Bekçiler Ceza Yazabilir mi? Bekçilerin Yetkileri Nelerdir?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bekçiler Ceza Yazabilir mi? Bekçilerin Yetkileri Nelerdir?

Bekçiler Ceza Yazabilir mi? Bekçilerin Yetkileri Nelerdir?

Bekçi alımlarının başlaması ile birlikte bekçilerin görevlerinin ne olacağı ve ceza yazıp yazamayacakları konuları da gündeme gelmeye başladı. Bekçilerin ceza yazdığına dair çıkan haberlerin sonrasında yetkililer bir açıklama yaptı. Açıklama ise doğrudan İçişleri Bakanlığından geldi.

Bekçilerin Trafik Cezası Yazma Yetkisi Var mı?

Bekçiler trafik cezası yazabilir mi sorusu bekçilik mesleğinin sınırları arasında en çok merak edilen konu. Yapılan açıklamaya ve mevzuata göre bekçilerin trafik cezası yazma yetkisi yok. Trafik cezaları bir tek polis ve jandarma personeli tarafından yazılabiliyor. Çarşı ve mahalle bekçilerinin ise böyle bir ceza yazma yetkisi bulunmuyor. Trafik düzeninin sağlanması vatandaşların can güvenliği için önemli bir konu. Kolluk kuvvetleri de bu konuda gerekli çalışmaları yürütmekte. Çarşı ve mahalle bekçilerinin trafikte can güvenliğini ihlal eden bir durumla karşılaşmaları durumunda gerekli kurumlara haber vermeleri gerekiyor.

Bekçilerin Silah Kullanma Yetkisi

Bekçiler ile ilgili merak edilen noktalardan bir tanesi de bekçilerin silah kullanma yetkisi var mı konusu. Bekçilik eğitiminin bir parçasında silah kullanmak da var. Bekçiler kendilerine verilen silahları da yanlarında taşırlar. Mevzuatta ”Tabancalar kılıflarında bulunur. Yalnız tehlikeli anlarda ele alınabilir.” diye bir madde var. Bu maddeye göre bekçiler çok gerekli durumlarda silahlarını kullanabilecekler. Hafta içi izinlerde silahları bekçilerin yanında kalır. Daha uzun izinlerde ve hastalık gibi durumlarda silahlar karakol amirlerine teslim edilir.

Bekçilerin Arama Yetkisi Var mı?

Bekçilerin yetkileri arasında bulundukları bölgede şüpheli gördükleri şahısların hüviyetlerini araştırmak vardır. Şüpheli şahısları ve suç teşkil eden bir fiil gördükleri durumda o kişileri karakola teslim edebilirler. Ancak mevzuatta bekçilerin üst araması yapabileceğine dair bir hüküm yer almıyor. Vatandaşlar gerekli durumlarda bekçilerden kimlik bilgilerini isteyebilecekler. Çarşı ve mahalle bekçilerinin bunlar dışındaki görevleri görev yaptıkları bölgelerdeki güvenliği sağlamaları. Bu güvenlik tanımı kapsamında kendi bölgelerinde oluşan fiziksel hasarların ilgili kişilere bildirilerek tamir işlemlerinin tamamlanması, gerekli hallerde vatandaşlara yardım etmeleri, el aletlerinin açıkta bırakılmamasını sağlamak gibi maddeler bulunmakta. Bekçilerin asıl görevi kolluk kuvvetleri ile bağlantı kurarak toplum güvenliğini engelleyen konuların çözüme kavuşturulmasını sağlamaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Bekçilik Sağlık Bilgi Formu Nasıl Doldurulur? Nereden Alınır? Bekçi Sağlık Formu İndir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Musa SAVCI dedi ki:

  Izin belgem olduğu halde bekçi bana tutanak imzalatmadan ceza kesilmiş evime geldi bu ceza iptali nasıl olur

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Musa, İdari para cezalarına karşı itiraz için, cezanın tebliğinden veya tefhiminden itibaren 15 gün içerisinde Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yapılması gerekir. Süresi içerisinde idari para cezasına itiraz edilmediği takdirde idari para cezası kesinleşecektir.

