Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

JAMYO Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir? Alım Şartları!

JAMYO Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir? Alım Şartları!

Jandarma Komutanlığı Astsubay Meslek Yüksekokulu  (JAMYO) alımları her sene olduğu gibi 2020 yılında da gerçekleşmektedir. 2020 JAMYO alımları ve başvuru şartları ile ilgili yayınlanan duyuruda adayların en az lise mezunu olması gerektiği bildirilirken diğer ayrıntılar aşağıda belirtilmiştir.

JAMYO Nedir?

Jandarma Genel Komutanlığı ve Jandarma Sahil Güvenlik Meslek Yüksekokulu’nun personel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla her sene belirli sayıda astsubay alımı yapılmaktadır. Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu’nda eğitimler iki yıl sürmektedir ve iki yılın ardından öğrenciler, Jandarma Astsubay Çavuş olarak görev yerlerine atanır.

Eğitim boyunca askeri eğitimlerin yanı sıra mesleki bilgiler, fiziki dersler, atış vb. alanlara yönelik çalışmalar yapılır. Eğitim süresince herhangi bir ücret ödenmez ancak eğitim devam ederken okuldan ayrılmak isteyen öğrenciler tazminat ödemek zorunda kalabilir. Aynı zamanda eğitim boyunca öğrencilere her ay harçlık verilirken dileyen öğrenciler Kredi Yurtlar Kurumu’nun (KYK) sağladığı geri ödemeli krediyi de alabilir. Her askeri öğrenciye harçlık verildiği için KYK’dan geri ödemesiz burs alınmaz.

blank
JAMYO

Ankara’da bulunan yatılı okulda öğrenciler eğitimlerini alırken askeri üniformalarını giymek zorundadır. İki yıllık eğitim süresi boyunca askeri üniformaların yanı sıra yeme, içme ve barınma için herhangi bir ücret verilmezken alınan harçlık da sonrasında ödenmez.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Astsubay Meslek Yüksekokulları’na girebilmek için YKS’den en az baraj puanının alınması gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan başvurular geçersiz olarak kabul edilir. YKS’den alınan baraj puanı her sene değişim göstermekle birlikte Jandarma Genel Komutanlığı tarafından duyurulur. Aynı zamanda şehit ve gazi çocukları ya da yakınları taban puanın en az %80’ini aldığında başvuru yapabilir. Diğer başvuru şartları ise şunlardır:

  • Yirmi bir yaşını bitirmemiş olmak,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Evli, hamile ya da çocuklu olmamak,
  • Nikahsız olarak bir erkek ya da kadınla aynı evde yaşamamak,
  • Silah taşımaya ve kullanmaya dair herhangi bir engelin bulunmaması,
  • Güvenlik soruşturmasında olumsuz bir durumun görülmemesi,
  • Herhangi bir nedenle askeri okul, polis okulu ya da sivil okullardan atılmamamış olmak,
  • En az lise ve dengi okullardan mezun olmak.

Bir önceki yazımız olan Anıtkabir Saygı Nöbetçisi Nedir? Saygı Nöbetçisi Olma Şartları! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status