Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu Nasıl Doldurulur, Nereden Alınır ?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu Nasıl Doldurulur?

Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu Nasıl Doldurulur?

Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu Nedir?

Birçok vatandaş, Devlet garantili ve onurlu bir meslek olan askerlik ile ilgili başvurularda bulunuyor. Bunun sebeplerinden biriside Uzman Çavuş Maaşları nın  günümüzde çok iyi olması.  2018 Uzman Çavuş Alımları  nasıl yapıldığını daha önce sitemizden duyurmuştuk . Bilindiği üzere 15 Temmuz Hain Darbe girişiminin ardından, tüm devlet kurumlarının memur alımları için adayların Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu istenmektedir. Peki, Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu Nedir? Bu belge; adayın ailevi, durumu ile adli kayıtları sorgulanır. Daha önce FETÖ, PKK veya diğer terör grupları için çalışıp çalışmadığı, bu gruplara destek verip vermediği araştırılır.  Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu Nasıl doldurulur? Nelere dikkat etmek gerekir gibi konularda ihtiyaca binaen bu yazımızı siz değerli ziyaretçilerimize sunuyoruz.

Tüm alımlarda olduğu gibi Subay, Astsubay, 2018 Uzman Çavuş Alımları, Sözleşmeli Er alımları na başvuran adaylara Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu doldurtulmaktadır.

Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu Nasıl Doldurulur?

Öncelikle Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu nu indirerek dikkatlice okumalısınız. Belgenin en güncel hali Milli Savunma Bakanlığının Resmi internet sitesinde  yayınlanmakta olup şu link ile Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu nu indirebilirsiniz.

Belgenin 1. Bölümünde sizin ile ilgili bilgiler sorulmaktadır

Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu 1

Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu 1

Bu bilgileri eksiksiz ve okunaklı bir şekilde doldurun. DİKKAT BELGENİN TAMAMI BİLGİSAYARDA YAZILMALDIR.

 1. Adı Soyadı: Adınızı, varsa ikinci adınızı ve soyadınızı kısaltma yapmadan okunaklı olarak yazınız. Mahkeme kararı ile soyadınızı değiştirdiyseniz önceki soyadınızı şimdiki soyadınızdan sonra parantez içinde yazınız. Örnek: MEHMET ALİ YILMAZ (DAĞLI)
 2. Uyruğu: Uyruğunuzu yazınız. (Uyruk Vatandaşı olduğunuz Ülke Anlamına gelir. Türkiy Cumhuriyeti vatandaşları T.C. yazacaklardır.)
 3. T.C. Kimlik Numarası: T.C. vatandaşlık numaranız (11 Haneli) ile nüfus cüzdanından bakarak yazınız.
 4. Doğum Yeri: Nüfus cüzdanınızdaki doğum yerini yazınız.
 5. Doğum Tarihi (Gün Ay Sene): Okunaklı olarak yazınız. Örnek 20.03.1988.
 6. Telefon Nu. Ev/ Cep: Ev ve Cep telefon numaralarınızı alan koduyla birlikte yazınız. Ev telefonunuz yoksa 2. bir cep telefonu yazılabilir. Örnek 272 612 40 69
 7. Nüfusa kayıtlı olduğunuz yer il-ilçe, Köy/Mahalle, Cilt Nu., Aile S. Nu., Sıra Nu., Seri Nu., Veriliş Tarihi, Medeni Hali, Dini, Veriliş Sebebi, Kayıtlı Olduğu Nüf. İdaresi : Nüfus cüzdanınızdaki bilgileri kısaltma yapmadan yazınız.

Belgenin 2. Bölümünde Adresiniz ile ilgili bilgiler sorulmaktadır.

Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu 2

Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu 2

 1. İkamet adresi: Terhis olan adaylar şu anda oturduğu adresi kısaltma yapmadan, mahalle, sokak, cadde, kapı nu., il ve ilçe belirterek yazacaklardır. Halen asker olan adaylar sivilde oturduğu adresini kısaltma yapmadan mahalle, sokak, cadde, kapı nu.,il ve ilçe belirterek yazacaklardır. Buraya beyan edilen adresin asgari 3 (üç) ay boyunca değişmeyecek olması ve adres kayıt sistemine kayıtlı olması önemlidir. Ayrıca birlik, kışla, orduevi ve askeri gazino vb. adresleri yazmayınız.
 2. Daimi Adres: Halen oturduğunuz adresle aynı ise halen oturduğunuz adresin aynısını yazınız, farklı ise farklı olan adresi kısaltma yapmadan mahalle, sokak, cadde, kapı nu. il ve ilçe belirterek açık ve okunaklı olarak yazınız.

Belgenin 3. Bölümünde Eğitim Bilgileriniz, Son çalıştığınız(yada çalışıyor olduğunuz) yer  ile Askerlik ile ilgili  bilgiler sorulmaktadır.

Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu 3

Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu 3

 1. Öğrenim durumu (Mezun olduğu okul): En son mezun olduğu okula giriş ve mezuniyet tarihi ile ismi ve yeri il/ilçe belirtilerek yazılacaktır. Okulun hizasına durumunuz hangisine uyuyorsa (Mezuniyet, Tasdikname) o sütuna “X” olarak işaretleyiniz.
 2. Son Çalıştığı İş Yeri: Başlangıç tarihi gün, ay ve sene hanesine, ayrılış tarihini gün, ay ve sene olarak yazınız. Örnek 22.05.2012’den – 13.10.2014’e gibi. Ünvanı kısmına çalıştığı işyerinin adı yazılacak. İşin nevi kısmına yapılan iş belirtilecek (Demir ustası, garson vb.), işyerinin adresi ise açık bir şekilde ilçe ve ili de içerecek şekilde yazılacaktır.
 3. Askerlik Durumu: Terhis olan adaylar askerlik başlangıç ve bitiş tarihini gün, ay ve yıl olarak, askerlik sürecince aldığı cezaları ve terhis olduğu birliğin adı ve yerini (ilçe ve il) yazacaklardır. Halen asker olan adaylar askerliğe başlangıç tarihini gün, ay ve yıl olarak, görev yaptığı süre içerisinde aldığı cezaları ve askerlik yaptığı birliğin adı ve yerini (ilçe ve il) yazacaklardır.

Belgenin 4. Bölümünde Ailevi bilgiler sorulmaktadır.

Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu 4

Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu 4

 1. Ailesi hakkında bilgi: Adı Soyadı hanelerinde belirtilen aile ferdinin adı, varsa ikinci adı ve soyadı kısaltma yapılmadan açık olarak yazılacaktır. Doğum yeri ve tarihi hanesine doğum yeri il ve ilçe olarak, Doğum tarihi sadece sene olarak okunaklı yazılacaktır. Örneğin; POLATLI / 01.05.1969. Yaşıyorsa adresi ve telefon numarası hanesine adres açık olarak mahalle, sokak, cadde, kapı nu. il ve ilçe belirterek yazılacaktır. Telefon numarası üçüncü maddede verilen örneğe uygun olarak yazılacaktır. Aile ferdi yaşamıyorsa adres bölümü hariç doldurulacak, adres bölümüne ise “Vefat” yazılacaktır. TCKN: 11 haneli T.C. vatandaşlık numarası yazılacaktır. T.C. vatandaşı değilse, uyruğu yazılacaktır. (ALMAN vb.) Eş bilgisinde evlenmeden önceki soyadı ad-soyad bölümüne parantez içinde yazılacaktır. Örneğin; HALİME KURT (ÖZSOY).Mesleği: Meslek bilgisi yazılacaktır.

