Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Erken Asker Olmak İstiyorum Ne Yapabilirim?

Erken Asker Olmak İstiyorum Ne Yapabilirim?

Her 20 yaşını doldurmuş ya da 21 yaşından gün almış olan erkekler için askerlik vatani bir görevdir. 20 yaşını doldurduğunuz zaman Türk Silahlı Kuvvetleri ve buna bağlı kuruluşlar belirledikleri komisyon ile toplanarak bu kişilere celp dönemlerinin ne zaman olduğunu gösteren bir tebligat yollarlar. Aynı zamanda ülkemizde sayısı çok az olsa da kişilerin hakkı olduğunu bildiğimiz askere erken gitmek konusu çok sorulanlar arasındadır. Hangi nedenle olursa olsun askere erken gitmek isteyen gençlerin ya da genelde celpten kaynaklanan zaman kaybına uğramak istemeyenlerin böyle durumlarda şu yolları izlemesi gerekmektedir.

 

ASKERLİK İÇİN ERKEN BAŞVURU NEDEN YAPILIR?

Bazı asker adayı konumundaki kişiler şu nedenlerden dolayı askere erken gitmek istemiş olabilir:

Kimi asker adayları eğitim hayatları bitmiş olmasına ve henüz tecil hakkı bitmemiş olmasına rağmen eğitime devam etmeyecekleri için erkenden askere gitmek isteyebilir.

Tecil hakkını daha önceden kullanmış ama hala hakkı olmasına rağmen hayat planları değiştiği için askerliği aradan çıkartmak maksadıyla askere erken gitmek isteyebilir.

Celbi gelmemesine rağmen 20’sini doldurmuş ama ay kaybı olmasın diye erken gitmek istemiş olabilirler.

Saymış olduğumuz gerekçeler bütününde asker adayları bir dilekçe verip başvurularını tamamlayabilirler. Yapılacak olunana değerlendirme ile ise askerliklerini erkenden yapabilir ve istedikleri zamanı kazanmış olabilirler.

 

ERKEN ASKERLİK İÇİN DİLEKÇE

Erken zamanda asker olmak isteyen adaylar, şubeye gidip aldıkları sevk dilekçesinin içine isteğini ve durumunu belirten bir yazı yazar. Önemli olan ise dilekçenin kurallara uygun yazılmış olmasıdır.

ŞİMDİ NE YAPMAM GEREKİR?

Askere erkenden gitmek istiyorsunuz. Sevk dilekçesini kurallara uygun bir şekilde de tamamladınız. Burada önemli olan konu bu işlemi celp döneminiz gelmeden hemen 2 ay öncesine kadar yapmış olmanız. Dilekçeyi erken teslim etmeniz dilekçenizin olumlu sonuçlanmasında erkenden başlamanız için iyi bir sonuç olur. Hemen birliğinize teslim olabilirsiniz. Bu dilekçeyi aynı zamanda ya askerlik şubenize elden teslim yapmanız ya da fak yoluyla göndermeniz gerekir.

Eğer tecilli olmanız söz konusu ise, e devlet yardımıyla askerlik tecil bozdurma yazısına tıklayarak oradaki işlemlerle birlikte oradan da tecil bozdurma işleminiz kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Askerde Babalık İzni Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.