Erzincan 59. Topçu Eğitim Tugay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Erzincan 59. Topçu Eğitim Tugay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Erzincan 59. Topçu Eğitim Tugay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Ülkemizin en güzide şehirlerinden biri olan Erzincan’da yer alan 59’uncu Topçu Eğitim Tugay Komutanlığı, adından da anlaşılacağı üzere “topçu er” yetiştirmektedir. Erzincan şehir merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunan kışlanın adı “General Enver Eralp Kışlası”dır. 250 kişilik bölükler halinde eğitim verilen komutanlığın yatakhaneleri genel olarak 50 kişinin konaklayabileceği şekildedir.

Uzun dönemlerin eğitimlerin tabi tutuldukları temel askeri eğitim topçu muharebe eğitimlerini de kapsarken kısa dönemler genel olarak yanaşık düzen ve yürüyüş eğitimi alarak yemin törenine hazırlanır.

Erzincan iklimi sebebiyle kış aylarının sert geçtiği bir ildir. Bu sebeple kış dönemini burada geçiren acemi erlerin sağlıklarına dikkat etmeleri gerekir. Acemi birliğini burada geçirecek erlerin yanlarında götürdükleri ilaçların teslim olurken kendilerinden alındığı ve hasta olduklarında reçete edilen ilaçların yaklaşın iki gün içerisinde temin edilmesinin mümkün olduğu düşünülürse burada geçirilen süre boyunca erlerin sağlıklarına dikkat etmeleri oldukça önemlidir.

Erzincan 59. Topçu Eğitim Tugay Komutanlığı Usta Birliğine Nereye Gönderir?

Eğitimini tamamlayıp yemin eden usta erler yemin töreni sonrasında ihtiyaç doğrultusunda dağıtılır. Usta birliğinde Erzincan’da kalmaya devam edebileceğiniz gibi diğer topçu birliği olan illere de dağıtılabilirsiniz. Denizli, İstanbul, Edirne, Urfa, Antep ve Van’ın yanı sıra Kıbrıs’ta da topçu birliği bulunmaktadır. Erzincan’dan yoğunlukla bu bölgelere dağıtım yapılsa da nadir durumlarda, eğitimini bu komutanlıkta tamamlayan usta erler topçu birliği olmayan yerlere de gönderilebilir.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Temel ihtiyaçlarınızın tümü komutanlık tarafından karşılansa da soğuk hava şartları nedeniyle termal çorap ya da polar hırka gibi giyecekler almak istediğinizde bunlara ulaşabileceğiniz kantinler birlik içerisinde mevcut. Ancak tecrübelerini aktaranlar, buradaki kantinlerin askeri teçhizat satan sivil dükkanlardan daha pahalı olduğunu dile getiriyor.

Yemekler konusunda titizlenen ve bu komutanlıkta askerlik yapacak adaylarının içini ferah tutabileceğini söyleyebiliriz. Özel şirkete yaptırılan yemekler hem lezzetli hem de herkese yetecek miktarda pişiriliyor. Ayrıca buradaki yemeklerden hoşnut kalmazsanız kantinlerde tost ve köfteden pasta ve baklavaya kadar envai çeşit gıda ürününü bulmanız mümkün.

Kışla içerisindeki tesisler de gerçekten sivil hayatı aratmayacak seviyede. Oyun salonlarından kütüphaneye, sinemadan fotoğraf stüdyosuna kadar boş zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz pek çok alan mevcut. Ayrıca oyun salonunun içerisinde Askercell kullananların telefonlarını şarj edebilmeleri için şarj kabinleri bulunuyor. Bir saat için 1,25 TL ödeyerek telefonunuzu bu kabinlere koyabilir ve şarj edebilirsiniz.

Erzincan 59’uncu Topçu Eğitim Tugay Komutanlığı’na Nasıl Gidilir?

Erzincan, üç ulaşım yoluyla da erişimin mümkün olduğu şehirlerimizden biri. Tercihinize göre kara yolu, demir yolu veya daha kısa sürede ulaşmak isterseniz hava yolu ile şehre ulaşmanız mümkün. Şehre vardıktan sonra toplu taşıma araçlarına veya taksiye binerek birliğinize teslim olabilirsiniz.

Kara yolu ile ulaşım: Türkiye’nin hemen her ilinden sefer düzenlenen Erzincan’a kara yoluyla kışın ulaşmak biraz zahmetli olabiliyor. Yaz döneminde sefer sayıları ve varış süresi daha makul seviyelerdeyken kış aylarında sefer sayıları düşer ve yol şartlarına bağlı olarak varış süresi artar. Batı illerinde ikamet edenlerin Erzincan’a gitmek için uzun saatlerini yolda geçirmeleri gerektiğini de belirtelim. Erzincan;

 • Ankara’ya 679,
 • Antalya’ya 1048,
 • Hatay’a 721,
 • Hakkari’ye 658 kilometre uzaklıktadır.

Bu mesafelere göre hesaplama yapıldığında düzenlenen otobüs seferlerinin ulaşım süreleri;

 • Ankara’dan 10 saat,
 • Antalya’dan 15 saat,
 • Hatay’dan 11 saat,
 • Hakkari’den 11 saat olmaktadır.

Otobüs firmalarının durak sayısı ve hava koşullarına bağlı olarak bu saatlerde farklar meydana gelebilir. Terminalden hareket eden toplu taşıma araçları ile önce şehir merkezine, buradan da başka bir toplu taşımaya geçerek birliğinize ulaşabilmeniz mümkün.

Demir yolu ile ulaşım: Erzincan’a demir yolu ile ulaşmak isteyenler için, kara yolu ile ulaşımda olduğu kadar fazla seçenek olmasa da şehre Ankara, Erzincan, Kars güzergahında hareket eden ve ülkemizdeki en uzun demir yolu hatlarından biri olan Doğu Ekspresi’yle ulaşmanız mümkün. Ancak son dönemde Doğu Ekspresi’nin turistik popülariteye sahip olması nedeniyle bu seferde bilet bulmanız hayli zor.

Hava yolu ile ulaşım: Uzun saatler boyunca yolda olmak istemeyenler veya Doğu Ekspresi’nde yer bulamayanlar için tercih edilebilecek yöntem Erzincan’a uçarak gitmektir. Şehir merkezine 17 kilometre uzaklıkta bulunan Erzincan Havalimanı’na vardıktan sonra acentelere ait servisler veya taksiyle şehir merkezine, buradan toplu taşıma araçlarına aktarma yaparak birliğe ulaşabilirsiniz.

Erzincan 59’uncu Topçu Eğitim Tugay Komutanlığı İletişim Bilgileri

Adres: 59’uncu Topçu Eğt.Tug.K.lığı 24000 – Erzincan

 • Telefon: 0 446 223 68 10-223 68 11-223 68 12
 • Faks: 0 446 223 91 07

Bir önceki yazımız olan Mamak MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ömer dedi ki:

  Enver eralp kimdir kışla ismini nerden aldı