Belgenin 5. Bölümünde Size referans olabilecek kişiler ile ilgili  bilgiler sorulmaktadır. (Dikkat burada sizi en iyi tanıyan kişileri vermeniz önemlidir.

Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu 5

Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu 5

 1. Hakkınızda bilgi verecek şahıslar: Hakkınızda bilgi verecek üç kişinin (akraba ve eski işverenler hariç) adı, soyadı, ikamet (ev) adresi veya iş adresi (mahalle, sokak, cadde, kapı nu. il ve ilçe belirtilecek) ve telefon numarası, doğum yeri ve doğum tarihi, TCKN ve mesleği açıkça yazılacaktır.

Belgenin 6. Bölümünde hakkınzda kesinleşen ceza ya da ceza gerektiren bir dava olup olmadığı sorulmaktadır.

Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu 6

Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu 6

 1. Onbeşinci maddeyi okuyup cevabınıza uygun olarak “VAR” veya “YOK” un yanındaki parantezin içerisine çarpı “X” işareti koyunuz. Cevabınız “VAR” ise; ilgili mahkeme kararını, dava devam ediyorsa, dosya numarasını, dava konusunu ve davanın görülmekte olan mahkemesinin adını belirten belgeyi forma ekleyiniz.

Dikkat belgeyi durdurduktan  sonra sag ustteki bölüme  bilgisayardan vesikalık fotoğrafınızı  eklemeli ve renkli çıktısını  almalısınız.

Bölüm 7 ise onaylama ve imzalama bölümüdür

BU BÖLÜM TÜM BİLGİLER  DOLDURULUP BİLGİSAYARDAN ÇIKTI ALINDIKTAN SONRA MAVİ MÜREKKEPLİ KALEM İLE İMZA ATILACAKTIR (DİKKAT SADECE İMZA ATILACAKTIR- İSİM VE TARİH YAZILMAYACAK)

Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu 7

Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu 7

 1. Onaltıncı maddeyi okuyup, imzanızı MAVİ MÜREKKEPLİ KALEMLE atınız.

Güvenlik Araştırması Formu için hazırladığımız program için tıklayınız

Umarım faydalı olabilmişizdir. Merak ettiklerinizi yorumlara yazarak öğrenebilirsiniz

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlikte Son Durum | Seçimden Sonra | başlıklı makalemizde bedelli askerlik 2018, bedelli askerlik ne zaman çıkacak ve bedelli askerlik tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 224 YORUM
 1. Gökyüzü dedi ki:

  Anne kısmını ben dolduramam çünkü kendisini tanımıyorum. Kendisi işe ilgili hiçbir bilgim yok sadece adını biliyorum kimliğimde yazıyor o kadar ben doldurmak istesem bilgilerini veremem bu durumda napmalıyım.

 2. yavuzhan dedi ki:

  abi bi sorum var babam hapis yattı ve çıktı sabıkasıda var askeri okullar için sorun olurmu

 3. Salih dedi ki:

  Merhabalar, MSB ye bağlanmış bir kurum için bu formu doldurmam gerek, ve benim askerligim 2020 yılına kadar tecilli , bunu nasıl belirtebilirim

  1. Salih formda tecilli olduğunu belirten bir yer vardır orada e devletteki tarihe göre tecilli diye yazabilirsin

 4. Ayfer GÜRLER dedi ki:

  Peki bu form muhtar onaylı diyo onu nasıl yapıcaz

  1. Hangi formdan bahsediyorsunuz. Bu haberde bahsettiğimiz Kara Kuvvetleri Komutanığ-lıuğı Uzman Erbaş Güvenlik araştırma formudur.

 5. Kerem culha dedi ki:

  Dostum benim 3 yil infazim vardi infaz 10 yasimda yemistim nedeni ise ogretmenle yasadigimiz sorunidi davalik olduk 10 yasimda yedim ama disiplin sucum yok lise mezunuyum sicilde infaz gozukmuyo suan zaten sıkınti cikmaz diye dusunuyorum sence

 6. Ali Çakın dedi ki:

  Ablamın kızlık soyadını mı yazmalıyım yoksa evlendikten sonraki soyadını mı yazmalıyım acil yardımcı olur musunuz ?

  1. Ali Ablanaınn iki soy ismini de yazmalısının örnek : Adı(Eski Soyadı) yeniSoyadı şeklinde

 7. ömer dedi ki:

  merhabalar ben bu formu nerden indirebilirim belirttiğiniz linke tıkladım beni msb sayfasına yönlendirdi fakat ordada sayfa bulunamadı hatası veriyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer ne için kullnacaksın formu MSÜ için ise onun formları farklı

 8. Tayfun dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben uyruk kısmını yanlış anlayıp Kürt yazdım sorun olurmu ? Olacaksa bunu nasıl düzeltebilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim..

  1. Tayfun, Uyruk demek tabiieyetin olduğun ülke anlamına gelir, Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti yazmalıydın, Bimerden başvuru yaparak düzeltilmesini talep edebilirsini. Bimer e nasıl başvurulacağını bu haberimizde anlattık dikkatlice oku lütfen

 9. burak dedi ki:

  size referans olabilecek 3 kisi de eniştemi yaza biliyomuyum yani akra lik derecesi ne olmalı

  1. Burak klavuzda “akraba ve eski işverenler hariç” olarak belirtmiş bu bakımdan akraba sayılabilecek kimseyi yazmamalısın

 10. Emre dedi ki:

  Hocam ben jandarma uzman erbasa form doldurcam ama bu güvenlik soruşturma formunu doldurup nereye vericem ben hiç bişi anlamadım

  1. Emre Bu form Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş alımı için gereçli idi, başvurular tekrar a.çıldığında bu form ile birlikte diğer evraklarla seçim aşamasında götütreceksin

 11. Mustafa dedi ki:

  Askerliğimizi halen yapmamışsak o ilgili bölümü boşmu geçmeliyiz

  1. Mustafa, Kuvvet komuutanlıklarında askerlik şartı var, jandarma uzman erbaş alımları başvuruları hala başlamadı. Jandarama ya alınacak 25 bin personel ile ilgili Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla) Dİkkatlice oku lütfen

 12. Engin dedi ki:

  Arkadaslar ben guvenlik sorusturmasi formu dolduruyorum ama bir sorum olcak benim 4 kardesim var ama 3 ile gorusmuom anne babalar ayri ne adreslerini biliom ne telefonlarini kardes kismina onlari nasil yazcam isim soy isimlerini biliom sadece

  1. Engin kardeşlerin ile ilgili bilgi nufus dairesin gidip sor muhtemelen söylerler oraya yazasın

 13. Umut dedi ki:

  hocam bilgisaya üzerinden doldurun demişler lakin pdf olarak indiriyor formu ve nasıl doldurucaz hangi programla açıklarmısınız

  1. Umut, Güvenlik araştırması programı hazırladıkordan dene istersen şu haberimize (Tıkla)

 14. yusuf dedi ki:

  Merhaba arkadaslar. Jandarma uzman erbaş olma şartlarında adli sicil olmaması lazım diyor. Benim 2 tane para cezam var adli para cezası biri basit yaralama diğeride tartışma esnasında karşı taraftaki insana sinir aninda hakaret etmemdi . iki cezamda taksitli olarak düzenli ödenmekte az kaldı zaten cezalarım biter az bi miktar kaldı. Eger ödersem arsive alinir. Ozaman soruşturmam olumlu olurmu. yüz kizartici hic bir davranis ve suc islemedim Keske bunlarda olmasaydi. Suan devam eden mahkemem davam yok. Birde son olarak beni arastirirlarken binamdaki herkeze mi sorurlar beni binamizda beni seven var sevmeyen var nasil olur bu iş bilgisi olan varmi basvursam elenermiyim aceba.

  1. Yusuf, Güvenlik OSruşturması arşiv araştırması, gizli olarak yürütülüyor bir kısmı, bahsettiğin suçlar 30 gün özgürlüğünü kısıtalayacak ceza gerektiren suçalar olmadığından problem olmaz.

 15. Halil dedi ki:

  gamze hnm ben Tecilli yim ama evrak doldururken Tecilli diye bir seçenek yok onu soruyorum 02.06.2012 31.12.2108 sonunA kadar Tecilli yim ama evrak ta Tecilli seçeneği yok

  1. Halil Askerliğpini yapmadıysan başvuru yapamazsın ki Seninki Jandarma Uzman Erbaş alımı için ise o form başka

   1. Halil dedi ki:

    Güvenlik için gamze hanm

    1. Halil Sormak istdiğim askerliğini yapıp yapmadığın, askerliğini yapmadıysan Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı na başvuru yapamazsn

 16. Halil dedi ki:

  Benim askerlik tecil li burda tecilı bulamadm bı yardımcı olurmusunuz

 17. ORHAN KÖK dedi ki:

  Merhaba Güvenlik soruşturmasında son çalıştığınız yer kısmına şuan halen çalıştığım yeri yazdım hala çalıştığım için tarih kısmını nasıl yapacağım.

  1. Halen Çalışıyorsan Çıkış tarihini yazmana gerek yok boş bırakabilirsin

 18. Fatih dedi ki:

  Kardeşim benim iki abim cezaevinde kimlik leeini bulamadigim icin guvenlik formuna isimlerini yazmadim sikinti olurmu.

  1. Problem Olur fatih, Kimlik bilgilerini nufus müdürlüğüne gidip alabilirsin

 19. nur dedi ki:

  güvenlik soruşturması formuna babamın doğum tarihini 1969 yerine 1996 yazmışım sonradan farkettim.Sıkıntı olur mu?

  1. Sanmıyorum zaten kimlik bilgilerine MErnistan bakıyorlar ama istersen BİMERDen mesaj atarak düzenleme yapılmasını isteyebilirsin. Şu haberimizde(Lütfen Tıkla) Ayrıntılı olarak anlattık

 20. yusuf ali dedi ki:

  s.a.. kolay gelsin. Sözleşmeli erlik mülakat ve sağlık işlemleri tamamdır güvenlik soruşturmasıda tamamdır mesela eğitime gittiğimizde eğitim bitmeden (eğitim devam ederken ) uzman erbaş başvurum var idi mülakat tarihine daha var yani birax aceleci davrandık. Yani bide şöyle birşey varmış söz er oldugun zaman en az 3 yil sonra uzmanliga gecis varmis . Ben beklemekten sıkıldigim icin aceleci davrandım. Yani eğitimlete gitsem eğitim devam ederken uzman erbaş jandarma çağrı gelirse eğitimi brakip oraya da gidebilirmiyim. Braz karışık anlattim umarim anlamissinizdir 😊

  1. Yusuf, Eğitim SIrasında eğitimi bırakıp ayrılabilirsin, fakat Jandarma Uzman Erbaş alımlarında Askerlikle ilişiği hiçbir şekilde kesilmemiş olması gerekir diye bir kriter koyarlarsa problem olur bilgin olsun

 21. alper dedi ki:

  bu formu nereden çıkaracağız ben bulamadım hep pdf olarak çıkıyor onunda üstüne yazılmıyor

 22. yaman dedi ki:

  Bu formu ön arka olmak üzere bir kagit olmali dimi

  1. Evet Yaman Önlü arkalı olacak , bilgisayar çıktısı olacak sakın elle doldurma, çıktı aldıktan sonra Mavi Mürekkepli kalemle imzalayacaksın

 23. GÜLŞAH dedi ki:

  MERHABA jandarmadan güvenlik soruşturması pdf olarak indirdim. fakat yayınladığınız örnekte aile bilgilerinde bulunan t.c ve mesleği yerine uyruk yazıyor genede tcyi yazmalımıyım?

  1. Jandarma Guvelik araştırma formu farklı bu nedenle orada istenilen bilgileri yazmalısın

 24. Halis dedi ki:

  Jandarma astsubay lık güvenlik formunda resim yapıştırmalı mı yoksa pc de mi yapılmalı acaba

  1. Halis, Jandarma Astsubay Alımları için olan başvuru klavuzunda ayrıntılı olarak yazar, eğer tereddüte düşersen renkli çıktı al yanında da fotoğraf götür, fotoğraf isterlerse orda yapıştırırsın

 25. İbrahim dedi ki:

  Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu
  Arkalı önlümü olacak

  1. Evet İbrahim, Arkalı Önlü olacak

 26. Emre dedi ki:

  Bende hem ön lisans hede lisan var hangisini yazmam lazim ?

  1. Emre En Yuksek Hangisi ise onu yazacaksın yani Lisans Olanı

 27. Aksoy12 dedi ki:

  Uzman erbaş sınavlarını mülakatlarını, hastane raporunu olumlu geçtim . Yerleştirme yapılacak diye mesaj geldi . 4 ay bekledim . Cevap gelmeyince bimere yazdım . Güvenlik soruşturmasından TSK ile ilişkim kesimmiş . Mağdur oldum . Bununla ilgili çözüm var mı yapılacak birşey var mı YARDIM ?

  1. İbrahim, Güvenlik Soruşturması ile ilgili yapabileceğin, bişey yok isteresen Konu ile ilgili Sulh Hukuk Mahkemesine başvurabilirsin.

 28. Aksoy12 dedi ki:

  Aynı sorunu bende yaşadım . Bana haber bile vermediler. Bimere yazdım bu cevap geldi . MAğdur oldum . Bununl ilgili tam olarak neler yapabilirim . Yardımcı olurmusunuz?

 29. Sefa dedi ki:

  SON ÇALIŞTIĞI YERE ŞUAN ÇALIŞTIĞIM YERİ YAZDIM AMA SORUN OLURMU ?

