Jandarma Uzman Erbaş Eğitimi: Eğitim Aşamaları, Süresi (Tüm Detaylar)
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Jandarma Uzman Erbaş Eğitimi: Eğitim Aşamaları, Süresi (Tüm Detaylar)

Jandarma Uzman Erbaş Eğitimi: Eğitim Aşamaları, Süresi (Tüm Detaylar)

Mülakatlar, sağlık kontrolleri ve daha pek çok aşamayı geçtikten sonra jandarma uzman erbaş olmaya hak kazanan adayların aklındaki yeni soru eğitimlerin nasıl olacağı yönünde. Jandarma uzman erbaş eğitimleriyle ilgili farklı kaynaklarda farklı işleyişler verilse de bazılarının güncel olmaması bazılarının da kulaktan dolma yazılması sebebiyle adaylar yeterli bilgiye erişmekte zorlanıyor. Jandarma uzman erbaş eğitimiyle ilgili tüm detayları doğru ve güncel kaynaklardan sizin için derledik.

Jandarma Uzman Erbaş Eğitimi Kaç Ay?

Sağlık kontrollerinin tamamlanmasının ve “uzman erbaş olur” onayının alınmasının ardından yaklaşık 40-50 gün sonra adaylar eğitim birliklerine davet edilirler. Kendilerine belirtilen eğitim birliğine katılan adayları zorlu bir eğitim süreci beklemektedir. Jandarma uzman erbaş eğitim süresi tüm aşamalarıyla birlikte toplam 4 aydır. Bu eğitimi tamamlayan ve intibak süresinde sözleşmeli uzman erbaş olmaktan vazgeçmeyen adaylar jandarma uzman erbaş olmaya hak kazanırlar.

Jandarma Uzman Erbaş Eğitim Aşamaları

Jandarma uzman erbaşların eğitimi de tıpkı yükümlü erler gibi farklı aşamalardan oluşur. Hiç kimseye birliğe katıldığı andan itibaren silah ve yelek verilip atış yaptırılmaya başlanmaz. Buna benzer iddiaların yer aldığı yazıları dikkate almamanızı öneririz.

Yanaşık düzen eğitimi

Askerliğin temel taşlarından biri olan yanaşık düzen eğitiminde adaylara duruş, dönüş, diziliş ve hizalanma gibi temel hareketler öğretilir. Yanaşık düzen eğitimi 1 hafta ila 10 gün arasında sürer.

Silah eğitimi

Yanaşık düzen eğitimi alan ve verilen emirler doğrultusunda hareket etmeyi öğrenen adaylar için sonraki aşama silah eğitimidir. Bu aşamada adaylara silahın bakımı ve temizlenmesi başta olmak üzere çeşitli mesafelerden atışlar yaptırılır. Ayrıca silahla yürüyüş ve silahlı hareketler de eğitim aşamasının bir parçasıdır. Normal erlere verilen piyade tüfekleri haricinde uzman erbaşlara TSK’nın sahip olduğu el bombasından havana kadar her türlü donanımın eğitimi verilir.

Olaylara müdahale/terörle mücadele eğitimi

Bu eğitim yaklaşık olarak bir buçuk ay sürer ve adaylara görevlendirilecekleri bölgeye göre olaylara nasıl müdahale edeceği, hapishane isyanlarında ne yapmaları gerektiği veya terör eylemleri karşısında yapmaları gerekenler öğretilir. Silah eğitimlerinin yanı sıra teçhizatlı ve teçhizatsız intikaller de bu eğitim sürecinin içerisinde yer alır. Bu eğitimler pek çok adayın sözleşmeli erbaş olmaktan vazgeçtiği bir süreçtir. Teçhizatsız olarak 5 kilometrelik yürüyüşler ile başlayan intikaller sonrasında çantalara yüklenen kum torbaları ve tam teçhizatlı hale gelerek mesafeler 40-50 kilometreye kadar yükselir.

Jandarma uzman erbaş temel kursu

Sıralamada en sonda yer almasına rağmen bu eğitim aslında adayların alacakları diğer eğitimlerle paralel olarak ilerleyecek bir süreçtir. Bu süreçte askerlikle ilgili temel bilgilerin yanı sıra askeri kanunlar, özlük hakları ve eğitim sırasında neler yapılması gerektiği gibi detaylar öğrenilir.

Uzman Erbaş Eğitimi Nasıl?

Dürüst olmak gerekirse uzman erbaş eğitimi oldukça zorlu ve yıpratıcı bir süreçtir. Sözleşmesi devam ettiği sürece TSK bünyesinde rütbeli asker olarak hayatını devam ettireceği için adaylar, yoğun bir eğitimden geçerler. Eğitim süresinde uzman erbaş olmaktan vazgeçecek çok sayıda kişi olduğundan aday sayısı ihtiyaç duyulandan fazladır. Örneğin 3000 kişilik alım yapılacağını düşünelim. Bu alım için toplam 5000 civarında aday eğitime davet edilir ve bunların neredeyse yarısı eğitim sırasında uzman erbaş olmaktan vazgeçer.

Şunu unutmamak gerekir ki askerlik herkesin yapabileceği bir meslek değildir. Bir ömür boyunca emir komuta zincirinde yer almak, meslekten ayrılana kadar mutlak disiplin içerisinde yer almak ve belli dönemlerde her kültür ve eğitim seviyesine sahip askerlerle uğraşmak yalnızca maaşından dolayı yapılabilecek bir iş değildir. Bu yüzden eğitim süresinin zorluğu haricinde jandarma uzman erbaş olmak isteyenlerin bu işi gönüllerinde hissetmesi gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ömer dedi ki:

    allah nasıp eder ınsallah