Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

En Çok Yedek Subay Hangi Dönemde Alınır?

En Çok Yedek Subay Hangi Dönemde Alınır?

Lisans veya üzeri eğitim almış asker yükümlülerinin tamamı askerlik görevlerini yedek subay veya kısa dönem olarak yaparlar. İş sahibi, çalışmakta olan yükümlüler mesleklerinden çok uzak kalmamak için genelde kısa dönem yapmak isterken, iş bulmakta güçlük çeken veya ekonomik sıkıntılar yaşayan yükümlüler için yedek subaylık cazip bir tercihtir. Bu durumda olan yükümlüler en çok asteğmen alınan dönemlerde başvuru gerçekleştirerek yedek subay olma ihtimallerini artırmak isterler.

Yedek Subay Olmayı Seçebilir miyim?

Mayıs 2018 celp dönemi öncesinde üniversite veya yüksek lisans eğitimi almış tüm yükümlüler askerlik görevlerini yedek subay mı yoksa kısa dönem olarak mı yapacaklarını seçebiliyorlardı. Her ne kadar bazı kriterler bu seçimi boşa çıkarıyor olsa da yükümlüler genel olarak bu tercihlerine göre atanıyorlardı. Ancak sonraki celp dönemlerinde bu yöntem kaldırıldı. Artık askerlik başvurusu yapan tüm lisans ve üzeri eğitim sahibi kişilerin askerliklerini yedek subay olarak yapacakları varsayılarak işlem yapılıyor ve dağıtımlar buna göre düzenleniyor.

Yedek subay neye göre seçiliyor? Kimle yedek subay olabilir? Detaylı bilgi için: Asteğmen Olma Şartları Neledir?

Yedek Subay Olmak İçin Hangi Dönem Avantajlı?

Yedek subay istatistiklerine bakıldığında, yedek subay olabilmek için bazı celp dönemlerinin diğerlerine göre daha avantajlı olduklarını görebiliriz. Yeni mezun olan büyük bir grubun askerlik görevini bir an önce icra etmek istemesi nedeniyle kasım celp döneminde yığılma yaşanır. Kasım celp döneminde adayların yedek subay çıkma ihtimali oldukça düşüktür. Haziran ayında mezun olan grubun Ağustos celbine yetişmemesi sebebiyle kasım ayında yaşanan yoğunluğun tam tersine ağustos celp döneminde de bir tür devre boşluğu söz konusu olur. Bu dönemde askerlik başvurusu yapan kişi sayısı azaldığından yedek subay ihtiyacı artar ve dolayısıyla adayların yedek subay olma ihtimali yükselir. Bu sebeple askerliğini yedek subay olarak yapmak isteyenler ağustos celp dönemini, kısa dönem yapmak isteyenler kasım celp dönemini tercih ederlerse istedikleri şekilde askerlik yapma ihtimalleri artar. Ancak hangi dönemde başvurursa başvursun, bazı meslek gruplarının kısa dönem askerlik yapma şansı yok denecek kadar azdır.

Hangi Bölüm Mezunlarının Yedek Subay Olma İhtimali Daha Yüksektir?

Yedek subay alımı, tamamen TSK’nın ihtiyaçlarına göre gerçekleştirilir. Bu nedenle “x bölümden mezun olan mutlak surette yedek subay olur” şeklinde bir hüküm vermek mümkün değildir. Ancak bazı bölümlerin yedek subay olma ihtimali diğerlerine oranla daha fazladır. Bu bölümler;

  • Tıp fakülteleri,
  • Eğitim fakülteleri,
  • Hukuk fakülteleri olarak sıralanabilir.

Özellikle tıp fakültesi mezunları, askerliklerini çok yüksek oranda yedek subay olarak yaparlar.

Yedek subaylık konusunda dikkate alınması gereken önemli bir faktör de bedelli askerlik yasasıdır. Yüz binlerce adayın bu yasadan faydalanması sebebiyle TSK’nın ihtiyaç duyduğu yedek subay oranlarında bir artış söz konusu. Bu sebeple hangi bölümden mezun olurlarsa olsunlar, hangi celp dönemini tercih ederlerse etsinler, önümüzdeki yıllarda askere gidecek olan üniversite mezunlarının yedek subay olma ihtimallerinin önceki yıllara göre daha yüksek olduğu söylenebilir.

Bir önceki yazımız olan Hava Değişimi Askerlik Süresinden Sayılır mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.