  1. Doğru yapmışsın Sefa, son çalıştığınız yada çalışıyor olduğunuz yerin adresini istiyor zaten

   1. Aydın dedi ki:

    İyi günle güvenlik soruşturmasında üvey abi ve ablalarımızı yazmak zorundamıyız benim kardeşlerimle baba bir annemize ayrı hepsi benden büyük o uüzden üvey oldukların için yazmak zorunda miyiz?

    1. Aydın, öz veya üvey tüm kardeşlerini yazmalısın

 30. kadir dedi ki:

  Sa uzman onbasi guvenlik sorusturma formunu bulamiom yardimci olabilirmisiniz

   1. Cüneyt dedi ki:

    Hocam yazılı sınava girerken bu belgelerine yanımızda olması lazım demi bide bu belgelerin yani diplomanın aslı yanımızda olmasa olurmu .?

    1. Cüneyt Belgelieri direkt olarak girişte alacaklar evrak kontrolu yapacaklar zaten, giderken yanında götür, eğer diplomanı bulamıyorsan, mezun olduğun okuldan onaylı öğrenim durum belegesi alman gerek, eğer üniversitede okuyorsan gene Onaylı öğrenim durum belgesi almalısın

 31. deniz dedi ki:

  güvenlik soruşturma formundaki istenilen 3 kişiyi çıkan formda gözükmüyor nereye yazıcaz bana çıkan formda ailemin adı en son çalıştığım yerler ve adres cıkıyo başka bişi çıkmıyor

  1. deniz form derken sitemizdeki şu haberimize (Tıkla) bulunan programdan bahsediyorsan kontrol edelim,

 32. Abdullah dedi ki:

  Yeni kimliğe göre belgeyi nasıl doldurmalıyız? Eski Kimlik gibi nufus suretinde çok bilgi yok nasıl yapıcağımı çözemedim…

  1. Abdullah bilgilerine E-Devlet Uzerinden ulaşabilirsin yada , nufus müdürlüğüne gidip bilgilerini isteyebilirsin, onları yaz problem çıkmaz.

   1. Abdullah dedi ki:

    Teşekkürederim Gamze.

 33. türkmen dedi ki:

  yokkk kardeşimmm ben sadece bu cezalardan korkuyorum elenirsem bu yüzden elenirim heralde. soruşturma olarak eğer bu sorun olmaz ise diğer türlü hic sorun olmaz ben sevilen bir insanım bulunduğum yerde. ama nasip kısmet ben dört dörtlükte olsam Allah istemezse olmaz. nasip diyelim inş . hayirlisi olsun. yorumuna saygı duyarım tabikide hic belli olmaz kardeşim.

 34. türkmen dedi ki:

  s.a. uzman erbaş başvurum kabul edildi. kazanırsam şu sebeplerden dolayı elenirmiyim sizce. 2013 de basit yaralama tokat atmıştım birine mahkemelik olduk hakim 3000 tl adli para cezasi verdi onuda 5 yıla ertelemisti. suc islemezsen silinir demisti. iki sene önce karakolda bir polis memuru ile tartıştık tahrik etti beni ama ıspatlayamadım görevi yapmaya direnme diye mahkeme kararı ile adli para cezası verildi 1500 tl, aynı gün polisle tartıştıktan sonra olayın sıcaklığı ile babamada bağırdım küfrettim birazda tehdit görüsecegiz dur sen felan diye amaaa bir anlik öfke ile tahmin edersiniz artik neyazikki neyse bide babam sikayetci oldu ordanda 1500 yedim sonra bide o ertelenen cezam 3000 geldi . komik gibi ama ne yapalim oldu bikere. 1500 liranin birini tamamen ödedim arsive alindi, digerleride taksitle ödenmekte onlarda az kaldi. Su an adli sicilimde isli bu iki para cezasida digeri arsive alindi. ELENİRMİYİM SİZCE SORUŞTURMADA VEYA BORC HARC BULUP O CEZALARIDA SİLMEM Mİ GEREKİR. COK STRES YAPTIM. ADLI SICIL BULUNMAMASI GEREK DIYOR. ben hep direk para cezasi aldim. hep kavga tartisma dan oldu . keske yapmasaydim ceviz kabugunu doldurmayacak seyler yuzunden havadan cezalar aldim. ne olacak aceba ..

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Koray kardeşim, sende biraz sinirlisin galiba. bu bahsettiğin durumlar 30 gunu geçecek şekilde hurriyetini bağlayıcı cealar değil, yuksek bir ihtimal bundan dolayı elenmezsini ama işin güvenlik aratırması kısmı var orada ince ince araştırma yapılıyor, senin için hayılrısı olsun, Allah Yardımcın Olsun

 35. Halit dedi ki:

  S.a ben güvenlik soruşturmasında bir hata yaptım kendimden başka kimsenin tc kimlik numarasını yazmamışım sıkıntı olurmu

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Halit, formu verdiysen, problem çıkar eğer vermediysen yenisi çıkart hemen düzelt. Eğer verdiysen Dilekçe ile başvuru yapıp hatanın düzeltilmesini isteebilirsin

   1. Ramazan dedi ki:

    Arşiv formunda arkalı önlü iki nüsha diyor sadece imza kısmı arkada kalıyor öyle mi olacak

    1. Ramazan sığmıyor ise arkada tarafa geçiyordur, sıkıntı çıkmaz ama istersen şu haberimize (Tıkla) program yazdık ordan doldurabilirsin

 36. Samet dedi ki:

  Selamın aleyküm ben uzmanlığı kazandım sağlık roparlarını heyeti geçtim bekliyordum sadece güvenlik soruşturmasında sorun çıkmıs UZMAN ERBAS YONETMELIGININ 2 BOLUM 6 MADDESI PERSONELDE ARANACAK NITELIKLER BASLIGI ALTINDA YER ALAN (G) MADDESINDE BELIRTILDIGI UZERINE, GUVENLIK SORUSTURMASI UYGUN OLMA SARTINI SAGLAMADIGINIZ TESPIT EDILMIS OLUP ISLEMINIZ SONLANDIRILMISTIR, IYI GUNLER DILERIZ ne yapabilirim…
  B302

  1. Samet, ne yazıkki bu kouda yapabilreceğin biey yok, güvenlik soruşturması ile ilgili mahkemeye başvurabilirsin, ordan olumlu çıkarsa bir sonraki alımlara tekrar başvurabilirsin, geçmiş olsun

   1. Aksoy12 dedi ki:

    Aynı sorunu bende yaşadım . Bana haber bile vermediler. Bimere yazdım bu cevap geldi . MAğdur oldum . Bununl ilgili tam olarak neler yapabilirim . Yardımcı olurmusunu

 37. Mehmet dedi ki:

  Tek hekimlik raporu yanı şınav mekik çekebilir raporunu normal acil servisten alabiliyozmu ?

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Mehmet, Aile hekiminden alırsan daha iyi olur, son dakika ya bırakmazsan iyi olur

   1. Mehmet dedi ki:

    Tek hekimlik raporda Aşağıda bilgileri yazılı ….. bu boşluğa ne yazıyorz adımımızı aday numaramızımı

    1. isim soyisim yazılacak oraya mehmet

 38. Celal dedi ki:

  Benim lise açıktan devam ediyo mezun olduğu okula orta okulumu yazmam gerekiyo?

