Jandarma Uzman Erbaş Alımı Sonuçları 2021 Açıklandı mı? Ne Zaman Açıklanacak?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Jandarma Uzman Erbaş Alımı Sonuçları 2021 Açıklandı mı? Ne Zaman Açıklanacak?

Jandarma Uzman Erbaş Alımı Sonuçları 2021 Açıklandı mı? Ne Zaman Açıklanacak?

Jandarma Uzman Erbaş Alımı Başvuru Sonuçları

Jandarma uzman erbaş alımı başvuru sonuçları, başvuru yapan binlerce adayın işlemlerini tamamladıktan sonra gündeme geldi. 31 ocakta tamamlanan Jandarma Genel Komutanlığı 5 bin sözleşmeli uzman erbaş alımı sonuçları, yapılan değerlendirmelerin sonrasında ilan edilecek. Başvuru şartlarına uygun görülen adaylar sınava katılabilecek. Lisans, önlisans ve lise mezunu adaylara yazılı sınav yapılmayacak. Yazılı sınav notu olarak KPSS puanının %20’si alınacak. Gözler jandarma uzman erbaş alımı başvuru sonuçlarında.

Jandarma Uzman Erbaş Alımı Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Jandarma uzman çavuş alımı başvuruları 21-31 Ocak 2021 tarihleri arasında internet üzerinden gerçekleştirildi. Başvuru sonuçlarının açıklanacağı tarih henüz belli değil. Ancak başvuru sonuçlarının önümüzdeki birkaç hafta içerisinde açıklanması bekleniyor. Bu nedenle başvuru yapan adayların birkaç hafta daha beklemesi gerekiyor.

Jandarma Uzman Erbaş Sınavları Ne Zaman Yapılacak?

Başvuru şartlarına uygun adayların seçme sınavlarının ne zaman, nerede yapılacağı, ne şekilde icra edileceği, başvurusu kabul edildikten sonra kontenjana girmeye ve sınav ücretini yatırmaları hakkında ayrı ayrı bilgilendirilme verilecektir.

Jandarma Uzman Erbaş Yazılı Sınav Konuları

 1. İlköğretim mezunu adaylara yazılı sınav uygulaması yapılacak.

Sözel

 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 • Türkçe
 • Tarih
 • Coğrafya
 • Yurttaşlık bilgisi vb.

Sayısal

 • Matematik
 • Genel Yetenek vb.

Yukarıda belirtilen konulardan adaylara sınav yapılacak 20 puan üzerinden değerlendirilmeye alınacak. Adayların minimum 10 puan alması gerekiyor.

 1. Lisans, Ön Lisans ve Lise mezunu adaylara yazılı sınav yapılmayacak. Bunun yerine ise KPSS puanının %20’si alınacak.

Jandarma Uzman Erbaş Fiziki Yeterlilik Sınavı

 • Adaylara uygulanacak FYS konuları ve baraj değerleri Tablo-3’te belirtilmiştir. Belirlenmiş olan FYS barajlarını geçen adaylar mülakat ve uygulama sınavına katılabilecekler
 • Adaylar fiziki yeterlilik sınavına yanlarında eşofman, şort ve spor ayakkabısı getirmesi zorunludur.
 • Fiziki Yeterlilik Sınavına katılacak adayların, herhangi bir sağlık kuruluşundan alacakları en az bir hekim imzalı “Adayın spor yapmasında sakınca yoktur.” ibareli durum bildirir hekim raporu getirmesi zorunludur (Alınan bu raporun son bir hafta içerisinde alınmış olması gerekmektedir)
 • Fiziki Yeterlilik Sınavının yapılacağı günde sağlık durumu itibariyle testlere katılamayacak durumda (Devlet hastanelerinden alınan en az üç hekim imzalı raporla) olan adaylar dilekçe ve raporları ile önceden müracaat etmeleri durumunda sınav takvimi içerisindeki başka bir günde sınava alınıp alınmayacakları hususu değerlendirilecektir.

 

Jandarma Uzman Erbaş Uygulamalı Mesleki Bilgi Sınavı

 • Uygulama sınavı gerektiren branşlara başvuru yapan adayların hangi branşa başvuru yapmışlarsa o branşta uygulamalı sınava girecekler. Uygulamalı meslek sınavı 30 puan üzerinden değerlendirilerek adayın başarılı olabilmesi için en az 15 ve üstü puan alması zorunludur. Uygulama sınavından 15 puan altı alan adaylar mülakat sınavına hiçbir şekilde giremeyecek.
 • Başvuru yapan adayların uygulamalı ve yazılı sınavdan başarılı olabilmeleri için Lisans, Ön Lisans ve Lise mezun olanlar için KPSS notunun %20’si İlköğretim mezunları içinse yazılı sınav notunun Uygulamalı Meslek Bilgisi sınav notu ve toplanması neticesinde elde edilen puanın 25 ve üstünde olması gerekmektedir.

Jandarma Uzman Erbaş Mülakat Sınavı

 • Yazılı, Ön Sağlık Muayenesi, FYS(Spor) ve uygulamalı mesleki sınavları başarıyla geçen adayların tamamı mülakata girecektir.
 • Mülakat esnasında; adayın mülakata giren komutan ve yanındakilerle konuşma yeteneğine, konuşma esnasında çıkardığı ses tonuna, mülakat esnasında yaşadığı heyecan durumuna, mülakat esnasında bir kişi soru sorarken bir diğeri soru sorduğunda verdiği tepki. Birden fazla düşünme yöntemine, davranış ve dengesine, kendine güveni vb. hususlar detaylıca gözlenerek elde edilen bilgiler sonucu Mülakat Komisyonunca değerlendirilecek. Sınava başvuru yapan aday ve mülakat komisyoncularıyla yüz yüze şekilde olacak ve soru cevap şeklinde gerçekleştirilecek.

Bir önceki yazımız olan 2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.