Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerliğe Elverişli Değildir (Çürük Raporu )

Askerliğe Elverişli Değildir (Çürük Raporu )

Askerliğe Elverişli Değildir Çürük Raporu Nedir?

Bilindiği üzere askerlik yapmak, vatani bir görev olmakla birlikte bazı vatandaşlarımız sağlık problemlerinden dolayı askerlik yapamıyor. Bu vatandaşlarımız için Askerliğe Elverişli Değildir Raporu verilir, buna halk dilinde Çürük Raporu denir. Peki Askerlik yapamayacak derecede sağlık problemi olan kişiler Askerliğe Elverişli Değildir Raporu yani Çürük Raporu Nasıl Alınır, Engelli Askerlik Muayenesi nerede ve nasıl yapılırAskerliğe Elverişli değildir raporu nun dayanağı nedir? bunu anlatacağız.

Öncelikle Askerliğe Elverişli değildir raporu Sağlık problemine dayanır ve askerlik çağına gelmiş herkes gibi bu kişilerde askerlik yoklaması yaptırılar. birkaç istisna dışında kimsenin Sosyal ve Ailevi sebeplerden dolayı Askerlikten muaf olma durumu yoktur. Yoklamanın nasıl yapılacağını Bu linkteki haberimizde anlatmıştık. Dilerseniz Yoklama ile ilgili bu haberimize de bakabilirsiniz.

Kimler Askerlik Yapar ?

Askerlik çağına gelmiş tüm Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Şanlı Ordumuzun bir neferi sayılırlar. Bu durum barışta sadece erkekleri kapsarken, genel savaş ilanında yani  topyekün savaşta cinsiyete bakılmaz. Bu konudaki en bariz örnek tabii ki Kurtuluş Savaşımızdır.

Sağlık Durumundan dolayı Askere Gidemeyecek olan vatandaşlarımız  Çürük Raporu Nasıl Alınır konusunda yazdığımız yazıyı dikkatlice okumalıdır. Öncelikle Sağlık problemilerinizin olduğunu Askerlik Şubesine yoklama için çağrıldığında belirtmelisiniz. İlk yoklama sırasında göze görülür ve  anlaşılır bir engeliniz varsa (Yürüyememe, konuşamama, görmeme, duymama, uzuv eksikliği v.b.) Askerlik şubesinden direkt olarak tam teşekkülü bir hastaneye sevk edilirsiniz. Bu hastaneden Askerlik yapıp yapamayacağınızı belirtir ” Askerliğe Elverişli Değildir” raporu almanız için resmi yazıyla gönderir.

Çürük Raporu için Heyet Raporu Ücreti Ne kadar ?

Askerlik Şubesinden resmi yazı alarak hastaneye başvurusanız bu raporlar için ücret alınmaz, fakat askerlik şubesi gerek görmez ve sevk etmez ise kendiniz sağlık raporu alabilirsiniz. Fakat Bu heyet raporu askerliğe elverişli olup olmadığınızu değil engel durumunuzu belirtir rapor olacaktır,  ve fiyatı 2018 Yılı için 200 TL dir.

Tek Hekim Raporu Çürük Raporu yerine geçer mi?

Örneğin gözle görülür bir engeliniz yok fakat Ruh Sağlığınızda problem olduğundan askeliğe elverişli olmadığınızı düşünüyorsanız Psikiyatri den tek hekim raporu alabilirsiniz. fakat bu rapor sadece askerlik şubesinden, “askerliğe elveişli değildir raporu” almanız için hastaneye göndermeye yetecektir.

Heyet Raporu nasıl hazırlanır ?

Size verilen Resmi yazıyı hastanede evrak kayıt bölümüne verip oradan Sağlık kurulu için ilgili birime gitmelisiniz. o birimde sizin için hazırlanacak sağlık kurulu ön raporunde hangi hekimlere muayene olmanız gerektiği yazar. İSz o branşların hepsine giderek muayene olursunuz.

Hangi Hekimlere Muayene olacağım ?

Askerliğe Elverişli Değildir raporu almak size verilen evrakta da göreceğiniz gibi şu hekimlere muayene olursunuz:

 • Dahiliye
 • Genel Cerrahi
 • Psikiyatri (Ruh Sağğlığı)
 • Fizik Tedavi
 • Göz Hastalıklar
 • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
 • Kardiyoloji

Bu branşların dışında, Hekimler sizi konsültasyon için ayrıca Anadal Braşları ile Yan Dal Branşlarına sevk edebilir.  Eğer sevk ederlerse sevk edilen hekimlere de gitmeniz gerekecektir.

engelli askerlik muayenesi

engelli askerlik muayenesi

Heyet Raporu İçin Ne Zaman Gitmeliyim ?

Heyet raporu verecek Sağlık Kurulu Heyeti her hastanede farklı günlerde olsa da bazı hastanelerde hergün, bazı hastanelerde hafta 1 gün yada 2 gün Sağlık Kurulu yapmaktadır. Ayrıca son çıkan Sağlık Bakanlığı  Genelgesi ile günlük sağlık kuruluna müracaat sayısı sınırlandırılmıştır. Hastanenin büyüklüğüne göre günlük olarak 45 olarak düzenlenmiştir. Bu nedenle sağlık kurulu raporu için önceden randevu almanız gerekir. Randevuyu www.mhrs.gov.tr adresinden yada 182 den alabilirsiniz.