  1. Celal O zaman Güvenlik Formuna Orta okul mezun olarak yazmalısın

 39. İsminiz dedi ki:

  guvenlim sorustrmsna evli oldgum hlde bekar yzmisim ve mulkti gctim szce srun olurmu smdiden tskkrler

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Ulku, Soruşturma evrağını hala teslim etmediyesen yenisini çıkar, orda problem olmasın, çünkü evrakta eşin ile ilgili bilgilerde soruluyor, eksik bilgi vermek elenme sebebi olabilir.

 40. Enes dedi ki:

  S.a ben suan diyarbakir dicleee askerim mayis 20 de sinavim var fakat Benim gocmen kacakciligindan dosyam var dava hala devam ediyor ilk sucum daha dogrusu ben gocmen olduklarini bilmiyordum bir yanlis anlasilma var dben normal t.c vatandasi sanarken yabanci uyruklu cikti dosyamda da belirttim ilk sucum olarak gozukuyor davam hala devam ederken ben basvuru yaptim sizce ne olur yardimci olursaniz sevinirim

  1. Enes, Başvuru klavuzunda belirtilen “yüz kızartıcı suçlar ile 30 gunu aşan hürriiyetini bağlayıcı cezan varsa elenirsin. konyla ilgili Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla) Dikkatlice oku lütfen

 41. Emre dedi ki:

  Aile hekimime gidip izah ettim bana sadece saglik raporu verdi.sadece saglik sorunu yoktur yazio.bi sikinti olurmu

  1. Emre Başvuru klavuzundaki “Aşağıda bilgileri yazılı …………………….’ın Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan
   Uzman Erbaş Başvuru Kılavuzunda Fiziki Yeterlilik Testinde belirtilen spor ve fiziksel faaliyetleri
   (mekik, şınav ve koşu) yapmasında sağlık yönünden bir sakınca bulunmamaktadır” ibaresi yazıyorsa problem çıkmaz. ama yazmıyorsa rica et bu sayfanın bir çıktısını alıp imzalat daha iyi olur.

   1. Emre dedi ki:

    Aile hekimimize imzalatmamız icab ediyo dogrumudur

    1. Emre Aile hekimi yeterli, hastanelerde tek hekim raporları ücretlidir

     1. Emre dedi ki:

      Çok tesekkur ederimmmm.işiniz rast gitsin

 42. Ali Şorkılıç dedi ki:

  Merhaba Kara Kuvvetleri Uzman Onbaşı için başvuru yapmıştım.Güvenlik ve Arşiv Araştırma Formunda seri,cilt ve aile no ve veriliş tarihi istiyorlar.Yeni kimlik de bu bilgiler yazmıyor nasıl olacak yardımcı olurmusunuz

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Ali bahsettihin bilgiler icin nüfus müdürlüğünden isteyebilirsin. Ayrica yaninda bu belgeyi de gotur

 43. Emre dedi ki:

  Formu tükenmez kalemlemi yoksa bilgisayardanmi doldurcaz babacanlar

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Bilgisayarda dolduracaksin vesikalik fotografi da bilgisayarda yerlestirip renkli cikti alacaksin. Burada ki haberimizi dikkatlice oku

 44. Çetin dedi ki:

  26 sında heyet karşısına çıkacam nasıl oluyo sorumu soruyorlar bilgisi olan

 45. Mehmet dedi ki:

  Arkadaşlar ben jandarmadan başvuru yaptım ama orada verilen bilgiya göre kesip yapıltırmamız söyleniyor fotoğrafı bir de başvuru ekranın güvenlik araştırma evragından 2 adet diyor ama evrağa girip alt bölmeyi okuduğumda ise 4 adet istiyor. Dikkatinize

  1. Haklısın Mehmet Jandarma KEsim Yapıştırılmasını istiyor ama KAra Kuvvetleri KOmutanlığı renkli çıktı şeklinde istiyor bilgin olsun

 46. Aysenur dedi ki:

  Merhaba dolduracagımız forma resim yapıştıracagız herhalde onunda renkli internet çıktısımı olacak ya da normal fotograf yapsam olur mu bu konuda bilgi verirmsiniz ?

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Ayşenur, Güvenlik araşatırma fromunu bilgisayarda doldurup resmide bilgisayardayerleştirerek renkli çıktı almanız gereke, İsterseniz Burada(Tıkla) Bulunanhaberimziden form doldurma programını kullanabilrsiniz

 47. Yunus dedi ki:

  Arkadaşlar güvenlik arşiv formunu nasıl doldurucaz

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Yunus, Güvenlik araştırması Formu Başvuru kavuzunun en altında var ayrıca Bunun ile ilgil bir program yapğtık oradan da oluşturabilirsin
   Formu Doldurmak için Tıkla

 48. Çetin dedi ki:

  Mülakatı geçtim doktor muayenesi kaldı onlar bitince kesin çağrı yapılıyormu

  1. Çetin, Sınav sonrası, kurs planlaması yapılıyor sonrasında ise adayları kursa çağırıyorlar,

 49. Yunus dedi ki:

  Kardesim bn uzman erbas sinavina bas vurdum lakim saglik raporunda bi siknti var heyete giremedim daha heyet yetismezse bi sorun olurmu bilgi sahibi olanlar lutfen yaz sin

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Yunuz, Heyet raporu için başvuru yaptığın tarih baz alınıyor, sonrasında heyetin ne zman bittiği önemli değil

   1. Yunus dedi ki:

    Saol kardesim bi de bnm simdi guvenlik sorusturmasi formunda bilgi alinacak 3 kisi paragrafı ckmiyoo yazmazsam sorun olurmuu

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

     Problem Olur 3Kişi yazmalısın Bu haberimiz de Program oluşturuk İtersen oradan da doldurablirsin

     1. Yunus dedi ki:

      Simdi bn heyete basvuru yapip heyet raporunu alamazsam yani yetimezse eyer sınava goremez miyim encok bunu merak ediyor ve korkuyorum yetismiycek diye

     2. Yunus, Sağlık kurulu raporunu sınavdan sonra alman gerekiyor, sınavdan (yani seçim aşamasında) giderken tek hekim raporu ile muvafakatnema götüreceksin.

