E-Devlet Sitesinden Yapılabilecek Askerlik İşlemleri
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

E-Devlet Sitesinden Yapılabilecek Askerlik İşlemleri

E-Devlet Sitesinden Yapılabilecek Askerlik İşlemleri

Teknolojideki gelişim beraberinde bir çok hizmetin dijital ortamdan alınabilmesine imkan sağlamıştır. Buna askerlik işlemleri de dahil edilmiş ve askerlik şubeleri önündeki yığılmaların da önüne geçilmiştir. Milli Savunma Bakanlığı e-devlet üzerinden işlem yapılabilmesine imkan tanırken bu sistem sayesinde askerlik şubesine gidilmeden bir çok işlem yapılabiliyor. Bu yazımızda da askerlikle ilgili hangi işlemleri yapmak istiyorsanız onlarla ilgili olarak detaylı bilgiler yer almaktadır.  

ASAL Askerlik Hizmet Tercih İşlemleri

ASAL ile birlikte askerlik işlemlerinizi yapabiliyor. Celp dönemlerinizin tercihini yapabiliyorsunuz. Yani e-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra bedelli askerlik yapmak istiyorum ya da kısa dönem asker olmak istiyorum gibi seçimleri değerlendirebiliyorsunuz. Hangi celp döneminde askere gitmek istiyorsanız e-devlet üzerinden bu işlemi yapabiliyorsunuz.

ASAL Askerlik Erteleme İşlemleri

Askere gitmek istemiyorsanız tecil işlemlerinizi de e-devlet üzerinden yapabiliyorsunuz. Başvuru işlemi eğer sağlık, eğitim gibi nedenlerdense yani tecil hakkınız varsa bu durumda e-devlet üzerinden bu işlemleri hemen yapabilmeniz mümkün. İsterseniz var olan tecilinizi de yine buradan bozdurup askere gidebiliyorsunuz.

ASAL Bedelli Askerlik İşlemleri

Bedelli askerlik işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilmeniz mümkün. Başvuru sonrasında size bedelli çıkıp çıkmadığının kontrolünü de yine buradan yapabiliyorsunuz. Eskiden bedelli için askerlik şubesine gitmeniz gerekirken artık gitmeniz gerekmiyor.

Askerlik Durum Belgesi İşlemleri

Askerlik durum sorgulaması internetten yapılabiliyor. Buna göre son durumunuzun kontrolünü yapıp hangi işlemle devam etmek istiyorsanız rahatlıkla yapabiliyorsunuz.Askerlik durum belgesi sorguladığınız zaman sistem size “askerliğinizi yaptınız, askerliğiniz şu tarihe kadar tecilli, yoklama yaptırmanız gerekiyor, bakaya durumdasınız” gibi bilgiler verir. Bu bilgilere göre askerlik işlemlerinizi planlayabilirsiniz.

ASAL Randevu İşlemleri

ASAL randevu başvurusunda bulunmak için e-devlet üzerinden işlem gerçekleştirebilmeniz mümkün. Şubede beklemek zorunda kalmadan internetten randevunuzu oluşturup hangi randevu saatini almışsanız o saatte hazır bulunanız yeterli oluyor.  Askerlik şubesinde işi olanların bu randevu sistemini kullanması oldukça faydalı.

ASAL Sevk İşlemleri

Askerliğinizin nereye çıktığını ve sevk işlemleriyle ilgili ihtiyacınız olan bilgilerin tamamını bu hizmet sayesinde oturduğunuz yerden öğrenebiliyorsunuz.    

Yukarıda belirtmiş olduğumuz askerlikle ilgili konuların hepsini e-devlet üzerinden yapabiliyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.