JÖAK Nedir? Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı Timleri!
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

JÖAK Nedir? Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı Timleri!

JÖAK Nedir? Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı Timleri!

Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK), Jandarma Genel Komutanlığı’nın en seçkin ve gözde birliklerinden olarak öne çıkıyor. Özel görevlere katılan JÖAK timleri birbirinden zorlu görevlerle mücadele ederken başarıları ile sıklıkla adından söz ettirmektedir.

Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı Timleri

Jandarma Komanda Özel Asayiş Timleri zorlu görevlerde, ilgili personel gücünün yetersiz kaldığı zamanlarda görev almaktadır. Özel yetenek ve başarılara sahip olan tim teröristlerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Doğal afetlerde, arama kurtarma faaliyetlerinde, ülke içi kaos ortamında, terörün yoğun olduğu bölgelerde görev alan JÖAK timleri her türlü hava ve arazi koşullarına göre yetiştirilir.

Son teknoloji ile donatılan özel cihazlarla eğitim alan tim ulusal ve uluslararası alanlarda adını sıklıkla duyurmaktadır. Donanım, teçhizat ve silah gerektiren durumlarda asayişin sağlanması amacıyla 1 Eylül 1999 tarihinde kurulan Jandarma Komanda Özel Asayiş Komutanlığı görevleri şunlardır:

  • Her türlü arama – kurtarma faaliyetlerinde görev almak,
  • Su altı operasyonları,
  • Hücre evi baskını,
  • İsyan kontrolü,
  • Rehine kurtarma.
Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı

Nasıl JÖAK Personeli Olunur?

Timin özel görevi terörle mücadeledir ve gerçek şartlarda atış eğitimleri verilir. Subay, astsubay ve uzman çavuşlar arasında gönüllü olanlar JÖAK olmak için başvuru yapabilir. Gönüllüler Foça Jandarma Komando Okulu’nda yaklaşık 16 hafta eğitim alır ve başarılı olanlar arasından tim oluşturulur. Eğitimler sırasında binadan rehine kurtarma, denizde / gölde boğulan kişileri arama, teröristlerin kaçırdığı otobüsü kurtarma gibi çeşitli tatbikatlar yapılır.

Arama, operasyon, kurtarma, afet müdahale vb. senaryolar hazırlanmaktadır. Adaylar, senaryoya göre eğitimden başarılı oldukları takdirde time katılabilir. Aynı zamanda adaylar hareketli, yavaş, uzak, yakın, hızlı atış testlerine de tabi tutulur.

Tabanca, makineli tabanca, saldırı tüfekleri, makina tüfekleri ve keskin nişancı tüfekleri gibi oldukça çeşitli silah ve mühimmata sahip olan JÖAK Timleri hayati faaliyetlerde görev alır.

En fazla merak edilen konulardan biri de JÖAK maaşlarıdır. Timde görev yapan adaylar rütbe ve görevine göre 6 – 10 bin TL arasında değişen maaş almaktadır. Ayrıca maaş haricinde operasyon ve ek tazminat da verilir.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.