Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Fıtık Askerliğe Engel Olur Mu? Çürük Raporu Verilir Mi?

Fıtık Askerliğe Engel Olur Mu? Çürük Raporu Verilir Mi?

Sağlıklı her Türk erkeği 20 yaşına geldiğinde askerlik yapmakla yükümlüdür ancak eğitim, sağlık vb. durumlar askerliğin ertelenmesine sebep olur. Aynı zamanda bazı sağlık sorunları ve özel durumlar askerlikten muafiyete neden olmaktadır. Fıtık askerliğe engel olabilir ancak fıtık türünün ve tedavi şartlarının hastanede incelenmesi gerekir.

Fıtık Askerliğe Engel Oluyor Mu?

Askerliğe elverişli olabilmek için kişilerin sağlıklı olması gerekmektedir. Zihinsel, bedensel ve ruhsal hastalıklar askerliğin ertelenmesine ya da muafiyet durumunun gerçekleşmesine neden olur. Toplumda sıklıkla rastlanan henri bilinen adıyla fıtık da askerlikten muafiyet sebebi olarak kabul edilebilir.

Vücut organlarının yerinde ve sabit durmasını sağlayan doku ve kasların yerinden çıkmasıyla ya da kaymasıyla fıtık gerçekleşir. Karın fıtığı, bel fıtığı (lomber disk) ve boyun fıtığı (servikal disk) askerlikten muaf sebebi olabilir.

blank
Fıtık askerliğe engel midir?

Hangi kişilerin askerlik yapabileceği ve kimlerin kabul edileceği Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde belirtilmiştir. İlgili Yönetmeliğin 69. Maddesi’nde şu ifadelere yer verilir:

  • A) 1. Ameliyatla tedavi edilebilen her çeşit fıtıklar ve fıtık eğilimi gösteren karın duvarı zayıflıkları (Ameliyat olmuş ve nüks etme olasılığı bulunmayan fıtık, apandisit gibi küçük ameliyat nedbeleri sağlam kabul edilir.).
  • B) 1. Sadece protez materyalleri ile tamir edilebilecek veya edilmiş olan komplike karın duvarı fıtıkları (inguinal bölge fıtıklarının laparoskopik veya tension free yöntemlerle tamiri hariç).
  • C) Bu maddenin (A), (B) ve (D) dilimlerinde yer alan hastalık ve arızaların tedavi ve nekahet halleri.
  • D) 1. Cerrahi yöntemlerle tedavisi imkânsız olan karın duvarı fıtıkları, lomber, obturator, iskiyadik ve perineal fıtıklar.

Hangi Fıtık Çeşidi Askerlikten Muafiyet Sebebidir?

Vücudunun herhangi bir noktasında fıtığı olan ve ameliyatla tedavi edilenler askerliğe elverişlidir raporu alır. Örneğin, boyun fıtığı olan birisi ameliyatla tedavi edildiyse veya ameliyatla tedavi edilebilme şansı varsa askerliğe elverişli olarak kabul edilmektedir.

Fıtığı olan ve tedavi sürecinde bulunan kişiler askerliğini tecil ettirebilir. Fıtık ameliyatla tedavi edilmiyorsa askerlikten muaf olarak kabul edilir. Örneğin, lomber, iskiyadik, karın duvarı fıtıkları ve obtruator gibi fıtık çeşitleri askerlikten muaf sebebidir.

Bir önceki yazımız olan Askerlik Göz Muafiyeti Şartları Nedir? Göz Derecesi Kaç Olmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status