E-Devlet Üzerinden Alınan Askerlik Durum Belgesi Değişti!
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

E-Devlet Üzerinden Alınan Askerlik Durum Belgesi Değişti!

E-Devlet Üzerinden Alınan Askerlik Durum Belgesi Değişti!

E-Devlet Üzerinden Alınan Askerlik Durum Belgesi Değişti

Milli Savunma Bakanlığı tarafından aktarılan verilerle hazırlanarak E-devlet üzerinde hazırlanarak kullanıcılara Askerlik Durum Belgesi sunulabiliyordu. E-devlet üzerinde en fazla yapılan işlemler arasında askerlik durum belgesi alma işlemleri yapılıyordu. Bunun en büyük sebebi ise yüzbinlerce kişinin askerlik öncesi ya da sonrasında işverenlere teslim edilmek için alınıyordu.

16 Şubat tarihinden itibaren E-devlet üzerinden alınabilen askerlik durum belgesinin yeni düzenlemeler getirildi. Geçmiş dönemlerde askerlik görevlerini tamamlayanlar, askerlik görevlerini hangi tarihlerde yaptığı ve hangi statülerle yaptığı görülürken, yeni düzenlemelerden sonra bu bilgiler askerlik durum belgesinde yer almadı. Onların yerine sadece, kişinin ‘Askerlik görevini yerine getirdiği’ bilgisi yazılıyor.

E-Devlet Üzerinden Alınan Askerlik Durum Belgesi Değişti

Ayrıca değişiklik yapılmadan önceki dönemlerde askerlik durum belgeleri üzerinde herhangi bir geçerlilik süresi yer almazken, yeni düzenlemelerden sonra belge üzerinde geçerlilik süresinin olduğu görülüyor. Ancak, bu durumun işverenler tarafından nasıl karşılanacağı ise merak konusu. Bunun sebebi ise işverenlerin işe alacak kişilerin hangi sınıfta görev yaptığı hakkında bilgi sahibi olmak istemesi. Bu nedenle bu bilgilere sahip olmak isteyen kurum ya da kuruluşlar bu bilgileri öğrenebilmek için işe alacak kişileri askerlik şubelerine yönlendirebilir. İlerleyen zamanlarda olumlu ya da olumsuz yollarının olup olmayacağı ise merak konusu.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. faruk dedi ki:

    2022deyiz yine mi değişti alıyorum edevletten 15 gün ibaresi yok kaç gün geerli oldugunu nasıl anaycafiz