 2. Zafer dedi ki:

  Dün parkın otoparkın da bekciler durdurdu beni kimliğiniz verin ceza işlem uyguluycaz neymiş sesi fazla açmışım yalan herkez ordq bangır bangır ses açıyo bize geldi özür dileriz bi daha olmaz dedim olmaz dedi kimlikleri verin dedi bende o sıra kaçtım arkadan bağırdı plakanı aldık diye onların olduğu yerde arkadaşım vardı sormuş ne kadar yazdınız abi diyr 7.500 drif 500 kaçma demişler arkadaşım beni aradı eğer gelip özür dilersen ceza yazmıycaklarmış 20 dk sonra arkadaş geri aradı yazdılar diye ama ben drif fln atmadım yalan söylüyolar sizce yazabilirler mi admin

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba, Bekçilerin görev ve yetkileri arasında ceza kesme gibi bir hüküm bulunmamaktadır. Bekçilerin asıl görevleri görevli oldukları mülki sınırlar içerisinde halkın istirahat, sağlık ve selametini sağlayarak buna engel olacak durumları kolluk ve belediyeye bildirmek, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar da önleyici tedbirler almaktır. Eğer ceza yazılması gerektiğini ilgili yerlere bildirdiler ve size ceza kesilmiş ise bu cezaya itiraz edebilirsiniz. İdari para cezalarına karşı, cezanın tebliğinden veya tefhiminden itibaren 15 gün içerisinde Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yapılması gerekir. Süresi içerisinde idari para cezasına itiraz edilmediği takdirde idari para cezası kesinleşecektir.

 3. Ayveba dedi ki:

  Sokağa çıkma yasağında araçla bekçinin dur ihtarına uymadan gittik ceza yazabilir mi plakaya

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba, Bekçilerin görev ve yetkileri arasında ceza kesme gibi bir hüküm bulunmamaktadır.

 4. Yorgunsavaşçı dedi ki:

  Merhaba geçen gece eve dönerken bekçi durdurdu kimliği sorgulattı herhangi bir şey demeden iyi geceler dostum dedi ceza yazmış mıdır ceza yediğimi söylemek zorunda mıdır?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba, İç İşleri Bakanlığının resmi internet adresinde yayınlanan İdari Para Cezası Karar Tutanağının Düzenlenmesi Ve Tebliğine İlişkin Rehberde İdari Para Cezası Karar Tutanağının Tebliğine İlişkin şu hükümler yer almaktadır; “İlgili birim tarafından düzenlenen İdari Para Cezası Karar Tutanağı Vali/Kaymakam onayını müteakip tutanak düzenleyen birime gönderilecek ve tebligat işlemleri ilgili birim tarafından Tebligat Kanunu hükümleri çerçevesinde yerine getirilecektir.” Normalde diğer cezalarda bu ceza tutanağının size imzalatılması gerekir. İmzalamazsanız bile “imzalamadı” diye tutanağa not düşülür. Burada durum biraz farklı maalesef.

 5. Murat dedi ki:

  Geçen akşam araba ile eczaneye giderken bekçi beni durdurdu, durumu anlattım ama kimlik bilgileri aldı ve ceza yazıldığını söyledı. Bekçinin yetkisi var mı? Ceza gelirse itiraz edebilir biyim?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Murat, Kolluk kuvvetlerinin bu tür ceza yazma yetkileri yoktur. Bu durumlarda yetki sakatlığı ortaya çıkar. İlgili süreleri geçirmemek kaydıyla itiraz edebilirsiniz. İdari para cezalarına karşı, cezanın tebliğinden veya tefhiminden itibaren 15 gün içerisinde Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yapılması gerekir. Süresi içerisinde idari para cezasına itiraz edilmediği takdirde idari para cezası kesinleşecektir.

 6. Umut bilgiz dedi ki:

  Merhaba
  Bekçiler sokağa çıkma kısıtlamasında ceza kesebilirler mi ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Umut, Bekçilerin görev ve yetkileri arasında ceza kesme gibi bir hüküm bulunmamaktadır. Bekçilerin asıl görevleri görevli oldukları mülki sınırlar içerisinde halkın istirahat, sağlık ve selametini sağlayarak buna engel olacak durumları kolluk ve belediyeye bildirmek, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar da önleyici tedbirler almaktır.