Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Gönüllü Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gönüllü Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik uygulaması ülkemizde zorunlu olmakla birlikte aynı zamanda vatani borç olarak ifade ediliyor. Bu noktada erkek vatandaşlara zorunlu olan askerlik, gönüllü olarak da yapılabiliyor. Hem kadınlar hem de erkeklerin başvuru yapabildiği gönüllü askerlik başvurusu ile vatandaşlar istekleri ile askerlik yapabiliyor. Bu konuda ise en merak edilen konulardan biri nasıl başvuru yapılacağıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde gönüllü olarak askerlik yapmak isteyenlerin ise öncelikle başvuru yapması gerekiyor.

Erkek ve kadın vatandaşların belirli durumlarda başvuru yapabildiği bilinmektedir. Gönüllü askerlik için ilk olarak Türk Silahlı Kuvvetleri resmi web adresine giriş yapılmalıdır. Başvurular online olarak olduğu gibi askerlik şubelerine gidilerek de yapılabilmektedir. Gönüllü askerlik başvurusu linki tıklayarak ilgili başvuru formu doldurulmalıdır. 8 adımlık başvuru formunu eksiksiz dolduranların başvuruları kabul edilmektedir.

Gönüllü Askerlik Şartları

Türk Silahlı Kuvvetleri resmi web adresinde gönüllü askerlik başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar için açılan linkte sözleşmeli askerlik başvurusu üzerinden talepler alınmaktadır. Bu noktada TSK bünyesinde askerlik yapmak isteyenler için başvuru sahibinin en az ilköğretim mezunu olması, 25 yaşını bitirmemiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda askerliğini tamamlamış ya da tamamlamayan adayların başvuruları kabul edilmektedir. Bunların yanı sıra yine başvuru sırasında da adaylardan genel alım şartlarını sağlaması istenebilmektedir.

Erkekler için sözleşmeli askerlik gönüllü askerliğin bir türü sayılmaktadır. Adaylar başvurularından sonra ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik testi, mülakat, sağlık raporu ve diğer soruşturma işlemlerinden sonra adaylar sözleşmeli olarak görev yapabilmektedir. Kadın adaylar için ise resmi bir gönüllü askerlik uygulaması bulunmadığından başvuru şartlarına ilişkin net bilgi yoktur.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Gönüllü olarak askerlik yapmak isteyen erkek vatandaşlar için sözleşmeli er başvurusu ile bu mümkün olmaktadır. Bununla birlikte kadınlar için ise çok özel durumlarda ve seferberlik durumlarında ancak mümkün olabilmektedir. Bu doğrultuda erkek adaylar için başvurular TSK internet sitesinden yapılmaktadır. Gönüllü, sözleşmeli askerlik başvuruları https://personeltemin.msb.gov.tr internet sitesi üzerinden gerçekleşmektedir.

Aynı zamanda kadın gönüllüler de askerlik şubelerine giderek verecekleri gönüllü askerlik başvurusu dilekçesi ile gerçekleşmektedir. Bu dilekçede bireyler isteklerini belirtmektedir. Özellikle seferberlik durumu olmak üzere diğer ekstrem durumlarda bu başvurular değerlendirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ağustos 2020 6 Aylık Er Sınıflandırma Sonuçları Nasıl Sorgulanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.