Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Göz Tembelliği Olan Askerlik Yapabilir mi?

Göz Tembelliği Olan Askerlik Yapabilir mi?

Şaşılığın yanı sıra aynı zamanda göz tembelliği de kusurlar arasında gösterilebilir. Türkiye’de en çok görülen sağlık sorunları içerisinde göz tembelliği de vardır. Göz tembelliği yaşayan kişiler askerlikte alışacağı için genelde sorun yaşamazlar. Ancak odaklanmayla ilgili bir sorun yaşanıyorsa o zaman askerlik yapılması zaten mümkün olmayacaktır. Diğer göz kusurları da işe dahil olduğunda askere elverişli değildir raporu alınarak askerlik yapılmayabilir. 

Askerlik önemli ve kutsal olan görevlerin başında geliyor. Dolayısıyla her Türk genci askerliğini yaptığı zaman çocuklarına anlatabilecek anılara sahip olacaktır. Bu nedenle eğer ki yaşadığınız şaşılık, göz tembelliği ya da buna benzer sorunlar askerliğinizi etkilemiyor ve sizi askerde rahatsız etmiyorsa o zaman çürük raporu alabilmek için uğraşmakta mantıksız olacaktır. Askerliğin sıkan yanlarının olduğu kadar bittikten sonra anlayabileceğiniz çok fazla değere sahiptir. Hiçbir erkek askerliği boyunca edinmiş olduğu tecrübeyi hayatının başka bir alanında kazanamayacaktır. Bunun için askerliği bir an önce yaparak gelmek dünyanın en gurur verici durumlarından bir tanesidir. Üstelik askerlik için alınan çürük raporu sizin hayatınızın sonraki bölümünü de etkileyeceğini unutmamalısınız.

Şaşılar Askerlik Yapar mı?

Askerliğin yapılmamasını gerektiren bazı durumlar vardır. Örneğin bir engelinizin olması askerliğin yapılmaması için geçerli bir nedendir. Ancak burada engelliliğin boyutları da çok önemlidir. Örneğin kolunuz, bacağınızın olmaması ya da zihinsel bir geriliğin olması askerliğin yapılmaması için geçerli bir nedendir. Ancak gözleriyle ilgili sorun yaşayanlarda acaba askerliğimi yapmazsam olur mu? Sorusunu merak ediyorlar. Örneğin şaşılık önemli bir sağlık sorunudur. Sosyal hayatı etkilemiyor olsa da psikolojik açıdan sıkıntı verici olduğundan dolayı askerlik için sorun yaratabilir. Ya da askerlik yapmadaki amaçlardan birisi de silah kullanmayı öğrenmek olduğundan şaşılık yaşayan kişiler hedefi görmekte ve vurmakta sıkıntıya düşebilirler. Tüm bu sorular aslına bakılırsa askerliğin yapılıp yapılamayacağının düşünülmesi için geçerli bir nedendir.

Peki, sizin durumunuz nedir? Yani yaşamış olduğunuz şaşılık durumu ne kadar ciddî. Eğer ki ciddi düzeyse bu durumda askerliğinizi çürük raporu alarak iptal ettirebiliyorsunuz. Bunun dışında estetik bir kaygı olmanın dışında sağlığınızla ilgili hiçbir sıkıntısı olmayacaktır. 

Bir önceki yazımız olan Askerde Kalmak İçin Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status