Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

E-Devletten Sülüs Nasıl Alınır? 2021 E-devlet Sülüs Alma İşlemi

E-Devletten Sülüs Nasıl Alınır? 2021 E-devlet Sülüs Alma İşlemi

Celp dönemlerinin yaklaşmasıyla birlikte askere gidecek kişiler e devletten sülüs nasıl alınır sorusunu sormaya başladı. Sülüs (sevk) belgesi E-devlet üzerinden ya da askerlik şubelerinden kolay bir şekilde alabilirsiniz. Askerlik görevini yerine getirmek isteyen kişilerin, acemi askerliklerini nerede yapacağı, sağlık durumları, teslim olma tarihleri gibi detaylı bilgilerin yer aldığı belgeye sülüs (sevk) belgesi denir. Askere gidecek olanların celp yerlerinin belli olmasının ardından asker adaylarının erişimine açılan sevk belgesi, E-devlet hesabına girdikten sonra sevk belgesini görüntüledikten sonra çıktı alabilirsiniz. Peki, E-devlet üzerinden sülüs belgesi nasıl alınır?

Sevk Başlangıç ve Sevk Bitiş Tarihi Nedir?

Sevk belgesinde yazılan sevk başlangıç tarihi, askere gidecek olan kişilerin acemi birliğine teslim olacağı tarihi ifade eder. Sevk bitiş tarihi ise teslim olacağı birliğe en son hangi tarihte teslim olabildiğini ifade etmektedir.

Sevk Belgesi Nasıl Alınır?

Dünya genelinde COVID-19 pandemisi nedeniyle sevk belgesi internet üzerinden temin edilmektedir. Peki, E devletten sülüs (Sevk Belgesi) nasıl alınır

  1. İlk olarak E-devlet resmi web sitesi adresine; https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir giriş yapmanız gerekiyor.
  2. E-devlet sitesine girdikten sonra Menüye “Kamu Kurumları” isimli seçeneğe tıklanır.
  3. Kamu Kurumları seçeneğine tıkladıktan sonra “Milli Savunma Bakanlığı” alanına tıklayın.
  4. Açılan sayfa da “Askerlik Durum Belgesi” alanına tıklayın. Daha sonra belgeyi görüntüleyerek daha sonra çıktısını alabilirsiniz.

Sevk süresi boyunca bütün belgeler E-devlet üzerinden alınmak zorundadır. Pandemi nedeniyle bu belgelerin askerlik şubelerinden alamazsınız. Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, COVID-19 pandemi kapsamında alınan tedbirlere göre “Yükümlüler; sevk tarihinin dört gün öncesinde olmak şartıyla E-devlet üzerinden COVID-19 anketini doldurmak zorundadır. Anketin doldurulmasından sonra kuruluşlarına yönlendirilmeleri durumunda sağlık kuruluşlarında COVID-19 testleri ücretsiz olarak yapılacaktır. Yapılan testler sonucunda testi pozitif çıkan yükümlüler ya da temaslı listesinde bulunanların sevk tarihleri tedavi süreleri boyunca ertelenecektir” şeklinde ifadelere yer verilmişti.

Bu açıklamaya göre askere gidecek olan adayların olası COVID-19 teması ya da testlerin sonucu pozitif çıkanlar tedavi süreleri boyunca askere alınmayacak ve sevk tarihleri tedavi bitimine kadar uzatılacak. Yani, tedaviniz bitene kadar hiçbir şekilde askere alınmayacak.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Аренда яхты в Турции экскурсии в мармарисе