Askerliğe Elverişli Değidir Raporu Engelli Raporu Yerine Geçer mi?

En çok merak edilen konulardan birisi de bu. Askerlik ile ilgili alınacak raporlar başka işlemlerde kullanılmazlar. “Askerliğer Elverişli Değildir raporu yani Çürük raporu Türk sialhlı Kuvvetlerinin ilgili Kuvvet Komutnlığına yazılır ve size elden teslim edilmez.

Çürük Raporu

Çürük Raporu Sonrası Şubeden Alacağınız Belge Örneği

Rapor İşlemleri Sonrası Ne yapılacak?

Bu işlemleri yapıp ilgili yazı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne göndeirldikten sonra Hazır asker listesinden düşersiniz. bu süre askerlik celp dönemi gelmeden bitirilir. sonrasında Askerlik Şubesine gidip Askeri açıdan herhangi bir yükümlülüğü yoktur yazısını aldıktan sonra askerlik ile ilgili işlemleriniz bitmiş sayılır.

 

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlikte Son Durum | Seçimden Sonra | başlıklı makalemizde bedelli askerlik 2018, bedelli askerlik ne zaman çıkacak ve bedelli askerlik tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 120 YORUM
 1. abdullah dedi ki:

  1 kere sol, 3 kerede sağ kolum kırıldı bir keresinde bilekten ve dirsekten aynı anda kırıldı fizik tedaviyle platin takmadılar ama bilek ve dirsek birbirinden farklı yone bakıyor parmaklarım 2-4 cm kadar omuzuma uzak kalıyor kasılıyor ve bileğimde kis başlangıcı var fizik tedaviyle geçmedi kolumu çok kullanamıyorum

  1. Abdullah, Çürük raporu alabilmek için hastaneden Askerliğe elverişli değildir raporu alman gerekiyor. bahsettiğine göre muhtemelen bu rapaor çıkar sana.

 2. Adnan dedi ki:

  Gamze hanim kendim 3 aylik askerim suanda izne geldim cüruk almak istiyom boy 177 kilom 104 internette alabilirsin diyo peki napmam lazim nereye gitmem lazim ist yasiyom kendim

  1. Adnan, askerde iken çürük raporu alabilmek birlik kkomutanı tarafından askerliğe elverişli olup olmadığının belirlenmesi için hastaneye sevk etmesi gerek, hastanede “askerliğe elverişli değildir” heyet raporu duzenlenince askerlikten terhis edilirsin.

   1. Uğur dedi ki:

    Benim kardeşim tecilidir bi parmağı sakat gözlerinde sıkıntı var uzağı fazla göremiyor 8 9 defa havale geçirdi bide sinüzit var knda akşamları idrar kaçamağı var çürük nasıl alabiliriz

 3. Haktan dedi ki:

  Merhaba Gamze hanım benim 3 aylık askerim çürük raporu almak istiyorum belimden rahatsızlığım ve troidlerim var sizce alabilirmiyim ?

  1. Haktani, Şu anda askerlik yaptığına göre oncelikle sevk alıp hastaneye gitmen ve rahtasızlıklarını doktora belirtmen gerek, hekim senin askerlik yapıp yapamadığının değerlenedirilemsi için sağlıkm kuruluna yönlendirecek oradan da “askerliğe elverişli değildir raporu almalısın,

  2. İsminiz dedi ki:

   Gamze hanım kamuda güvenlik görevlisiyim şuan askerdeyim kalp hastalığından askerlikten muaf olursam tekrar ise bağlamamda bi sıkıntı olurmu

 4. emre dedi ki:

  epilepsi hastasıyım durumum nedir. düzenli ilaç kullanmam gerekiyor. aynı zamanda klostrofobi mde var…

  1. Emre, eğer daha oneden bu konular ile ilgili sağlık raporun varsa hastaneye giderek askerliğe elverişli değil raporu alman gerek, bunun için askerlik şubesine giderek durumunu anlat onlar sana üst yazı yazıp verirler, onunla hastanye gidersin

 5. Onur dedi ki:

  Merhba ben acemi birliğinde 1 Ay depresif davranış bozukluğu hava değişimi aldım hava değişimi bitiğinde usta birliğine gitim ordanda uyum bozukluğu 1 ay daha hava değişimi verdiler bunun sonucu ne olur acaba ?

  1. ONur, eğer askerliğe elverişli değil isen bu konu ile ilgili komutanın ile görüş. hastaneye sevk edip askerliğe ıuygun olup olmadığının değerlendirilmesi açısından sağlık raporu alman gerek, ordan çıkan kararla durumun belli olur. geçmiş olsun

 6. Berat dedi ki:

  Bende doğuştan tek böbrek yoktu askerlik yoklaması için gittim beni devlet hastanesine sevk ettiler onlarda ileri tetkik için gataya sevk etti hatada üroloji doktoru askerliğe elverişli değildir yazan bir k kağıt verdi.Saglik kurulu raporu yazmıyor ama üzerinde tek doktorun raporu.Bunu askerlik şubesine götür eğer kabul etmezlerse sağlık kuruluna cıkartırız dedi.Sizce kabul ederlermi

  1. Berat, muhtemelen kabul etmelzer, askerliğe elverişli dğeildir raporunu verme yetkisi hastane başhekimliğindedir. bu bakımdan heyete girmen gereki, hastanede heyete girersen muhtemelen gene aynı sonuç çıkar ve askerlik hizmetinden muaf olursun

 7. Burak dedi ki:

  Askere daha gitmedim göz tembelliği var hocam yol gösterirmisiniz

  1. göz tembelliğinden dolayı çürük rtaporu çıkmaz muhtemelen burak

 8. Bilal dedi ki:

  Merhaba benim fmf rahatsizligim var. İlaç kullanıyorum acaba askerlik durumum nedir. 6-7 ayda bir ataklarim oluyo sadece.

  1. Bilal FMF rahatsızlığı askerliğk için bir problem oluşturmuyor, FMF hastası olduğunu ve dönem dönem atak geçirdiğini belirt, atak zamanlarında seni hastaneye sevk ederler zaten.

 9. Mesut dedi ki:

  Sol gözümde görsel olarak sıkıntı yok fakat görme sıkıntım var. Buğulu cam gibi kesinlikle görmüyor. Fakat sağ gözüm sağlıklı. Çürük raporu mu verirler?

  1. Mesut Görme Bozukluu ile ilgili “askerliğe eleverişli Değildir raporu almalısın, TSK Sağık yeteneği yonetmeliğine göre bakmak gerekir, senin için araştıralım 3 gun sonra mesaj at olur mu

 10. Kadir dedi ki:

  Merhaba
  Benim bacağım ayak bileğimin üstünden kırılmıştı. Şuanda ayak bilrğimde hateket kaybı var koşarken çmelirken felan bileğim tam bükülmediği için düzgün hareket edemiyorum ve düz tabanım sonuç ne olur.Teşekkürler

  1. Kadir, bahsettiklerinden dolayı, ykümlü askerliğin sağlık sebebyle “askerliğe elverişli değildir” kararı çıkabilir. fakat askerlik yapamayacağını yoklama sırasında soylemelisin ki doktor da senin askerlik yapamayacağın için sağlık kurulu ne sevk edebilsin.

   1. Kadir dedi ki:

    Teşekkürler

 11. Gökhan dedi ki:

  Ben şuan mardinde askerim belimde iki tane büyük fıtık var bunlar acemi birlğinde ağır işten dolayı oldu şuan fizik doktoru ilaç tedavisi verdi ilaçlar fayda etmıyor ve en son belimden iğne vurdu şuan agrılarım hala devam ediyor ayaklarda uyuşma karıncalanma halsizlik kramplar belde kalçada agrılar ayakta fazla durmaman gerekıo dıyor doktor şuan tekrar kontrole gidicem komutan çürük versınler diyor nasıl çürük alabilirim

  1. Gökhan, doktora gittiğinde askerlik durumundan dolayı askerlik yapamayacağını belirtip sağlık kuruluna sevkini iste. doktori senin muayene fişine ” askerliğe uygun olup olmadığının değerlendirimesi gerekir diye not düşerse , komutanın hastaneye resmi bir yazı yapıp sağlık kuruluna gitmeni sağlayabilir. buradan alacağın sonuca göre terhis olabilirsin

 12. Halil dedi ki:

  Merhaba. Benim sol kulağım %96 duymuyor bunun için rapor alabilir miyim

  1. Evet Halil, Yalnız önce E yoklama yaptırmalı ve Hekim seni sağlık kuruluna yonlendirir zaten Şu haberimizde(Lütfen Tıkla) Ayrıntılı olarak anlattık Dikkatlice oku lütfen

 13. Kenan dedi ki:

  2000 yılında 6 aylık asker iken şizofreni teşhisiyle 3 sefer 3 er ay hava degisimi verildi ve askerliğe elverişsiz raporu verilerek çürüğe ayrıldım hâlâ tedavi görmekteyim hiç bu maddi ödenek almadım kkk liginden alacak bu hakkim varmı düşüncenizi paylasirmisiniz 100de 80 engellii raporum var

  1. Kenan, askere gitmeden once askerliğe elverişli değildir raporun olmadığı için yükümlü sayılmışsındır, askerde bu teşhis konulmuş ve ardından terhsi edilmişsin bu nedenle herhangibi hak talebinde bulunamazsın fakat istersen genede bir avukat ile görüş

   1. Ramazan dedi ki:

    kardes ben 1 senedir kacagım mahkemlre giriyorum 3 kere menuskusden ameliyat oldum dun eve polis geldi gatadan curuk alinacak sana polis esliginde gataya gidevez dedi sizce alma sasansm varmı

    1. Menuskus amileyatı sonrası Askerliğini yapamayacak derecede engelin oluşmuş ise “aaskerliğe elverşli değilddir” raporu verirler Ramazan

 14. Özgur dedi ki:

  3 aylik askerim hava degisim iznindeyim pskologdan boluk komutani ve boluk astsubayi askeri islevsellik kagidinda elverissizdir askerlik yapamaz dedi pskiyatri 21 gun degisim verdi degisim iznindeyim curuk raporu almak istiyorum alabilirmiyim birde boyum 175 kilom 50 zayiflikdan rapor alabilirmiyim yeni ceza evinden ciktim pskolojim cok bozuk

  1. özgür Boy kilo endexsinme gore çok zayıfsın, bunun tedavisi olumlu olursa bundan dolay elverişssizdir raporu vermezler ama psikiyatrik sebepler ile rahtasız isen ve tedavisi yoksa heye raporu alarak terhis olabilirsin.

 15. Samet Bayrakcı dedi ki:

  Gamze Hanım Merhaba,

  Kalbimde VSD var bu çürük almam için yeterli midir? Birde çürük işlemler tahminen ne kadar sürüyor haftada kaç gün hastaneye gitmemiz gerekiyor ?

  Teşekkürler.

  1. Samety, Kalp rahatsızlığından dolayı “askerliğini yapamayacak durumda isen zaten askerliğe elverişli değildir” raporu verirler, raporu almak toplamda 1 hafta civarı surer

 16. Kezban dedi ki:

  Kardeşim mayıs 15 de askere gitti ve psikolojik rahatsızlık yaşadığı askerlik 10 günlük hava değişimi verdi burdada ilk gittiğimiz hastane 1 aylık rapor verdi sonra tekrar 1 aylık rapor verdi ilaç tedavisi görüyor halen kötü yine 1 aylık rapor verirse 3 ay olacak çürük raporunu kimden isteyebilir doktordan mi yoksa hastane bashekimligimi birde şöyle birşey duydum 3 defa rapor alırsa direk çürük raporu verilir ne kadar doğru ne yapmalıyım bilgi verirseniz sevinirim tesekkurler

  1. Kezban, Çürük raporu alabilmesi için öncelikle birlikte kendisine “askerliğe elverişli olup o9lmadığının değerlendirilmesi için ” sevk edilmesi gerek. bu sevkin ardından birliğin bulunduğu ildeki sağlık raporu veren hastanede sağlık raporu alması gerekiyor

 17. Hüseyin dedi ki:

  Merhabalar boyum 1.88 kilom 60 su an askerlik durumum tecilli çürük raporu alabilir miyim ?

  1. Hüseyin boy kilo indeksine göre 16,9 çıkıyor bu durumda çok zayıfsın, bu kiloya gore tedavi için 1 yıl kadar gene ertelenir sonrasında tekrar rapor alman gerekir

 18. Furkan dedi ki:

  Merhabalar.Benim sağ elim kırılmıştı ve kırıkçıya gittiğimde kırık olmadığını söyledi.Şişlik inmediği için doktota gittiğimde kırılmış dedi ve ellerinden birşey gelemeyeceğini söyledi.Sağ elimi biraz zorladığımda hala ağrıyor.Sizce çürük raporu alabilir miyim?

  1. Furkan, Sağl elini kullnamaıyorsan bu konu ile ilgili askerlik şubesini bilgilendir onlar seni hastaneye sevk ederler oradan çıkan rapaora göre ” askerliğe elverişli olup olmadığın belli olur.

 19. Ufuk dedi ki:

  Benim ayağımda düz tabanlık var küçükken doktor ameliyat yaparsak daha kötü olursun demişti. Bende hem düz tabanlık sol ayağımda yüzde 100 düz sağ ayağım yüzde 90 falan düz, ve dizlerimde sıkıntı var ayrıca güvercin kafesi var, gözlerimde biri 3 diğeri 3,25 çürük alma şansım var mı acaba?

  1. Ufuk bahsettiğin orotpedik problemler için sağlık kuruluna girmelisin,
   düz tabanlık için oran vermeyebilir,
   göğüs te şekil bozukluğu için yuzde 40 a kadar oran verebilir

 20. Ömer dedi ki:

  Merhabalar,
  2012 yılında testis kanseri teşhisi konuldu.Sağ testis opere ile alındı. Kötü huylu çıktı ve 3 kür kemoterapi gördüm ve daha sonra kuyruk sokumu bölgesine yayıldı aynı yerden iki kez ameliyat oldum. sol bobregimde 4 adet kış mevcut. dışarıya meni gelmiyor. 2013 yılından beri 6 ayda bir rutin kontrole gidiyorum. Çürük raporu alabilir miyim ?

  1. Ömer Öncelikle Geçmiş olsun, hastaneden epikriz alarak askerlik şubesine git ve askerliğe elverişli olmadığını söyle, onlar seni hastaneye sevk ederler muhtemelen “askerliğe elverişli değildir” kararı çıkar. Allah Yardımcın olsun

   1. Ömer dedi ki:

    2012 yılından itibaren tüm MR BT ve epikrizlerimi saklıyorum mevcut dokümanlar ile gitmem uygun mudur ?
    inşallah sağolun

    ?

    1. Evet ömür hastanede heye raporunda etkili olur bunlar mutlaka götürmelisin

     1. Ömer dedi ki:

      Merhabalar.. Geçen hafta S-31s-3ler üzerinden tescilimi bozdum ve aile hekimliğinden devlet hastanesine sevk yaptırdım. ilgili bölümlere muayene oldum ve 55/D/4 tanısı ile muaf oldum detayli bilgi için yazabilirsiniz..

     2. Ömer, muaf olduysan rahatsızlığın ile ilgili bir hekim ile görüşmelisin. geçmiş olsun

 21. Ufuk dedi ki:

  Iyi günler hocam. Ben çocuk felci gecirdim bebekken sağ bacagim ve ayagimda 3 cm lik kisalik ve küçüklük var sola göre sizce askerliğe elverişdir raporu alabilir miyim ?

  1. Ufuk, Bacağındaki kısalık askerlik yapmana engel olup olmadığı onemli, daha onceden engelli raporun var mı? eğer varsa buna binaen bir youm yapablirzi belki

 22. Onur dedi ki:

  Gamze Hanım merhaba. Ben Alopecia Universalis hastasıyım. Bu durumda askerlikten muaf olabilir miyim?

  1. Onur, bahsettiğin hastalık, fiziksel olarak askerlik yapmana engel değil. sırf bu nedenle “askerliğe elveişli değildir” raporu muhtemelen alamazsın

   1. Onur dedi ki:

    Bende dün tsknın listesinde gördüm ondan sormak istedim. Bu hastalık b diliminde yer alıyor. Oyüzden kafam karıştı bilgi almak istedim.

    1. Subay Astsubay lar için olabilir onur, genede askerlik şubesine belirtirsen seni hastaneye sevk ederler “askerliğe elverişli” olup olmadığın için

 23. Muhammet dedi ki:

  Mrb ben askerlikte uyum bozukluğu tanisiyla çürük aldım.e devlette onay bekleniyor elvrşli değil diyor. Acaba bu rapor memur olmaya engel olur mu soruma cevap verirseniz çok mutlu olurum

  1. Muhammed, Askerlik raporu ile memurluk hakların elinden alınmaz ama bu rahatsızlıkların Memur olmana engel ise zaten memur alımları sırasınd ayapılan psikolojik değerlendirme testlerinden geçemeyeceğin için memur olamayabilirsin. Tedavi ile düzelebilecek rahatsızlıklar Memur olmana engel değildir.

   1. Muhammet dedi ki:

    Öncelikle cevap verdiğiniz için tessekkür ederim. Bu soruyu sormamdaki sebep içişleri bakanlığına sozleşmeli personel alımı oldu tercih yaptım kabul edilmedi askerlikten dolayı sizce neden böyle bir sorun çıktı

    1. Onu Bilemeyiz muhgammed, Güvenlik soruşturmasında problem olmuş olabilir yada atanacak pozisyon için gerekli sağlık şartlarını taşımıyor olaiblirsin

  2. merhaba dedi ki:

   kardesim iletisim bilgisi atarmisin bisey sormak istiyorum

 24. Mehmet dedi ki:

  Gamze hanım ben 2014 yılında kalp krizi geçirdim ve o an anjoyo yapıldı bir danarımda tıkanıklık bir damarımdada daralma vardı ve yoğun bakıma alındım tedavi sonrası yaşantıma devam etmekteyim. Fakat daha sonraki yıllarda her yıl olmak üzere anjiyo oldum kronik kalp hastası tanısı kondu aynı zamanda yürüyüş dışında her hangi bir spor yapmam da yasak. Bu sorunlar varken askere alınırmıyım. Cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Mehmet öncelikle geçmiş olsun, bahsettiğin rahatsızlıkların ” askerliğe elverişssiz raporu çıkması gerek, öncelikle elinde spor yapoamaz ağız işlerde çalışmaz, askerlik yapamaz gibi bir belge varsa bunula askerlik subesine git. onlar seni hastaneye sevk edecekler ve “askerliğe uygun olup olmadığının ” raporunu isteyecekler, ordan çıkan sonuca göre askerliğini ytaparsın yada yapmazsın. Allah yardımcın olsun

 25. Hasan Karaca dedi ki:

  Merhaba benim sol gözümde ileri derecede astigmat var sağ gözümde ise en son 2 yıl önce göz tembelliğinden dolayı %60 görme kaybı vardı. Rapor alma durumum nedir, teşekkürler

  1. Hsan TSK Sağlık yeteneği yönetmeliğine bakmak gerek, fakat +7 ile -7 diyoptriye kadar uzman erbaş alıyorlar, senin gözlerin bundan daha ileri derecede ise askerlik yapamaz raporu belki alabilirsin şu haberimize (Tıkla) TSK sağlık yeteneği yönetmeliği hakkında bilgi verdik bakabilirsin

 26. Kudret dedi ki:

  Gamze hanım bende düz tabanlık var ayak bilek kemiklerimin iç kısımlarında çıkıntılı bilek kemiğinin altın cıkıntılı kemikler var burda ben çürük alma durumum varmı

  1. Kudret, TSK Sağlık yeteneği yönetmeliğien bakmak lazım ama tam teshis lazım bunun için de, daha once aldığın bir teşhis varsa gonder bakalım

   1. Kudret dedi ki:

    Benim şimdi direk gidip hastaneden düz tabandır diye rapor mu alman gerekiyor yok sa askerlik subesine gidip oraya bi bilgi mi vernem gerekiyor

    1. Kudret once askerlik şubesine gidip, durumunu belirtmen gerekmen gerek, onlar sen hastaneye sevk ederler

     1. Ece dedi ki:

      Gamze hanım merhaba eşim 180 boyunda 55 kilo tecil durumu yok yoklama kaçağı, bedelliyi 7 gün ile kaçırıyor ailevi sorunlardan dolayı beni tek bırakıp askerlik görevini gerçekleştiremiyor. Boy kilo indeksi olması gerekenin altında mı sağlık kontrolü ile bir yıl erteleme veya askerliğe elverişli değildir raporu alabilir mi?

     2. Ece hanım Boy kilo indexine gore 16,9 çıkıyor bu bakımdan zayıf ve kilo alması gerekir, sağlık sebeplerinden oturu 1 yıl askerliğini ertleyebilir bunun için askerlikşubesne gidip oradan hastaneye sevk alması gerek hastaneden askerlik yapabilecek kiloya sahip olmadığından 1 yıl sure ile askerliğe elverişli deildir kararı verirse bir yıl ertelenir, ertesi yıl gene aynısını yaptırmasın gerekir.

 27. Ahmet cakar dedi ki:

  Gamze hanım şuan askerdeyim kalpden askerliğe elverişli değildir raporu alırsam kamuda sgk il müdürlüğünde kadrolu güvenlik görevlisiyim tekrardan ise baslamamda bi sorun olurmu

  1. Ahmet Kamuda çalışma koşulları konusunda bilgi sahbii değiliz. ama kalp rahtasızlığın iş yapmana engel ise muhtemelen iş sağlığı ve güvenliğinin ilgili maddelereine göre işlem yaparlar bunu çalıştığın yere sormalısın

 28. Aytunç dedi ki:

  Ven şuan 6 aylık askerim ve ailevi durumlarda n psikiyatriye sevk edildim kıta anket formu olusturulurken komutanım bu psikolojiyle askerliğe devam edemez diyip imzasını atmis e gittiğim psikologta aynı tanıya varıp rapor kağıdına 3 sıralı imza ile belgeyi bana gönderin gerekeni yapayım diye nit ekledi ama kimsenin bisey yaptığı yok benim burda yapabilecegim bisey var mıdır?

  1. Aytunc, askerde ike n hastaneye ancak sevk alarak gidebilirsin bu nedenle komutanln ile bu konuyu konus seni hastaneye sevk etsin oradaki hekime durumu izah edersen bir an önce terhis işlemlerin başlar

   1. Ahmet dedi ki:

    Merhabalar Benim 2010 yıllında ameliyat inmemiş tesisten ilaç tedavisi almaktayım gece hafta muayene oldum rapor alabilirmiyiz alırsam şimdi bir is de çakışmaktayim sıkıntı olur olur mi bilgi verilmesi rica olunur

    1. Ahmet, Askerliğe elverişli değildir raporu, çalıştığın işyerinde geçerli değildir ama o işyerinde mutlaka sağlık kontrolundan geçiyor olmalısın, Sağlık kontrollerinde çalıştığın işte çalışmaaz raporu verirlerse o işte çalışman mümkün değildir.

 29. Habip dedi ki:

  Merhaba hocam trafik kazası sonucu 3 kaburgam kırıldı akciğere dren takıldı ve Akromioklaviküler çıkık ameliyatı oldum şuan sağ omuzumda köprücük kemiğimde kalıcı platin var ve daha önce araştırma hastanesinden adli tıp bölümünden almış olduğum yüzde 3 engel raporum mevcut bu raporla askerlikten muaf olurmuyum şimdiden teşekkürler.

  1. Habib, E yoklama yaptırarak Aile hekimine gitmelin oradan seni hastaneye sevk edecekler heyet raporunda bu bahsettiğin ameliyat ve arızaların epikrizini götür değerlendirmeye alırlar mutlaka

 30. resul öztürk dedi ki:

  merhaba. ben 2 sene önce MS tanısı aldım düzenli iğne kullanıyorum. tecilimi bozdurup askerlik başvurusu yaptığımda askerlik muayenesi için hastahaneye sevk edildim. nöroloji doktoru MS hastası olduğum için tek hekim raporu hazırlayıp askerliğe elverişli değildir raporu verdi sağlık kuruluna gittiğimde göz muayene raproum olmadığı için göze sevk edildim göz doktoru göz açısından askerlik yapabilir raporu verdi. yarın tekrar kurula gireceğim. nöroloji doktoru çürük göz doktoru sağlam dedi kendi alanları hakkında değerlendirerek sizce kurul ne karar verir? 1 yıl erteleme verilebilir dendi ama ben istemiyorum hastalığım geçici birşey değil çünkü yorumlarınızı bekliyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Resul tek branş tarafından “askerliğe elverişli değildir kararı çıkarsa sonuç “askerliğe elverişli değildir ” raporu çıkar

 31. Bırak dedi ki:

  Gamze hanım iyi günler,
  Hocam iyi günler,
  Bacağımda emboli attı Derin ven trombozu ve faktör V heterozigot teşhisi konuldu ömür boyu kan sulandırıcı ilaç kullanmam gerekiyor,boyum 1.85 kilom 124 bu rahatsızlık askerliğe engel olur mu? Muaf olma ihtimali var mı?

  1. Burak Askerliğe elverişli değilrid raporu ancak kurul karaıyla olur bunun için kuruldan Askerliğe elverişli değildir raporu alabilirsin, Konu ile ilgili TSK sağlık yeteneği yönetmliğini kontrol et analmadığın yerde tekrar sorabilirsin

 32. Murat dedi ki:

  İyi günler, Benim sol ayağım sağ ayağımdan 6-7 cm kadar kısa bu yüzden ayakta fazla kalamıyorum ve bel ağrısı çekiyorum. Raporu almak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

  1. Murat öncelikle Askerlik zamanın gelmediyse yoklama zamanı gelince E-devlet üzerinden e yoklama yaptırmalısın Bu haberimizde (Tıkla) ayrıntılı olarak anlattık. Dikkatlice oku lütfen oradan aile hekimine giderek yoklama işlemi yaptırman gerekiyor, aile hekimi seni hastaneye sevk edecek ve heyet raporu alman gerekecek, bacağındaki rahatsızlık sebebiylr muhtemelen “Askerliğe Elverişli Değildir” raporu çıkar. çıkan raporu askerlik şubesine verdiğin zaman askerlikten muaf tutarlar

   1. Murat dedi ki:

    Askerliğim şuan tecilli. Aile hekimliğinden randevu almam yeterli olur mu yoksa e-devlet üzerinden başka bir işlem yapmam gerekir mi?

    1. E devlet üzerinden yaptırman gerek Murat, Asal ile entegre çalışıyor sistem

   2. Ismail dedi ki:

    Iki gozumde de nistagmus(goz bebegi titremesi) var. Goz tembelligi var. Kalbimde ritim bozuklugu ve geceleri uykuda duruyor 2 ye 1 blok diyorlar. Çürük alabilirmiyim. Bedelli olarak yapacam olmazsa eger para yatirrsam 21 gunluk egitim icin saglik kontrolunde gecirmezlerse parami geri alabilir miyim ? (Ayda 1 deposilin iğnesi vuruluyorum beloc kullaniyorum.

    1. İsmail bu rahatsızlığın derecesine göre değerlendirilir TSK sağülık yeteneğine göre bunun ile ilgili Er/Erbaş olmaaz diya bir ibara bulunbmuyor ama ileri dereceler için bulunuyor

 33. ok dedi ki:

  Merhaba 89 doğmluyum 2004de tüberkülozdan ameliyat oldm. Sekel yani iz var muaf olurmuyum ne yapmalıyım tecilim var bozup muaf olamazsam bedelli yapabilirmiyim. Larenks tbc +ac tbc tanısı koyuldu 40 gün kadar yattım çıktım gecmedi ameliyat oldm.

  1. okan bu konu ile ilgili e yoklama sorasında aile hekimine belirtmelisin, o seni sağlık kuruluna sevk eder orada göğüs hastalıkları uzmanuı “askerliğe elverişli değildir” derse muaf olursun

 34. Mersan dedi ki:

  Küçükken ağır bir menenjit ve havale hastalığı geçirdim doktorlar yaşaman mucize demiş. Ama hastalığı geçirdiğime dair raporlarımı taşınırken kaybettim. Askerlikten muaf sayılır mıyım?

 35. Mersan dedi ki:

  Küçükken meningokoksemi, havale ve hafif düzeyde menenjit hastalığı geçirdim. Doktorlar yaşaması mucize demiş askerlikten muaf sayılır mıyım ?

  1. Mersan, çocukluk dönemi hastalıklarından ziytde şimdiki durumun önemli, eğer Askerlik yapmana engel yoksa yükümlüsün askerliğ*ini yapman gerekir

 36. Murat dedi ki:

  Selamlar…
  Bugün devlet hastanesinde ortopedide muayene oldum ve tek hekim rraporunda elverişli değildir yazısı vardı ve ptesi heyete sokacaklar burdan itiraz çıkar mı veya farklı bimspnuç çünkü doğuştan beri olan birndurumla değil askerlik yapmak zor koşuyorum

  1. Murat, Teke hekim raporu “askerliğe elverişli değildir ” rapaoru için yeterli deil ama muhtemelen aynı sonuç çıkar

 37. Süleyman dedi ki:

  Mitral kapak çökmesi ve taşikardi var ayrıca T2 ve t9 arasında da skolyozum mevcut son dönemlerde de koksiksimde deformasyon söz konusu ve tedavi görüyorum. Sağ göz 2 sol göz 1 numara miyoplu astigmat ve son olarak sağ kulağım sola oranla daha az işitiyor ama kayıp oranını bilmiyorum askerliğe el verissizdir derler mi bu durumda

  1. Süleyman verdiğin bilgiler doğrultusunda ” askerliğe elverişli değildir” raporu çıkması muhtemel ama değerlendirmeyi kardiyolog yapması gerek ve sonucun kurul kaaraı olması gerekiyor

 38. Telat dedi ki:

  Merhaba Sayın İlgili:

  Kronik Hidradenist(Ter Bezi iltihabı) rahatsızlığım var ve cildiyeden elverişsiz raporu aldım Kurulda farklı bir sonuç gelir mi? Ek olarak hepatit B kronik taşıyıcı ve bulaştırıcı konumda olmam elverişsiz sayılır mı ?
  teşekkürler

  1. Telat, Cildiye zaten elveişli değildir verdiyse kurulda da aynı sonuç çıkar,

 39. Burak dedi ki:

  Merhabalar, yüksek miyop ve astigmat rahatsızlığımdan dolayı tek hekim raporunda askerlik yapmaya elverişli değildir yazıyor.Heyetin vereceğikarar ne olabilir?

  1. Burak, Askerliğe Elverişli değildir kararı hastane sağlık kurulundan çıkması gerek, hastaneye sevk etmedi mi seni aile hekimi?

 40. suat dedi ki:

  merhaba doguştan parmak ucu yürüyorum topugum hiç yere basmıyor.26 yıldır böyleyim.skolyoz.kifoz.ayrıca bir omuzum digerinden düşük.gögüs kafesim sol taraf dışarda yüzüm sol yanım egri parmaklarım ayaklarımda şekil bozuklugum var.dogarken kordona dolanmışım sizce çürük alabilirmiyim

  1. Suat öncelikle geçmiş olsun, bahsettiklerine göre “askerliğe elverişli deildir raporu alabilirsin,” muayene sırasında bunları belirt seni hastaneye sevk edecekelr orda heyet raporuna girince raporun çıkazaten

 41. MURAT dedi ki:

  Merhaba ekim 2017 ‘de askerliğe elverişli değildir raporu aldım önbildirim elimde 10 ay olmasına rağmen hala onay beklemede gozukuyor bu onay bekleme nedir ne zmn onaylanır bi bilginiz varmi tesekkurler

  1. Murat Onay bekleme de olan yer HAstyane de mi?

   1. MURAT dedi ki:

    Hayır ankarada dediler ilk hastaneye dönmüş rapor eksik evrak nedeniyle 5 temmuz itibariyle tekrar ankaraya dönmüş ben şimdi bi 10 ay daha mi bekliycem kimse net bilgi vermiyor

    1. Musraty normalde sağlık bakanlığındaki yazışmalar EBYS kullnaıdklarından hızlı olur, evrak eksik gondeirlse de çok beklememesi gerek, hastaneden ayrıntılı bilgi alabilirsin. hastanenin evrak kayıt birimine gidip bilgi al bakalım ne diyecekler

     1. MURAT dedi ki:

      Teşekkür ederim iyi çalışmalar hastaneye gidiyim bilgi almaya çalışıyım

 42. Engin dedi ki:

  Merhaba ben polıkıstık böbrek hastasıyım üre 51 kreatının 1.29 her 2 böbrekte 3 cm ulasan çok sayıda kıst war parankım ekoları artmıs bu durumda askerlıkten muaf olurmym..

  1. Engin, Böbreklerde oluşan kronik kistler sonucu böbreklerinin çalışma oranı yuzde 70 in alına düşerse muhtemelen muaf olursun. fakat nefroloji doktoru tarafından değerlendirrilip sağlık kurulundan ” askerliğe elverişli değildir” kararı çıkması gerekir

   1. Engin dedi ki:

    Durumum kronık 3 ay ıcınde 84 du geçen ay 80 düştü git gide dusuo

    1. Durum dediğimiz gibi olur Engin

 43. Baran dedi ki:

  İyi gunler,
  Bende bilirubin yuksekligi var,kan testinde gozukmustu.uzun sure yorgun ve ac kalma durumum olmuyor,ellerim titriyor,soguk terleme yasiyorum,halsizlik hissediyorum.sanirim bu hastalik “gilbert sendromu” olarak geciyor.bu sebepten dolayi askerlige elverisli degildir raporu almam mumkun mu?ayrica 1,5 sene antidepresan kullandim.sonuc olarak rapor alabilirmiyim?
  Tesekkurler

  1. Baran, ahsettiğin rahtasızlıklar dan deolayı Askerliğe elverişli değildir raporu vermeyebilirler, biliuribin yüksekliği muaf ssayılman için yeterli değil, ama hastanede sağlık kuruluna bi sor istersen

   1. Volkan dedi ki:

    İyi günler ben 2 sene önce mide kanaması geçirdim bunun için sürekli rahatsilaniyorum
    3 defa kıl dönmesi ameliyatı oldum ama geçmiyor tekrarlıyor
    Kalp kapakcigim biri yamuk
    Ellerim sürekli olarak titriyor sizce

    1. Volkan, öncelikle geçmiş olsun, konu ile ilgili e yoklama sırasında bunları aile hekimine belitr o seni hastaneye yonelendirecek oradann eyet raporu ile durumun belli olur.

 44. ibrahim dedi ki:

  sol bacağımda femur kırığından dolayı 3 tane platin var çürük raporu verirlermi?

 45. Mustiii dedi ki:

  Kulağım yüzde 30 oranında duymuyor ikisi de üstelik astım ve mevsimsel alerjik rıhtım var askere alirlar mimi

 46. Semih dedi ki:

  Iki dizimde de yan capraz baglar kopuk ve menuskus var curuk raporu alabilirmiyim

 47. seyithan dedi ki:

  iyi günler benım belimde fıtık artı dorsal kanal daralması artı omurga egrılıgı var ve bırakın yurumeyi bazen yatakta sagıma soluma dönemıyorum çürük alma durumum varmı