     3. Yunus dedi ki:

      Katdesim guvenlik sorusturma formuna butun kardeslerimi yaziyoruz yoksa 18 yasndan buyuk olanlarimi

     4. Hepsini Yazacaksın Yunus

     5. yunus dedi ki:

      Kardesim bnm ortopedide belinde dogustan kalma bel cok hafif bir bel acıgı var denildi sınavda bi sorun ckarılırmı uzman olmam da sorun yasatrmı

     6. Turan Ayvaz dedi ki:

      Yunus, Bu konyula ilgili daha once de mesaj atmıştın orda da dediğimiz gibi spina bfida da TSK sağlık yonetmeliğine göre hareket kabiliyetini engellmiyr psturunde bir bozukluk yaratmıyorsa sıkıntı yok

     7. Yunus dedi ki:

      A63 f3 ckti gecemedim ne yapmam laxm itiraz etsem ise yararmı

     8. Yunus belirtilene göre “Tek ve çift taraflı sakralizasyon, tek vertebrada lumbalizasyon sadece
      Gülhane Askeri Tıp Fakültesi veya Türk Silahlı Kuvvetleri adına eğitim görülen diğer fakültelere
      alınacak askeri öğrenci adaylarında sağlam kabul edilir.” diğer hallerde sağlma kabul edilmez anlamı çıkıyor, bu bakımdan itiraz edebilirsin, hakem hastane de aynı kararı verirse kesin karar sayılır

     9. Yunus dedi ki:

      Hakem hastane kararı kac gunde acklanir

     10. Sen başvurduktan 1 hafta içinde çıkar

     11. Yunus dedi ki:

      Hocam bn hastanedeki heyette l5 s1 duzeyonde sipina bifida gorundu lakin ortopedi doktoru normal yazdi sorun olurmuu

     12. Yunus, doktor normal yazdıysa gerek duymamıştır. Problem olmaz merak etme.

     13. Yunus dedi ki:

      Kardesim bn mulakatlari ve heyeti gectim 20 gun falan oldu eyitimlere ne zamn cagirirlar bi bilgin varmı soylersen sevinirimm

     14. Yunus tüm sınavlar bitince( haziran başında) guvenlik soruşturmaları yapılacak sonra kursa çağırırlar

    2. Yunus dedi ki:

     Pki 24 haziran secimleri bizi etkilermi

     1. Sanmıyorum Yunus, olağan dışı bişey olmadığı srece Askeriye Seçimlere karışmaz

     2. Yunus dedi ki:

      Ozaman kurslara haziranin sonunda cagrirlar demi

     3. Yunus, lütfen yorumlarını yazarken isim kısmına yazma, spam olarak işaretleniyor göremiyoruz.
      Haziran sonuna kadar Muhtemelen çağırırlar

     4. Şanlı dedi ki:

      Kardesim bn butun sınavları falan gectimm bazı arkadslarıma egitim cagrısı geldi lakin bna cagrı falan gelmedi sebebi ne olabilir

 50. Mehmet dedi ki:

  Form 1 ve 2. Sayfasını ön ve arka sayfa tek kağıtta olcaka şekilde derken form 1 ve 2 hangisi oluyor anlamadım yarıdmcı olurmsnz

  1. Mehmet dedi ki:

   Birde mezun olduğu okulun adı ve yeri diyor ben lise terkim açık mğretim okuyorm mezun olduğum okulun adını ne yazıcam

   1. Son Okuduğuıın okulu Yazacaksın Mehmet Ağar Açık Öğretim Lisesinde Okuyorsan Mezun olduğun Ortaokulu yazacaksın, eğer lise terk isen ve okumuyorsan Lisenin adını yazıp yandaki kutucuğa teasdikname alanını işaretlemelisin

  2. mehmet, bahsettiğin Güvenlik araştırması formu ise tek yaprak ta önlü arkalı olarak çıktı alacaksın 4 kopya olacak unutma

   1. Mıstafa dedi ki:

    Bu hakkımızda bilgiverecek kişiler eğer muhtar falansa sıkıntı olurmu siyaset olduğu için

    1. Olmaz Mustafa, İstediğin kişileri yazabilirsin

     1. Mustafa dedi ki:

      Güvenlik soruşturma evrağını ben diğer önceki alım evrağını doldurmuşumda sıkıntı olurmu

     2. Turan Ayvaz dedi ki:

      Mustafa, Sen yenisini doldur gene de belli olmazBuradaki Program ile kısa surede halledebilirsin

 51. ahmet dedi ki:

  4. Formu BÜYÜK HARFLE, öncelikle bilgisayar ortamında veya daktilo ile doldurunuz, 4 suret olarak (Ön-arka tek kâğıtta olacak şekilde) çıktısını alınız ve her surete aynı fotoğrafınızı fotoğraf karesini taşmayacak şekilde keserek yapıştırınız.

  Böyle bir açıklama yer almakta çıktılar tek sayfaya ön ve arka olarak mı yazılacak yoksa tek tek sayfalaramı alınacak ? 4 nüsa şeklinde çıkacak

  1. Tek yaprakta onlu ve arkalı çıktı alman gerekiyor, bu şekilde 4 tane hazırlamalısın hepsine de MAVİ MÜREKKEPLİ KALEM ile imza atmalısın

   1. Mustafa dedi ki:

    Fotoğraf yapıştırabiliyormuyuz güvenlik soruşturma evrakına

    1. Hayır Mustafa, Evrağın fotoğraf bölümüne bilgisayardan vesikalık ekleyip renkli çıktı almalısın

 52. Mehmet dedi ki:

  Tastik name götürmemiz gerekiyormu yoksa açık öğretimden öğrenim belgesimi götürcz

  1. Mehmet, Başvuru klavuzunda Onyalı öğrenim belgesi isteniyor, sen ikisini de götür.

 53. Mehmet dedi ki:

  Bi sorum olacak mezun olduğun okulun diyor ben şuan açık kise okuyorm tarih olarak hangi tarihi girece. Açık lise okyrm

  1. Mehmet dedi ki:

   Birde babam rahmetli oldu güvenlik soruşturmasında bilgilerni giriyomuyuz

   1. Mehmet Baban Öldüğü İçin Adres yerine VEFAT diye yazman gerekiyordiğer yerleri yazman gerekiyor

    1. Hüseyin dedi ki:

     Yurt dışında kalan ablalarım var onların adresini oraya göremi yazcam

     1. Evet Hüseyin forma istenen tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurman gerekiyor

  2. Mehmet Açık Lisede Okuyorsan, Ortaokuldan mezun olmuşsundur, ortaokulun bilgilerini gireceksin, ayrıca da yanında açık lise müdürlüğünden Onyalı öğrenim bilgiside alman gerekiyor

   1. Mehmet dedi ki:

    Kardeşlerm evli bilgilerine evli olduğu adresi girmemizmi gerekiyor

    1. Evet Mehmet Şu anda nufus kayıtlarına göre oturduğu adresi yazmalısın

   2. Ahmet dedi ki:

    İyi günler ben liseye başladım ve bıraktım liseye başlayış ve bıraktığım tarihini yazmam gerek

    1. evet Ahmet Başlama tarihini ve ayrıldığın (yasdikname tarihini) yazmanlısın ayrıca Ayrılma nedenine tasdiknameyi işaretlemen gerek

 54. ali dedi ki:

  Guvenlik sorusturmasi formuna fotoyu nasil koyaroz bilgi verirmisiniz.

