Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2020 Jandarma Uzman Erbaş Maaşları Ne Kadar? (Ek Ödemeler ile)

2020 Jandarma Uzman Erbaş Maaşları Ne Kadar? (Ek Ödemeler ile)

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan en önemli rütbeli asker birimlerinden biri olan uzman erbaşlarla ilgili pek çok bilinmeyen detay var. Özellikle kalkışma girişimi sonrasında komutanlıkların sözleşmeli erbaş alımlarını sıklaştırmaya başlaması, kariyerini bu doğrultuda ilerletmek isteyenleri cezbediyor. Bu bağlamda uzman erbaşlar ne kadar maaş alır, özlük hakları nelerdir, nerede yaşarlar gibi sorular da adaylar arasında sıkça sorulur hale geliyor. Geçtiğimiz günlerde sözleşmeli jandarma uzman erbaş alımı başvurularının tamamlanmasıyla birlikte pek çok aday detayları araştırmaya başladı.

Jandarma Uzman Erbaş Maaşları

Jandarma uzman erbaş maaşları da, erden en yüksek rütbeli subaya kadar olduğu gibi görev alınan bölgeye göre değişiklik gösteriyor. “Görev tazminatı” olarak adlandırılan ve terör bölgesi kabul edilen yerlerde görev alan uzman erbaşların maaşları, diğer illerde görevli olan meslektaşlarına göre farklılık gösteriyor. Ayrıca jandarma uzman erbaş maaşlarında, kişinin medeni hali, kıdem ve çocuk sayısına göre de değişiyor. 2020 yılında yapılan düzenlemeyle

  • Göreve yeni başlamış kıdemsiz jandarma uzman erbaşlar 4452-4791 TL,
  • Göreve yeni başlamış görev tazminatı alan kıdemsiz jandarma uzman erbaşlar 6000-7300 TL maaş almaktadır.

Bir uzman erbaş göreve terör bölgesi kabul edilen yerlerde başlarsa maaşı 6000-7300 TL arasında olur. Ancak burada adayların karıştırdığı bir detay var. Sözleşmesi dahilinde tayin zamanı gelen uzman erbaş, terör bölgesi haricinde bir yere tayin olması halinde maaşı aynı şekilde devam etmez. Çünkü görev tazminatı maaşından çıkarılarak aldığı ücret normal seviyeye çekilir. Bazı kaynaklarda göreve doğuda başlanırsa maaşın da aynı seviyede devam edeceğiyle ilgili bilgiler yer alsa da bu veriler gerçeği yansıtmamaktadır.

Jandarma Uzman Erbaş Sözleşmeleri Kaç Yıl?

Uzman erbaş sözleşmeleri en az 2 en fazla 5 yıl süreyle yapılır. Bu sürede herhangi bir disiplin kovuşturması almaz, görevini layığıyla devam ettirirse sözleşmesi yenilenerek TSK bünyesinde çalışmaya devam eder. Aksi halde sözleşmesinin sona ermesiyle birlikte sivil hayata döner. Bazı durumlarda TSK’nın şerefine leke sürecek hal ve hareketlerde uzman erbaşların sözleşmesinin sona ermesi bile beklenmeden sözleşme feshedilerek uzman erbaşın TSK ile ilişiği kesilebilir.

Sözleşmenin ilk 5 ayı “intibak süresi”dir. Bu sürede yükümlü herhangi bir sorumluluk altına girmeden, mesleğin kendisine ağır gelmesi, başka bir iş bulması veya kariyerini farklı doğrultuda çizmeye karar vermesi gibi sebeplerden ayrılma hakkına sahiptir. Ancak sözleşmeli uzman erbaş olmaktan vazgeçerseniz, 2020 Nisan ayı itibarıyla daha sonra yapılacak olan TSK bünyesindeki hiçbir alıma başvuramazsınız. Erbaş alım sözleşmenizi feshetmeniz diğer kamu kuruluşlarına başvurmanıza ve bu yerlerde çalışmanıza engel teşkil etmez.

Bir önceki yazımız olan Jandarma Uzman Erbaş Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status