel Harekat Nasıl Olunur? JÖH Olma Şartları Nelerdir?

İçişleri Bakanlığına bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Jandarma Genel Komutanlığı, belirli dönemlerde çok sayıda askeri personel alımı gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu alımlardan en çok rağbet görenlerden birisi de Jandarma Özel Harekat birimleri için yapılacak alımlardır. Gerek maaşı, gerek ülke güvenliği için sergilediği kutsal görevi göz önüne alındığında Jandarma Özel Harekat personeli olmak için her yıl çok sayıda başvuru yapılır. Özellikle başvuru alınan dönemlerde JÖH olmak için gereken şartlar, nasıl başvuru yapılacağı ve başvuruya ilişkin sonuçların nasıl öğrenileceğine dair detaylar da adaylar tarafından merak edilmektedir.

Jandarma Özel Harekat Ne İş Yapar?

Jandarma Özel Harekat ya da kısaca JÖH, bütün birimleri ve unsurları tamamen özel olarak seçilen ve gönüllü olan askerlerden oluşan, en seçkin askeri gruplardan birisidir. Her çeşit askeri operasyonlarda ön saflarda yer alan bu özel gruplar, Türk Silahlı Kuvvetlerindeki en gözde birlikler arasında yer alıyor. Terörle mücadele konusunda son derece başarılı olan bu özel gruplar senelerdir teröristlerle savaşta ön saflarda yer alarak terörizmle mücadelede önemli bir rol oynamıştır. Meskun mahal operasyonlarına da katılan JÖH  gruplarının önemi gün geçtikçe artmaktadır. Seçkin askerlerden oluşan JÖH birimlerinin çoğunluğunu astsubay, subay ve uzman erbaşlar oluşturur.

Jandarma Özel Harekat Nasıl Olunur?

JÖH olabilmek için ilk olarak Jandarma Genel Komutanlığının bu birim için personel ihtiyacı olduğuna dair bir ilan yayımlaması gerekir. Yayımlanan ilanda başvuru şartları ve başvuru tarihleri başta olmak üzere pek çok bilgi yer alır. İnternet üzerinden JÖH başvuru formunu dolduran adayların tamamı ya da başvuruda belirtilen şartlara göre bir kısmı mülakat için kuruma çağrılır ve burada yapılacak değerlendirmeden sonra JÖH mensubu olmaya hak kazananlar yine internet üzerinden duyurulur.

Jandarma Özel Harekat Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

JÖH olmak için gerekenler, başvuru dönemlerindeki duyurularda belirtilse de genel unsurlar çoğu zaman değişmez. JÖH başvurusu yapmak isteyen vatandaşların şu şartlara uyması beklenir:

 • İlk şart başvuru yapan adayların erkek ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır.
 • Adaylar en az lise mezunu olmalı ya da liseye denkliği kabul edilen bir okuldan mezun olmalıdır.
 • Başvuruda bulunan adayların askerliklerini tamamlamış olmaları ya da JÖH başvurusu yaptıkları tarihte askerliklerini yapıyor olmaları gerekir.
 • Başvuru tarihinde adayların 25 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Başvuru yapan adayların müracaatını yaptığı ilk gün itibarıyla terhisinin üzerinden üç seneden daha fazla zamanın geçmemiş olması gerekir.
 • Tüm sınavlardan başarı ile geçen adayların Sağlık Yeteneği Yönetmeliği kapsamında sevk edildikleri hastanelere giderek uzman erbaş ya da komando uzman erbaş olabileceklerine ilişkin ibarenin yer aldığı sağlık raporu almaları gerekir.
 • JÖH olmak için başvuru yapacak olan adayların en az 164 cm boyunda olmaları gerekir. Ayrıca kilo durumları ise başvuru için özel olarak yayımlanan tablodaki boy – kilo oranlarına uyumlu olmalıdır. Ölçüm yapılırken adayların boy uzunluğu çıplak ayakla ölçülür. Ayrıca ağırlıkları ise spor şortu ya da eşofman ile ölçülür.
 • Adayların geçmişte Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde uzman jandarma, uzman erbaş, subay, astsubay olarak istihdam edilmemiş olması ve askeri öğrencilik ile ilişiğinin kesilmemiş olması gerekir.
 • Adayların vücut yapılarının düzgün, her açıdan sağlam ve fiziki görünüşünün kusursuz olması gerekir. Adayların göğüs kafesinde ve omurgalarında şekil bozukluğu olmamalı, işitme ve görme ile ilgili kusura sahip olmamaları, lens, gözlük ve işitme cihazı kullanmamaları, renk körü ya da düz taban olmamaları, vücutlarının hiçbir bölgesinde yara, dövme, yanık ve ameliyat izi olmaması gerekir. Türkçeyi kusursuz konuşmaları, dillerinde pelteklik olmaması, kekelemek, tutukluk gibi konuşma engellerinin söz konusu olmaması gerekir.
 • Başvuran adayların güvenlik soruşturmalarının olumlu sonuçlanması gerekir.
 • Askerlik hizmetini yapan adayların, başvuruda belirtilen tarihe kadar terhis olabilecek durumda olmaları ve birlik komutanları tarafından düzenlenen nitelik belgesini almış olmaları gerekir.
 • Adayların tutum ve davranışlarıyla yasa dışı görüşleri benimsememiş ve bu örgütlerin faaliyetlerinde yer almamış olmaları gerekir.

