Bekçilik Sağlık Bilgi Formu Nasıl Doldurulur? Nereden Alınır? Bekçi Sağlık Formu İndir
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bekçilik Sağlık Bilgi Formu Nasıl Doldurulur? Nereden Alınır? Bekçi Sağlık Formu İndir

Bekçilik Sağlık Bilgi Formu Nasıl Doldurulur? Nereden Alınır? Bekçi Sağlık Formu İndir

18 Mart’ta başlayan 8 bin bekçi alımı başvuruları 1 Nisan’da sona erdi. Başvuru sırasında istenen belgelerden biri de bekçilik sağlık bilgilendirme formuydu. Bu dönemki bekçi alımları başvuruları sona ermiş olsa da bundan sonraki başvurularda da istenecek olan sağlık bilgilendirme formu nereden alınır, nasıl doldurulur gibi soruların yanıtlarını verdik.

Bekçilik Sağlık Bilgi Formu Nedir?

Bireysel başvuru gerçekleştirirken teslim edilmesi gereken evraklardan biri olan sağlık bilgi formu, adayın eğitim öğretim, mezuniyet ve memuriyet sürecinde mağduriyet yaşamaması için kendisinden istenen ve Sağlık Şartları Yönetmeliğine uygunluğunun tespitini sağlayan bir formdur.

Formda adayın;

 • Düzenli bir tedavi gerektiren hastalığı olup olmadığı,
 • Kalp damar hastalığı olup olmadığı,
 • Görme veya işitme kaybı olup olmadığı gibi çeşitli sorular yöneltilir.

Bu formda aday gerçek dışı beyanda bulunsa bile, başvurunun ardından gerçekleştirilen muayenede bu durum ortada çıkacağından formu dürüst şekilde doldurmak önemlidir. Aksi halde adayın başvurusu iptal edilir ve sonraki alımlarda başvurusu kabul edilmez.

Bekçilik Sağlık Bilgi Formu Her Yıl Değişiyor mu?

2018 ve 2019 yıllarında gerçekleştirilen bekçi alımlarında adaylardan istenen bekçilik sağlık bilgi formu aynıydı. Bu nedenle bekçilik sağlık bilgi formu 2019 yılındaki haliyle 2020 ve sonraki yıllarda gerçekleştirilecek alımlarda aksi bir durum belirtilmedikçe kullanılabilecek. Ancak adayların mağduriyet yaşamaması için içinde bulundukları yıl içerisinde POMEM tarafından yayınlanmış başka bir sağlık bilgi formu olup olmadığını kontrol etmeleri yerinde olur.

Bekçilik Sağlık Bilgi Formu Nasıl Doldurulur?

Sağlık bilgi formu, kan bağışı sırasında bağışçıların doldurduğuna benzer bir formdur. Öğrenci adayı, sağlık durumuyla ilgili yöneltilen sorulara yalnızca “Var” ve “Yok” seçeneklerinden birini işaretleyerek yanıt verir.  Formun sonunda ise adayın herhangi bir sağlık durumunu gizlemediğini ve formda yazan bilgilerin doğru olduğunu taahhüt ettiği isim, soy isim ve imza bölümü bulunur. Yazımızın sonunda bekçilik sağlık raporu örneğine ulaşabilirsiniz.

Aday, ön sağlık kontrolünden geçmeyi başarsa bile sonraki aşamalarda eğer gizlediği bir hastalığı varsa bu ortaya çıkacağından formun doğru yanıtlar verilerek doldurulması sonraki başvurular için de önemlidir. Başvuruda gerçek dışı beyanda bulunduğu tespit edilen adayın başvurusu iptal edildiği gibi kamu kuruluşlarına gerçekleştireceği başvurularda da bu durum siciline işlenmiş olacağı için başvurusu kabul edilmez.

Bekçilik Sağlık Bilgi Formu Nereden Alınır?

Güncel sağlık bilgi formları, başvuruların açılmasıyla birlikte başvuru kılavuzunda “EK” olarak adaylara sunulur. Başvuru gerçekleştirecek adaylar, Polis Akademisi’nin resmi sitesine konulan başvuru kılavuzundan bekçilik sağlık bilgi formunu temin edebilirler.

Önceki yıllara ait bekçilik sağlık bilgi formu indirmek için TIKLAYINIZ.

Bir önceki yazımız olan 2019 Ön Başvurusu Kabul Edilen Bekçi Adaylarını Bekleyen Süreç başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Adnan toprak dedi ki:

  Görevli doktor kısmı var en altta bu form için hastaneye yada sağlık ocağına gitmek gerekiyor mu yoksa sınav günü POMEM deki doktorlar tarafından mi doldurulacak

  1. Ferhat dedi ki:

   Bende aynısını düşünüyorum