Bekçilik Yazılı Sınavından 100 Üzerinden Kaç Puan Almak Gerekiyor?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bekçilik Yazılı Sınavından 100 Üzerinden Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Bekçilik Yazılı Sınavından 100 Üzerinden Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Bekçi adaylarının heyecan ve merakla beklediği bekçilik yazılı sınav tarihi ve sına giriş belgelerinin yayınlanacağı tarih Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden yayınlandı. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen sınava dair yapılan duyuruda sınav için belirlenen kurallar ve adayların yerine getirmesi zorunlu olan hükümlülükler açık bir şekilde belirtilmiştir. Ön başvuru sonucunda sağlık kontrolüne girilmesinin ardından yazılı sınava başvuru yapmaya uygun görülen adaylar için sınavın tarihi belli oldu. Peki, bekçilik yazılı sınavı ne zaman yapılacak? Adayların başarılı sayılmaları için sınavdan kaç puan almaları gerekir? Bekçi adayları yazılı sınava hangi illerde girebilirler? İşte 2019 bekçilik sınavına dair merak edilen bütün detaylar…

2019 yılında gerçekleştirilecek olan bekçilik yazılı sınav tarihleri belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirecek olan sınav,15-29 Nisan 2019 tarihleri arasında şahsen ön başvurularını tamamlayan ve sağlık kontrollerinden başarıyla geçen kişiler yazılı sınava girmeye hak kazandı. Adaylar, sınav giriş belgelerini 5 Temmuz 2019 tarihinden itibaren Milli Eğitim Bakanlığının resmi sitesinden temin edebilecekler.

2019 Bekçilik Yazılı Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

1.Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği yazılı sınavı Ankara, Batman, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Sivas’ta gerçekleştirilecek. İlk dönem sınav 13 Temmuz 2019 Cumartesi günü saat 09.00’da uygulanacak.

2.Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği yazılı sınavı Ankara ve İstanbul’da yapılacak. Sınav 13 Temmuz 2019 Cumartesi günü saat 14.00’da gerçekleştirilecek.

Bekçilik Yazılı Sınavının Kapsamı Nedir?

Yazılı sınav soruları, Milli Eğitim Bakanlığının soru hazırlama komisyonu tarafından belirlenir. Sınav beş şıklı ve çoktan seçmeli olarak uygulanır. Çarşı ve Mahalle Bekçiliği sınavında adaylara 100 soru sorulur. Sorulara göre derslerin dağılımı önceden belirlenmiş ve adaylara duyurulmuştur. Sınav konuları 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı ve öncesi müfredat programlarından oluşur.

  • Türkçe (Ortaöğretim düzeyi): 20 soru
  • Sosyal Bilgiler (İlköğretim düzeyi): 15 soru
  • Fen Bilgisi (İlköğretim düzeyi): 15 soru
  • Hayat Bilgisi (İlköğretim düzeyi): 15 soru
  • Matematik (İlköğretim düzeyi): 15 soru
  • Genel Kültür (Ortaöğretim düzeyi): 20 soru

Bekçilik Yazılı Sınavından Kaç Puan Alınması Gerekiyor?

Mahalle bekçisi adayların, yazılı sınavda 100 puan üzerinden en az 50 puan alması gerekir. Bu durumda adayların 100 soruluk sınavdan en az 50 sorusuna doğru cevap vermesi zorunluluğunu doğurur. Diğer sınavların aksine bekçilik yazılı sınavının puan değerlendirmesinde yanlışlar doğruları götürmez ve her soru 1 puan üzerinden hesaplanır.

Sınavdan 50 ve altında alan adayların, fiziki parkur sınavı ve sözlü mülakata katılmaları söz konusu olmaz. Yazılı sınavda elde edilen puan genel başarı puanına %25 oranında etki eder. Genel başarı puanına eklenir.

Bekçilik Sınav Soru ve Cevapları Ne Zaman Yayınlanacak?

Belirlenen sınav merkezlerinde 13 Temmuz 2019 Cumartesi günü yapılacak sınavın soru ve cevap anahtarı 16 Temmuz 2019 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayınlanacak. Adaylar sınava dair yaklaşık başarı durumlarını ve puanlarını bu cevap anahtarından sonra hesaplayabilecek.

Bekçilik Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Sınav sonuç bilgileri 07 Ağustos 2019 tarihinden itibaren https://www.pa.edu.tr ve www.meb.gov.tr ya da http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinden yayımlanacak.

 

Bir önceki yazımız olan 2019 EGM Bekçilik Sınav Konuları ve Önceki Sınavlarda Çıkan Sorular başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.