Düz taban Askerlikten Muaf Eder Mi?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Düz taban Askerlikten Muaf Eder Mi?

Düz taban Askerlikten Muaf Eder Mi?

Günümüzde çoğu askerlik yaşına gelmiş vatandaşımız askerlik yapmaya hangi sağlık sorunun ya da psikolojik rahatsızlığın engel olduğunu bilmemektedir. Çürük raporu almanıza kimi zaman bir uzvunuzun eksikliği kimi zaman psikolojik rahatsızlıklar neden olabilmektedir. Bu tür sağlık sorunlarından olan düztabanlık askerlik yapmanıza engel olur mu?

Düztaban nasıl olur?

Herkes de olan normal bir ayağın iç kavisinin belirgin olmaması durumuna düztabanlık denir. Tabi ki de bu bir sağlık sorunudur. Ciddi anlamda sonuçlara neden olabilmektedir. Bu sorunların en başında kramp ve kasılmalar olabilir.

Sadece doğuştan olmayıp daha sonradan da ayağın iç tarafının dezenformesinden kaynaklanıyor olabilir. Böyle durumlarda ise kasılmalar şiddetli ve daha fazla olur.

 

Düz tabanda rapor nasıl alınır?

Askerlik şubelerine düztaban olduğunuzu söylemeniz durumunda tam teşekküllü bir hastaneden durumunuzu belirten ve kanıtlayan bir rapor almanız gerekecektir. Uzman bir hekim gerekli muayeneyi yaptıktan hemen sonra ayağınızın düztaban olduğunu teyit edebilir. Raporu aldıktan sonra ise başvuru için Askerlik Şubesine gidip başvuru yapmalısınız.  Götürmüş olduğunuz sağlık raporu vermiş olduğunuz dilekçe ve diğer gerekli olan bütün evraklar toplanıp incelenecek size haber verilecektir.  Sonraki adım ise şubeden çıkacak olan sonucu beklemektir.

 

Düztaban muaf sebebi mi?

Muaf olması konusunda kesin bir yargı ve hüküm yoktur. Düz tabanlığın durumu askerlik yapmaya elverişli olması ya da olmaması sonucu etkileyebilecek nedenler olmaya yeter. Eğer gittiğiniz tam teşekküllü hastanede çıkan raporda kesin bir sonuç var ise şunu söyleyebiliriz ki, muaf tutulma ihtimaliniz çok olasıdır.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.