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Ali, Forma bilgisayardan veikalığı koyup renkli çıktı alman gerekiyor, Eğer Zamanın varsa 2-3 gun içinde bu işemi çok kolaylaşturacak bir eklenti yazıyoruz sitemize oradan hızlıca halledebileceksin

 55. Çetin dedi ki:

  Arkadaşlar benim herşeyim hazır ama ablamın değiştikten sonraki soy ismini belirt medim sıkıntı çıkarmı

  1. Çetin Çıkamz ama evrak hala elinde ise eski soy ismini de parantez içinde yazsan iyi olur,

   1. Çetin dedi ki:

    Tükenmez kalem le yazsam olurmu

    1. Olmaz. Bilgisayar çıktısı Alman gerekiyor an altına MAVİ mürekkepli kalem ile imza atacaksın

 56. Fevzi dedi ki:

  Kardeşim bende 33 ay Ceza ewinde kadim cezam bitti ama suçum yüz kızartıcı deil sıkıntı olurmu

  1. Fevzi alım kriterleri arasında hangi suçların kabul edilmeyeceği yazıyor, şu haberimizi dikkatlice oku lütfen

 57. Ekrem tarikçi dedi ki:

  Kolay gelsin ben uzman erbasliga başvurdum ama öğrenim belgesi istiyorlar o belgeyi ben is yerim için 20/12/2017 tarihinde almıştım acaba geçerli olurmu?

  1. Ekrem, Eski tarihli olması problem oluşturmasın, sen en iyisi yenisini al. işin garanti olsun

 58. Ekrem tarikçi dedi ki:

  Kolay gelsin

 59. Sadık dedi ki:

  Arkadaslar guvenlık sorusturmasına fotograf gerekıyomu 2. Imzalı muvafakatnameyı nerden alıyoz

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Evet fotoğrafı bilgisayardan ekleyip renkli çıktı almalisin. Muvafakat namw baavueu kılavuzunda var Sorunuzun cevabi bu haberimizde. Lutfen tiklayiniz

 60. Ahmet dedi ki:

  Arkadaşlar ben lise mezunuyum açıktan mezun oldum, bunun bi pürüz çıkaracağını sanmıyorum ama kafama da takılmıyor değil. Alım tarihleri açıklanmış askerliği er olarak yaptım bu yüzden uzman onbaşı tarihleri ile uzman çavuş mülakat tarihleri farklı hangisine tabi olmam gerekiyor.

  1. Ahmet Lise Mezunu isen Uzman Çavul olabilirsin. Uzman Onbaşı olamazsın

 61. onur dedi ki:

  merhaba,

  benim bir kaç sorum olacaktı öncelikte. güvenlik soruşturma formuna kimlik bilgisine veriliş tarihi ve nedenini yazamamaktayım.kimliğim yeni oldugu için. birde belgeleri kılavudan mı dolduracagız.

  1. Onur, yeni kimlik belgen varsa oraya nufus idaresinden kimlik belgelerini isteyip ekle sorun çıkmasın. varsa eski kimşliğinin bir fotokopisini de koy

 62. Huseyin dedi ki:

  Mahkeme dava sorgulamada icrada dosyam var bunu goturmek zorundamiyim

  1. Huseyin, ilgili mahkeme kararını, dava devam ediyorsa, dosya numarasını, dava konusunu ve davanın görülmekte olan mahkemesinin adını belirten belgeyi forma eklemelisin, .

   1. Ali dedi ki:

    Bu arşiv formunda foto yapıştırsak sorun olırmu bazı uzman arkadaşlarım yapıştır sorun olmaz diyor

    1. Sorun Olur, Klavuzda yapıştırmayın diyor, klavuzda ne yazıyorsa onu yapın lütfen. Eğer Zamanınız varsa sitemizi takip edin Mükemmel bir özelik ekleyecek Turan Arkadaşım. O zaman doldurma talimatını daha iyi anlayacaksınız

     1. Ali dedi ki:

      ben bi işte falan çalişmadım araştırma formundaki yere ne yazmam gerek bu durumda ?Lise terkim ben ama açık öğretimde kaydım var bu durumda okula başlama ve bitiş tarihini nerden nasıl öğrenebilirim

     2. Ali(Lütfen Yourumlara adın yazan yere adını yorumunuz kısmına da sorunu yaz yorumların arasında kayboluyor soruların )
      İşte Çalışmadıyson o bölümü boş bırakabilirsin.
      Okul için ise Lise Başlangıç ve resmi olarak ayrıldığın tarihi yazmalısın. ve ayrılma nedenini tasdikname olarak işaretlemelisin

 63. Kaan dedi ki:

  Ben ilk okul mezunuyum ama açıktan Okdum ilk Okul diplomam Yok Acik Öretim den onayli belge ile Tastikname Götürsem Olurmu

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Kaan KArdeşim, Açık Lise Müdürlüğünden Onaylı öğrenşm belgesi almalısın o işini görür

 64. Niyazi dedi ki:

  Kolay gelsin öncelikle 1 2 sorum var ben şuan hala calışıyorum bu durumda ne yazmam gerekiyor bide lise terkim ben açıktan okumaya devam ediyordum onda da kaydımı dondurdum ne yapmam gerekiyor bide belgeye fotoğrafı bilgisayar ortamında yapıştırmamız gerekli degilmi yardımcı olursanız cok sevinirim

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Niyazi KArdeşim Çalışmaya başladığın tarihi yaz sonra “halen” yaz Uygun olur, Açık Lise Müdürlüğünden öğrenim Durum Belgeni Alalbilirsin. Forma fotoğrafı bilgisayar ortamında koyup renkli çıktı alman gerekiyor. Allah Yardımcın Olsun

   1. Niyazi dedi ki:

    Canım abim yardımlarınız için çok sağolun ben uzman onbaşılık için başvuru yapmıştım ilk okul mezunuyum liseye gittim fakat bırakmak zorunda kaldım açık öğretime kayıt yaptırdım sonra onunda kaydını dondurdum dediğiniz gibi acık öğretim bürosundan alacagım öğrenim belgesi işimi görür demi abim..

    1. Görür Niyazi( Turan Arkadaşım Biraz Yoğun Ben cevapladım). Allah Yardımcın Olsun

     1. Niyazi dedi ki:

      Canım ablam allah hepinizden razı olsun inşallah yardımlarınız için çok sağolun çok teşekkür ederim..

 65. Savaş dedi ki:

  Benim sağ kolunda ameliyat izivar 10cm’den uzun yara izi dirsekte ve yamuk duruyor ama hiçbir şekilde engel de yil bana başvurum onaylandı ama sizce fiziki mülakattan gecebilirmiyim

 66. Mert dedi ki:

  Ya ben lise 3 ün 2. Dönemine kadar manisada okudum 2. Döneminden sonra hatayda bitirdm 2015 mezunuyum. Tarihi nasıl yapmalıyım liseye basladım tarihimi yazıyım yoksa hatayda. Hatayda basladm tarihimi yazıyım

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Mert ikisini de yazmalısın örneğin ***** 05.09.2011-16.05.2013 Manisa, 09.9.2013-14.06.2015 HAtay **** gibi

   1. ARDA dedi ki:

    ben aynı ilçe içinde nakil aldırdım başka bir okula. ben tarihi nasıl yazmalıyım liseye başladığım okuldan mezuniyet tarihine mi yoksa son okuluma girişten mezuniyet tarihinemi

    1. Okulu karıştırma Liseye başladığın tarihi ve liseyi bitirdiğin tarihi yazmalısın Arda

 67. Kazım dedi ki:

  Selamun aleyküm bn uzman onbaşı sınavına başvuru yaptim ayın nisanın 23 de sınavım var bn liseyi yarıda bıraktım ama açık öğretimden dewam ediyorum mezun olduğu okulun adını yazmama gerek varmi

  1. Eve son mezun olduğun okulu yazacaksın. onun da diplomasını götürmelisin

  2. Ramazan dedi ki:

   Kardeşim ben açık öğretim lise okuyorum diploma şartmı ya vermezkerki ögrenci devam belgesi alsam olmazmı bide şey dicem ben şehir merkezinde oturuyorum araştırma formuna köyümdende tanıdık yazsam olurmu

   1. Turan Ayvaz dedi ki:

    Ramazan, Açık Öğretim Lisede okuyorsan, Açık Lise Müdürlüğünden Onaylı öğrenim belgesi almalısın, Mutlaka bunu edin. araştırma formuna istediğin kişileri yazabilirsin.

