Jandarma Subay Eğitim Merkezi Nedir? SUEM Hakkında Her Şey!
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Jandarma Subay Eğitim Merkezi Nedir? SUEM Hakkında Her Şey!

Jandarma Subay Eğitim Merkezi Nedir? SUEM Hakkında Her Şey!

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Subay Eğitim Merkezi’nde (SUEM) eğitim görenler Jandarma Subay olarak mezun olur. Adaylar, fiziki yeterlilik ve mülakat aşamalarından sonra seçilir ve eğitime kabul edilebilir. Jandarma Subay Eğitim Merkezi Ankara’da bulunmaktadır ve öğrenciler burada aday görür. SUEM hakkında ayrıntıları içeriğimizde inceleyebilirsiniz.

SUEM Nedir?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Subay Eğitim Merkezi’nde öğrenciler intibak eğitimi, temel eğitim, komando ve iç güvenlik eğitimi, staj, akademik eğitim ve kolluk uygulaması eğitimlerini almaktadır. Adaylar, iki yıl eğitim görür ve Jandarma Subay olarak görevlerine atanır.

Jandarma Subaylar Türkiye’nin her yerinde görev alabiliri kolluk ve asayiş görevlerinin yanı sıra askeri alanlarda da yer alabilir. SUEM’de eğitim gören öğrencilerin iki yıl boyunca yeme – içme, konaklama ve barınma ihtiyaçları JSGA Başkanlığı tarafından karşılanır. Aynı zamanda öğrenciler 6 kişilik odalarda kalır ve odalar düzenli olarak temizlenir.

SUEM’de eğitim gören öğrenciler eğitim gördükleri süre boyunca maaş almaktadır. Askeri öğrenci maaşları eğitim gördükleri sınıfa göre değişim gösterir. Subay adayları Milli Savunma Bakanlığı tarafından ödenen harçlıklarını her ay düzenli olarak alabilir. Ayrıca muvazzaf subay adayları ile sözleşmeli subay adayları arasında maaş farkı vardır. Muvazzaf subay adayları daha fazla maaş almaktadır.

Jandarma Subay Eğitim Merkezi

Öğrenciler, ders saatlerinde temel eğitim, intibak eğitimi, komando eğitimi vb. farklı alanlarda eğitim alır. Tüm bunların yanı sıra ders saatleri haricinde kapalı ve açık yüzme salonlarından, tv izleme salonlarından, lokanta ve kafeteryalardan, muhtelif spor tesislerinden faydalanabilir.

SUEM Başvuru Şartları Nelerdir?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’nde eğitim gören öğrenciler yemin törenine kadar izin kullanamaz. Yemin töreninden sonra resmi tatili sömestr tatili, günübirlik, haftasonu, mazaret vb. çeşitli sebeplerle izin alabilir. Öğrenciler, yatılı olarak eğitim görür dolayısıyla eğitim saati bitiminde izin alamaz.

SUEM’de eğitim görmek isteyen adayların bazı şartları taşıması gerekir. SUEM başvuru şartları şunlardır:

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • KPSSS ve ALES puanlarının bulunması (puan barajı SUEM tarafından yıllık olarak duyurulur),
  • Askeri öğrencilikten herhangi bir sebeple ilişiğinin kesilmemesi,
  • Güvenlik ve arşiv soruşturmasının olumlu sonuçlanması,
  • Ağır hapis cezası almamış olmak, devlete karşı suç işlememek,
  • Sağlık Yönetmleliği’nde belirtilen şartları taşımak.

Bir önceki yazımız olan Bayan Subay Olma Şartları Nedir? Kadın Subay Boy Ve Kilo Şartı! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.