Jandarma Özel Harekat Başvuru Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

JÖH alımına ilişkin başvuru sonuçlarını internet üzerinden öğrenmek mümkündür. Bunun için Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığının personel temin sistemi üzerinden sonuç sorgulaması yapabilirsiniz.

 • İlk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayıp ilgili sayfayı açın.

 • Devam eden faaliyetler bölümünden başvuru yapmış olduğunuz ilana ilişkin en sağda yer alan “sorgula” butonuna tıklayın.

 • Bu butona tıkladıktan sonra sistem sizi e-devlet kimlik doğrulama sayfasına yönlendirecektir. Açılan sayfadaki ilgili boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girin, ardından “sisteme giriş yap” yazısına tıklayın.
 • Eğer henüz e-devlet şifresi temin etmediyseniz başvuru sonucunuzu öğrenebilmek için mesai günü ve saati içinde size yakın konumdaki bir PTT ofisine giderek personele kimlik belgenizi göstermek suretiyle şifrenizi temin edebilirsiniz.
 • Ayrıca şifrenizi unutmanız halinde giriş sayfasındaki “şifremi unuttum” butonunu kullanabilir ve sistemin sizden istediği kimlik bilgilerini ve yakın akrabalarınızdan birisine ait olan T.C. kimlik numarasını yazarak cep telefonunuza gönderilen kısa mesajdaki güvenlik kodunu girerek yeni bir şifre oluşturabilirsiniz. Eğer cep telefonu numaranız sistemde kayıtlı değilse yeniden PTT ofisine gitmeniz gerekir.
 • Ayrıca giriş ekranında yer alan internet bankacılığı, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve mobil imza seçeneklerinden birini kullanarak da sisteme giriş yapmak mümkündür.

 • Sisteme girdikten sonra aktif başvurularınızı “başvuru bilgileri” bölümünden görüntüleyebilir, bu başvurulara ilişkin sonuçlar için ise “sonuç bilgileri” yazısına tıklayarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Başvuru dönemlerinde ise “başvuru bilgileri” butonuna tıkladıktan sonra “başvuru sürecindekiler” bölümüne geçerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

JÖH başvuru sonucu sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ

Jandarma Özel Harekat Maaşları Nedir?

İçinde olduğumuz 2019 yılında Jandarma Özel Harekat personelleri bütün tazminatlar ve ek ücretlerle birlikte 6.000 Türk Lirası’ndan başlayıp 7.000 – 8.000 Türk Lirası’na kadar yükselen tutarlarda maaş alıyorlar. Maaş konusunda ayırt edici noktalar arasında uzman erbaş, astsubay, subay gibi rütbeler ve ailevi ve eğitim durumu gibi faktörler bulunur.

Jandarma Özel Harekat Kıyafetleri Nasıl?

Jandarma Özel Harekat personellerinin kıyafetleri aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi genelde iki çeşittir. Birisi koyu lacivert tonların hakim olduğu kıyafet iken diğeri kamuflaj desenlere sahip olan kıyafettir.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.