    1. Ramazan dedi ki:

     Kusura bakmayın, başvuru yaparken başvuru formuna ögretim durumumu orta okul yazdım açık öğretim okuyorum demedim sorun olurmu acaba?

     1. Olmaz Zaten, açık Lisede okuduğun için ortaokul mezunusunz, yalnız Açık liseden onaylı öğrenim durum belgesi alman gerekiyor. Sakın Unutma

     2. Ramazan dedi ki:

      Arşiv araştırma formuna vesikalık resimmi yoksa biyometrik resimmi olcak

     3. Önden çekilmiş vesikalık Olacak Ramazan.

 68. İsmail dedi ki:

  Merhabalar.sivil memur adayiyi.güvenlik arşiv formuna askeri ceza kismina yok yazdim fakat 3 gün disiplin odasında kaldim.sicil sabika kaydina etki etmediği önemsiz olduğunu düşündüğüm için yanilmişim.acaba bi sikinti olur mu.tedirgin oldum.cevaplarsaniz çok sevinirim.

  1. İsmail, Eksik yada yanlış beyan vermek elenme sebebidir, keşke dosdoğru yazsaydın. şimdi beklemekten başka çaren yok hakkında hayırlısı diyelim. belki 3 günlük disiplin cezasını göz ardı edebilirler.

   1. İsmail dedi ki:

    Tesekkur ederim.askerden geleli 12 sene oldu hocam.Başka hiçbir sikintili bi durumum yok inşallah birşey olmaz.

 69. İsmail dedi ki:

  Hocam sivil memur adayiyim.guvenlik arşiv formunda askeri ceza bölümünü yanliş işaretlemişim.askerde 3 gün oda cezasi vermişlerdi.biliyorsunuzki bu sadece uyari mahiyetinde.mahkemelik veya sicil durumu olmuyor ama tedirgin oldum.bir sikinti olur mu.yanliş bilgi sikintisi yaşarmiyim.tesekkur ederim.

  1. Ismail, guvenlik arastirma formu disindada arastirma yapiuirkar. Bence problem cikmaz. Allah Yardımcın olsun

   1. Hamet Şanverdi dedi ki:

    Kardesim benım de askerdeyken 7gün hizmetten men cezası aldım 7gün askerliğim uzadı bir sıkıntı olurmu

    1. Hamet, Askerliğin uzatılması ile ilgili bir kriter yok başvuru şartlarıarasında

 70. İsminiz dedi ki:

  Güvenlik soruşturması renkli mi olması lazım bide ona fotoğrafı nasıl yapiştıracaz bilen varsa yardımcı olabilirmi??

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   KArdeşim, Güvenlik Araştırması arşiv formunu bilgisayarda doldurduktan sonra çıktısını alıp MAVİ MÜREKKEPLİ KALEM ile imzalamalısın. Formda Fotoğraf bölümü yok o nedenle fotoğraf yapıştımana gerek yok

   1. mehmet dedi ki:

    hocam benm formda foto yeri var yapistirmam gerekmi?

    1. Fotoğrafı bilgisayarda yerleştirip renkli çıktı almalısın yapıştırma yapma sakın

     1. Fatih Dinçer dedi ki:

      Yapıştırma olunca kabul edilmiyor mu hocam benimkisi jandarma

     2. Fatih jandarma Uzman Erbaş alımları için olan formda yapıştırabilirsini diyor, bu bakımdan sıkıtı çıkmaz sanırım. Allah yardımcın olsun

 71. Abdullah dedi ki:

  Bi kaç sorum olucak ben liseye kayıt oldum 1 hafta devam ettim bıraktım tasdikname aldım şimdi orda sadece tasdiknameyi mi işaretliyoz ortaokulu bitirdim yoksa oranın adresini mi yazayım birde aile bilgilerinde TCK nosunu herkesinkini yazmamız şart mı eksik yazsak birininkini sorun olur mu

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Abdullah kardeşim Tasdiknameyi işaretlemen gerekiyor. 1 Haftada olsa Liseye gitmişsin o nedenle senin için uygun seçenek bu

   1. İsminiz dedi ki:

    Msb den sonuca baktım ilköğretim mezunu gözükmemektesiniz diyor 11.04.2018 sınav tarihi giderken tasdiknameyi götürücem Bi sorun çıkartırlar mı

    1. Abdullah, Tasdiknamen varsa problem yok, mümkünse alabilrisen liseden onaylı öğrenim durum belgesi al kolay gelsin

 72. Sabri dedi ki:

  Bu belgeleri nerden çıkartcaz int. Bakıyorum bulamadım

   1. irfan dedi ki:

    ıyı gunler belgelrı basvuru klavuzundqn nasıl ayıracaz acaba yanı basvuru klavuzundan bakıyorum blgelerın cıktısını alamıyorum

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

     İrfan Belgeleri Ayrı Ayrı Biz hazırladık Burada Bulunan Haberimizde alt kısımda, istersen doldurma programı var ordan da işlerini halledebilirsin. Kolay gelsin

 73. Mehmet Berk dedi ki:

  Ailede cezaevinde olan varsa uzmanlık için sorun olur mu ?

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   mehmet Kardeşim o güvenlik araştırması sırasında belli oluyor. o kısım biraz kapalı bir kısım bu nedenle bir şey söyleme mumkun değil.

 74. Mehmet Berk dedi ki:

  Biz 9 kardeşiz burda 6 kişiyi tek yazabiliyoruz sorun olur mu ?

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Güvenlik Araştırması formunu için o tabloya ek olarak bir tablo daha ekle kardeşim problem olmaz ek form olması

 75. RECEP dedi ki:

  ARKADAŞLAR BN UZMAN ONBASİ İÇİN BAŞVURU YAPTIM GEREKLİ EVRAKLARDA TERHİS BELGESİ VE FOTOKOBİSİ DİYOR BNM TERHİS BELGEMDE AZ Bİ YANLİSLİK VAR ANNEMİN ADI YANLIŞ YAZILMIŞ SORUN OLURMU

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Recep KArdeşim. İstersen sen birde Askerlik Şubesinden onaylı terhis belgesi al onu da yanında götür. Allah Yardımcın olsun

   1. RECEP dedi ki:

    Tesekkür ederim