Askerliğe Elverişli Değildir (Çürük Raporu )

Askerliğe Elverişli Değildir (Çürük Raporu )

Askerliğe Elverişli Değildir Çürük Raporu Nedir? Bilindiği üzere askerlik yapmak, vatani bir görev olmakla birlikte bazı vatandaşlarımız sağlık problemlerinden dolayı askerlik yapamıyor. Bu vatandaşlarımız için Askerliğe Elverişli Değildir Raporu verilir, buna halk dilinde Çürük Raporu denir. Peki Askerlik yapamayacak derecede sağlık problemi olan kişiler Askerliğe Elverişli Değildir Raporu yani Çürük Raporu Nasıl Alınır, Engelli Askerlik […]

Askerliğe Elverişli Değildir Çürük Raporu Nedir?

Bilindiği üzere askerlik yapmak, vatani bir görev olmakla birlikte bazı vatandaşlarımız sağlık problemlerinden dolayı askerlik yapamıyor. Bu vatandaşlarımız için Askerliğe Elverişli Değildir Raporu verilir, buna halk dilinde Çürük Raporu denir. Peki Askerlik yapamayacak derecede sağlık problemi olan kişiler Askerliğe Elverişli Değildir Raporu yani Çürük Raporu Nasıl Alınır, Engelli Askerlik Muayenesi nerede ve nasıl yapılırAskerliğe Elverişli değildir raporu nun dayanağı nedir? bunu anlatacağız.

Öncelikle Askerliğe Elverişli değildir raporu Sağlık problemine dayanır ve askerlik çağına gelmiş herkes gibi bu kişilerde askerlik yoklaması yaptırılar. birkaç istisna dışında kimsenin Sosyal ve Ailevi sebeplerden dolayı Askerlikten muaf olma durumu yoktur. Yoklamanın nasıl yapılacağını Bu linkteki haberimizde anlatmıştık. Dilerseniz Yoklama ile ilgili bu haberimize de bakabilirsiniz.

Kimler Askerlik Yapar ?

Askerlik çağına gelmiş tüm Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Şanlı Ordumuzun bir neferi sayılırlar. Bu durum barışta sadece erkekleri kapsarken, genel savaş ilanında yani  topyekün savaşta cinsiyete bakılmaz. Bu konudaki en bariz örnek tabii ki Kurtuluş Savaşımızdır.

Sağlık Durumundan dolayı Askere Gidemeyecek olan vatandaşlarımız  Çürük Raporu Nasıl Alınır konusunda yazdığımız yazıyı dikkatlice okumalıdır. Öncelikle Sağlık problemilerinizin olduğunu Askerlik Şubesine yoklama için çağrıldığında belirtmelisiniz. İlk yoklama sırasında göze görülür ve  anlaşılır bir engeliniz varsa (Yürüyememe, konuşamama, görmeme, duymama, uzuv eksikliği v.b.) Askerlik şubesinden direkt olarak tam teşekkülü bir hastaneye sevk edilirsiniz. Bu hastaneden Askerlik yapıp yapamayacağınızı belirtir ” Askerliğe Elverişli Değildir” raporu almanız için resmi yazıyla gönderir.

Çürük Raporu için Heyet Raporu Ücreti Ne kadar ?

Askerlik Şubesinden resmi yazı alarak hastaneye başvurusanız bu raporlar için ücret alınmaz, fakat askerlik şubesi gerek görmez ve sevk etmez ise kendiniz sağlık raporu alabilirsiniz. Fakat Bu heyet raporu askerliğe elverişli olup olmadığınızu değil engel durumunuzu belirtir rapor olacaktır,  ve fiyatı 2018 Yılı için 200 TL dir.

Tek Hekim Raporu Çürük Raporu yerine geçer mi?

Örneğin gözle görülür bir engeliniz yok fakat Ruh Sağlığınızda problem olduğundan askeliğe elverişli olmadığınızı düşünüyorsanız Psikiyatri den tek hekim raporu alabilirsiniz. fakat bu rapor sadece askerlik şubesinden, “askerliğe elveişli değildir raporu” almanız için hastaneye göndermeye yetecektir.

Heyet Raporu nasıl hazırlanır ?

Size verilen Resmi yazıyı hastanede evrak kayıt bölümüne verip oradan Sağlık kurulu için ilgili birime gitmelisiniz. o birimde sizin için hazırlanacak sağlık kurulu ön raporunde hangi hekimlere muayene olmanız gerektiği yazar. İSz o branşların hepsine giderek muayene olursunuz.

----

Hangi Hekimlere Muayene olacağım ?

Askerliğe Elverişli Değildir raporu almak size verilen evrakta da göreceğiniz gibi şu hekimlere muayene olursunuz:

  • Dahiliye
  • Genel Cerrahi
  • Psikiyatri (Ruh Sağğlığı)
  • Fizik Tedavi
  • Göz Hastalıklar
  • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
  • Kardiyoloji

Bu branşların dışında, Hekimler sizi konsültasyon için ayrıca Anadal Braşları ile Yan Dal Branşlarına sevk edebilir.  Eğer sevk ederlerse sevk edilen hekimlere de gitmeniz gerekecektir.

engelli askerlik muayenesi
engelli askerlik muayenesi

Heyet Raporu İçin Ne Zaman Gitmeliyim ?

Heyet raporu verecek Sağlık Kurulu Heyeti her hastanede farklı günlerde olsa da bazı hastanelerde hergün, bazı hastanelerde hafta 1 gün yada 2 gün Sağlık Kurulu yapmaktadır. Ayrıca son çıkan Sağlık Bakanlığı  Genelgesi ile günlük sağlık kuruluna müracaat sayısı sınırlandırılmıştır. Hastanenin büyüklüğüne göre günlük olarak 45 olarak düzenlenmiştir. Bu nedenle sağlık kurulu raporu için önceden randevu almanız gerekir. Randevuyu www.mhrs.gov.tr adresinden yada 182 den alabilirsiniz.

Askerliğe Elverişli Değidir Raporu Engelli Raporu Yerine Geçer mi?

En çok merak edilen konulardan birisi de bu. Askerlik ile ilgili alınacak raporlar başka işlemlerde kullanılmazlar. “Askerliğer Elverişli Değildir raporu yani Çürük raporu Türk sialhlı Kuvvetlerinin ilgili Kuvvet Komutnlığına yazılır ve size elden teslim edilmez.

Çürük Raporu
Çürük Raporu Sonrası Şubeden Alacağınız Belge Örneği

Rapor İşlemleri Sonrası Ne yapılacak?

Bu işlemleri yapıp ilgili yazı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne göndeirldikten sonra Hazır asker listesinden düşersiniz. bu süre askerlik celp dönemi gelmeden bitirilir. sonrasında Askerlik Şubesine gidip Askeri açıdan herhangi bir yükümlülüğü yoktur yazısını aldıktan sonra askerlik ile ilgili işlemleriniz bitmiş sayılır.

 

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar | 2018 | Güncel başlıklı makalemizde uzman çavuş maaşı 2018, uzman çavuş maaşı ne kadar 2018 ve uzman çavuş maaşını nereden alır hakkında bilgiler verilmektedir.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM