2019 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Sınav Yerleri Nasıl Öğrenilir?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2019 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Sınav Yerleri Nasıl Öğrenilir?

2019 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Sınav Yerleri Nasıl Öğrenilir?

2019/2. dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği yazılı sınav yerleri ve tarihi belli oldu. Sınav iki ayrı oturum halinde yapılacak. Bu sınavda başarılı olanlar bekçi olma yolunda bir adım daha atmış olacaklar. Sınava katılacaklar online başvurunun ardından yapılan mülakat ve sağlık muayenesi aşamalarında belirlenmişti.

Sınav Hangi Tarihlerde Yapılacak?

Sınav 13 Temmuz 2019 günü yapılacak. Sınav saatleri ise 09:00 ve 14:00 olarak belirlenmiş. 100 soru sorulacak olan sınavın süresi 120 dakika. Sınavda her bir sorunun beş cevap seçeneği olacak ve aday doğru cevap şıkkını bulmaya çalışacak. Sınavda çıkacak sorular 2018-2019 eğitim öğretim yılı ve öncesi müfredat konularından oluşacak. Değerlendirme ise 100 puan üzerinden yapılacak ve 50 puan almış adaylar başarılı sayılacaklar. Sınavda sorulacak soruların dağılımı ise konulara göre farklı olacak. Ortaöğretim düzeyinde 20 Türkçe ve 20 genel kültür sorusu, ilköğretim düzeyinde 15’er sosyal bilgiler, fen bilgisi, hayat bilgisi, matematik alanlarından soru çıkacak.

2019 Bekçilik Sınavı Nerede Yapılacak?

Sınavlar Ankara, Batman, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Sivas illerinde yapılacak. Kişinin ikamet ettiği yerde sınav yapılmıyor ise kendisine en yakın olan sınav bölgesine yönlendirilecek. Sınavda çıkmış sorular ve cevap anahtarları 16 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak. Sınava giren adaylar https://www.pa.edu.tr ve www.meb.gov.tr ya da http://odsgm.meb.gov.tr adreslerinden sorulara erişim sağlayacak. Sonuçlar ise yine aynı adresler üzerinden 07 Ağustos 2019 tarihinde öğrenilecek.

Sınavda Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Adayların sınav öncesi sınav giriş belgelerini temin etmiş olmaları gerekiyor. Sınav giriş belgeleri 05 Temmuz 2019 tarihinden itibaren www.meb.gov.tr internet adresinden alınabilmekte.

Adaylar sınav süresince yanlarında sadece doktor raporu ile belirlenen hastalara veya engellilere ait cihazları bulundurabilecekler. Bunlara örnekler arasında kan şekeri ölçüm cihazı, insülin pompası, işitme cihazı gibi aygıtlar var. Sınav salonuna çanta, cüzdan, saat, databank, hesap makinesi, sözlük, kitap, defter, pergel, cetvel, kablosuz iletişim sağlayacak kulaklık, küpe, kolye, bilezik, yüzük gibi takılar alınmayacak. Sınav salonuna ruhsatlı dahi olsa silah ve silah niteliği taşıyan nesneler sokulmayacak. Yanlarında bu tür aygıtlar bulunan kişiler sınav binasına giriş yapamayacaklar.

Sınava giren adayların yanlarında iki adet siyah uçlu kurşun kalem, silgi ve kalemtıraş getirmeleri gerekiyor. Adaylar sınav salonuna şeffaf şişe içerisinde su getirebilecekler. Sınava girecek adayların sınav giriş belgelerinin ve geçerli sayılan kimlik belgelerinden bir tanesinin yanlarında bulundurmaları zorunlu. İki belgeden bir tanesi eksik olan aday sınava alınmayacak. Nüfus cüzdanını değiştirmek için başvuru yapanlar ve nüfus cüzdanları müdürlük tarafından alınan adaylar nüfus müdürlüklerince kendilerine verilen geçici kimlik belgesi ile sınava girebilecekler.

Bir önceki yazımız olan 2019 EGM Bekçilik Sınav Konuları ve Önceki Sınavlarda Çıkan Sorular başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.