Jandarma Uzman Erbaş Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Jandarma Uzman Erbaş Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Jandarma Uzman Erbaş Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Jandarma uzman erbaş alımı için yapılacak başvurularda başvuru formunun doğru bir şekilde doldurulması büyük önem taşıyor. Formda yer alan bilgiler doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır. Sonrasında bu formda oluşan hatalardan dolayı oluşabilecek aksaklıklardan aday sorumlu olacaktır. Diğer birçok devlet kurumu gibi başvur yapmak isteyen adaylar e-devlet kapısı üzerinden başvurularını tamamlayacaklar ve daha sonra başvuruları kabul edilip değerlendirme aşamasına çağrılırlarsa bu formun çıktısını dosyalarına ekleyecekler.

Başvuru Formu Nasıl Doldurulacak?

Başvuru yapmak isteyen adaylar E-devlet sistemine kendi şifreleri ile girmelidirler. Formda sırası ile doldurulmaları gereken bilgiler şu şekildedir:

 • MERNİS sistemine göre kimlik bilgilerinin güncellenmesi
 • Güncel vesikalık fotoğraf yüklenmesi
 • Adres ve iletişim bilgilerinin girilmesi
 • Eğitim bilgilerinin sisteme yüklenmesi
 • KPSS bilgilerinin doldurulması
 • Askerlik durumunun beyanı
 • Boy ve kilo bilgilerinin girilmesi

Bundan sonra ise adayın karşısına ”Başvuru Yap” ve ”Başvuruyu Tamamla” butonları çıkacak. Bu aşamaların da geçilmesinin ardından başvuru bitirilmiş olacak. ”Başvuruyu Tamamla” butonuna bastıktan sonra çıkan ”Aday Bilgi Formu” kayıt edilecek ve çıktısı alındıktan sonra imzalanacak. Bu form daha sonra başvuru dosyası içinde yer alacak. Adaylar bu aşamayı tamamladıktan sonra verdikleri bilgiyi değiştiremeyecekler. Bu nedenle başvuru sırasında doğru bilgi vermeleri önemli.

Başvuru Sonrası İşlemler

Başvurunun ardından adayların çağrılma işlemleri için yeni bir duyuru daha yapılacak. Değerlendirmeye çağrılan adaylar başvuru formunun da içinde bulundukları dosya ile çağrıldıkları merkeze gelecekler. Dosyanın incelenmesinin ardından adaylar fiziki değerlendirmeye tabi tutulacaklar. Fiziki değerlendirme sonrasında uzman erbaş olmasına engel bir durumu olmadığı tespit edilenler diğer aşamalara geçecekler. Bu aşamaların hepsini tamamlayan adaylar için son olarak güvenlik ve arşiv taraması ile sağlık değerlendirmesi yapılacak. Değerlendirme sırasında bazı adaylar yazılı sınava alınabilecek.

Bundan sonra kalan aşama ise adayların atanması. Atanma işlemleri bütün bu değerlendirme kısımlarının bitmesinin ardından yapılacak. Yayınlanan kılavuza göre atama için 4-5 ay kadar bir zaman geçeceği belirtiliyor. Bazı adaylar için ise bu süre 8-9 ayı bulabilecek. Atama yapılana kadar adayların sistemde kayıtlı olan numaralarını değiştiremeyecekleri de kılavuzda yer alan bir başka bilgi.

 

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. rıdvan dedi ki:

  başvuru tamamla yok bende mail atarsanız sevinirim

 2. Aziz Üstündağ dedi ki:

  Almanız için az ediyorum