Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Hava Değişimi Askerlik Süresinden Sayılır mı?

Hava Değişimi Askerlik Süresinden Sayılır mı?

Askerlik, yatış kalkış saatlerinden eğitim sürecine, yemek sırasından emir komuta zincirine, sivil hayattan oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Birliğine teslim olan hemen herkes ilk birkaç gün bu farklı disiplin düzenine alışmakta bocalasa da en fazla bir hafta içerisinde gidişata adapte olmayı başarır. Ancak çeşitli nedenlerden ötürü bu adaptasyonu sağlamakta güçlük çekenler olabilir veya askerliğin ilerleyen günlerinde çeşitli sağlık problemleri baş gösterebilir. Bu durumda olan askerler, doktor kararıyla hava değişimine gönderilirler.

Hava Değişimi Nedir?

Ruh ve beden sağlığı yerinde olan, askerlik çağı gelmiş her Türk erkeği askerlik vazifesini yerine getirmekle yükümlüdür. Askerlik süresi içerisinde birliğine teslim olurken ruh ve beden sağlığı yerinde olan bir kişi görev süresi içerisinde bu sağlığını yitirebilir. Böyle bir durumda askere tedavi olabilmesi için gerekli süre verilir ve tedavi masrafları Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından karşılanır.

Hava Değişimi Raporu Kaç Gündür?

Hava değişimi almak isteyen yükümlülerin kafaları internette çeşitli aramalar yaptıklarında güncel olmayan bilgilere ulaşmalarından dolayı karışmakta ve yanlış bilgilendirme dolayısıyla askerlik sürelerinin uzaması söz konusu olmaktadır.

Eskiden hava değişimi süresi en fazla 90 gündü. Askere, gerekli görülmesi halinde 90 güne kadar hava değişimi izni verilebiliyordu. Ancak bu süre, çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile değiştirildi. 2019 yılı itibarıyla hava değişimi izni süresi;

  • Uzun dönem askerlik yapanlar için en fazla 30 gün,
  • Kısa dönem askerlik yapanlar için en fazla 15 gündür.

Bu süreden daha fazla rapor alması gereken askerlerin, bu sürelerden sonraki izin günleri hava değişimi izninden sayılmaz.

Hava Değişimi Askerlikten Düşer mi?

Askerlik süresine göre 15 veya 30 gün hava değişimi izni alan askerler, hava değişiminde oldukları kabul edilen bu süre içerisinde hala görevli sayılırlar. Bu nedenle izinde olmalarına rağmen izin süresi askerliklerinden düşer. Ancak bu süreden daha fazla rapor alması gerekenlerin, hava değişimi azami süresini aşmaları halinde sonraki izin günleri askerlikten düşmez.

Örnek vermek gerekirse 30 günlük hava değişimi aldığınızı varsayalım. Ancak hastalığınızın iyileşmesi 45 gün kadar sürecek ve hava değişimine ek 15 gün daha rapor almanız gerekiyor. Bu durumda askerliğinizden 30 günlük kısım düşer. Geriye kalan 15 günlük kısmı, hava değişimi sonrası askerlik görevinizi uzatarak tamamlarsınız.

Kimler Hava Değişimi Alabilir?

Hava değişimi izni verilecek kişilere, askeri birlikte görevli rapor karar verir. Genelde hava değişiminin ruhsal bozukluktan kaynaklı olarak verildiği düşünülse de fiziksel rahatsızlıklarda da hava değişimi izni alınabilmektedir. Hava değişimi izni verilmesindeki kriter;

  • Kişinin ruh veya beden sağlığını yitirmiş olması,
  • İzin almaması halinde ruh veya beden sağlığını yitirmek üzere olmasıdır.

Birlik doktorunun bu şartları taşıdığını düşündüğü herkes, verilecek rapor doğrultusunda hava değişimi izni alabilir.

Hava değişimi parasıyla alakalı detaylı bilgi edinmek için: Askerde Hava Değişimi Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Bir önceki yazımız olan 2000 Doğumlular Ne Zaman Askerlik Muayenesi Olacak? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.