Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

El Titremesi Askerde Engel Olur mu?

El Titremesi Askerde Engel Olur mu?

Askerlikte çürük raporu dediğimiz bir uzvunuzun eksikliğinde alabileceğiniz hastane çıkışlı sizi askerlikten muaf edebilecek belgeler vardır. Çürük sayılma nedenlerinizden biride uzuvlarınızdan birinin işlevini görememesi olabilir. Bunlara örnek olarak ise, yaşam standartlarınız sınırlayan el, ayalarınızın birinin ya da ikisinin de olmaması olabilir.

Askerlik mesleği, gün boyunca ayakta durmanız gereken, diğer mesleklerin tam aksine eğitimi genelde koşularla gerçekleşen zor bir meslektir. Tamda bunlardan kaynaklı olarak eğer bu eğitimleri tamamlayamayacak bir eksikliğiniz var ise çürük alarak askerliğe gitmezsiniz.

Bazı eksiklikler ise asker olmanıza engel değildir. Bunlar genel olarak, el titremesi, kalp çarpıntısı, göz kusurlarınızın 14 ten aşağıda olması ya da ayaktaki platin askerliği ne kadar engelleyici gösterse de, askerlik sürecinde engel teşkil etmez.

 

EL TİTREMESİ NASIL ENGEL OLUŞTURUR?

Askerliğe alım sürecinde nörolojik olarak kabul gören el titremesi ya da normal seyreden kalp ve damar durumu orta seviyede olursa hiçbir sıkıntı yaşanmaz. Fakat, şiddetli bir şekilde seyreden titreme hali silah tutmanızı engelliyorsa Parkinson hastalığı gibi nedenler çürük almanıza sebep olabilirler. Sürekli ve şiddetli el titremeleriniz var ise atışlarda çıkabilecek sorunlar nedeniyle başında kontrol ettirip rapor almanızda fayda vardır. Aksi takdirde fark edildiğinde sıkıntı yaratabilmesi çok olasıdır. En iyisi bir rapor alıp askerlikten muaf sayılmaktır.

Şayet böyle bir sağlık durumunuz varsa tam teşekküllü bir hastaneden alacağınız çürük raporu ile askerlikten muaf sayılabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Askerde Rapor Kullanınca Askerlik Süresi Uzar Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Hasan dedi ki:

    Merhaba,

    Benim omuzumda, sırtımda genellikle çene titrmesi var doktor sivilde igne vermişti ilacta kullandim ama geçmedi esansiyel tramör ve b12 eksikliği vardi askerdeyim 90 gunum kaldi halen devam ediyor ne yapabilirim bir yere yaslansam kollarim titriyor

    1. Admin Asker dedi ki:

      Merhaba Hasan, Rahatsızlığınızı üstlerinize bildirerek revire gitmelisiniz. Oradan da tam teşekküllü bir hastaneye sevkinizi talep edip tedavi olmalısınız. Revire ve hastaneye gittiğinizde durumunuzu anlatarak yatak, eğitim, spor veya nöbet istirahati talep edebilirsiniz.