Güvenlik Soruşturmasında Otel Kayıtları ve Bilgilerine Bakılır Mı?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Güvenlik Soruşturmasında Otel Kayıtları ve Bilgilerine Bakılır Mı?

Güvenlik Soruşturmasında Otel Kayıtları ve Bilgilerine Bakılır Mı?

Kamu kurum ve kuruluşlarına memur alırken veya asker, polis ya da bekçi alımlarında güvenlik soruşturması yapılmaktadır. Güvenlik soruşturmasında otel kayıtları kişinin kendisi ve aile geçmişi gibi ayrıntılar incelenebilir. Soruşturma sonucunda vatandaşın kuruma alınıp alınmayacağı belli olur ve bu sayede memurluğa hak kazanır.

Güvenlik Soruşturmasında Otel Kayıtları Nasıl İncelenir?

2016 yılı 29 Ekim’de yayınlanan KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile birlikte tüm otel, dinlenme ve bakım tesisleri, barınma ve konaklama alanları, apart, kiralık daire vb. geçici ya da süresiz kalma alanlarında ‘Kimlik Bildirme Zorunluluğu’ zorunlu bir hale gelmiştir. Bu zorunluluk ile birlikte apart, otel, tatil köyü, kiralık daire vb. neresi olursa olsun konaklayan kişilerin kimlik bilgileri il emniyet müdürlüğü ile paylaşılmaktadır.

Kimlik bilgileri, il emniyet müdürlüğünün sitesine online olarak anında iletilir. Bu sayede şehirde görevli olan kolluk kuvvetleri konaklayan kişinin adli suçlarını, asker kaçağı olma durumlarını, yakalama ya da arama kararı vb. bilgileri görmektedir. Suçlu olan kişiler bu yöntemle kısa sürede yakalanır ve ilgili kuruma teslim edilir.

Güvenlik Soruşturması Otel Kayıtları

Kamu kurumlarına memur alımlarında yapılan güvenlik soruşturmasında incelenen otel kayıtları özellikle bekçi, asker ve polis başvurularında özellikle incelenir. Ancak otel kayıtlarının tümü memur alımına engel değildir. 

Genel ahlaka ve edebe aykırı olarak görülen otel, randevu evi, apart vb. alanlarda konaklayan ya da uyuşturucu, kumar vb. yasa dışı durumların gerçekleştiği otellerde kalmak soruşturmayı olumsuz yönde etkileyebilir.

Otel Kayıtları Memurluğu Doğrudan Etkiler Mi?

Kolluk kuvvetleri ve asker alımlarında otel kayıtları soruşturmayı doğrudan etkilemeyebilir ancak soruşturmaya yön verir. Güvenlik soruşturmasında otel kayıtları ve verilerin incelenmesi kişilerin karşı cinse zaafını ya da konakladığı alanların öğrenilmesine yardımcı olmaktadır.

Güvenlik Soruşturması Ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği’nde belirtilen maddelere göre güvenlik soruşturmasında kişi ve ailesi hakkında istihbarat toplanır. Soruşturma ile birlikte kişi ve ailesinin yıkıcı ve bölücü faaliyetleri, yabancı devlet ve vatandaşlarla ilgili durumu, sır saklama yeteneği, ahlaki yeteneği ve terör örgütleri ile ilgili ilişkisi vb. bilgiler incelenmektedir.

Güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan herhangi biri diğer sınavları geçmiş olsa bile ataması yapılmaz yahut ataması yapılmış olsa bile ilgili kurumla ilişiği kesilebilir.

Bir önceki yazımız olan 2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.