Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bekçiler Ceza Yazabilir mi? Bekçilerin Yetkileri Nelerdir?

26.04.2019
Bekçiler Ceza Yazabilir mi? Bekçilerin Yetkileri Nelerdir?

Bekçi alımlarının başlaması ile birlikte bekçilerin görevlerinin ne olacağı ve ceza yazıp yazamayacakları konuları da gündeme gelmeye başladı. Bekçilerin ceza yazdığına dair çıkan haberlerin sonrasında yetkililer bir açıklama yaptı. Açıklama ise doğrudan İçişleri Bakanlığından geldi.

Bekçilerin Trafik Cezası Yazma Yetkisi Var mı?

Bekçiler trafik cezası yazabilir mi sorusu bekçilik mesleğinin sınırları arasında en çok merak edilen konu. Yapılan açıklamaya ve mevzuata göre bekçilerin trafik cezası yazma yetkisi yok. Trafik cezaları bir tek polis ve jandarma personeli tarafından yazılabiliyor. Çarşı ve mahalle bekçilerinin ise böyle bir ceza yazma yetkisi bulunmuyor. Trafik düzeninin sağlanması vatandaşların can güvenliği için önemli bir konu. Kolluk kuvvetleri de bu konuda gerekli çalışmaları yürütmekte. Çarşı ve mahalle bekçilerinin trafikte can güvenliğini ihlal eden bir durumla karşılaşmaları durumunda gerekli kurumlara haber vermeleri gerekiyor.

Bekçilerin Silah Kullanma Yetkisi

Bekçiler ile ilgili merak edilen noktalardan bir tanesi de bekçilerin silah kullanma yetkisi var mı konusu. Bekçilik eğitiminin bir parçasında silah kullanmak da var. Bekçiler kendilerine verilen silahları da yanlarında taşırlar. Mevzuatta ”Tabancalar kılıflarında bulunur. Yalnız tehlikeli anlarda ele alınabilir.” diye bir madde var. Bu maddeye göre bekçiler çok gerekli durumlarda silahlarını kullanabilecekler. Hafta içi izinlerde silahları bekçilerin yanında kalır. Daha uzun izinlerde ve hastalık gibi durumlarda silahlar karakol amirlerine teslim edilir.

Bekçilerin Arama Yetkisi Var mı?

Bekçilerin yetkileri arasında bulundukları bölgede şüpheli gördükleri şahısların hüviyetlerini araştırmak vardır. Şüpheli şahısları ve suç teşkil eden bir fiil gördükleri durumda o kişileri karakola teslim edebilirler. Ancak mevzuatta bekçilerin üst araması yapabileceğine dair bir hüküm yer almıyor. Vatandaşlar gerekli durumlarda bekçilerden kimlik bilgilerini isteyebilecekler. Çarşı ve mahalle bekçilerinin bunlar dışındaki görevleri görev yaptıkları bölgelerdeki güvenliği sağlamaları. Bu güvenlik tanımı kapsamında kendi bölgelerinde oluşan fiziksel hasarların ilgili kişilere bildirilerek tamir işlemlerinin tamamlanması, gerekli hallerde vatandaşlara yardım etmeleri, el aletlerinin açıkta bırakılmamasını sağlamak gibi maddeler bulunmakta. Bekçilerin asıl görevi kolluk kuvvetleri ile bağlantı kurarak toplum güvenliğini engelleyen konuların çözüme kavuşturulmasını sağlamaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Bekçilik Sağlık Bilgi Formu Nasıl Doldurulur? Nereden Alınır? Bekçi Sağlık Formu İndir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status