2020 Bekçi Alımları! Bekçi Alımları Ne Zaman Yapılacak?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2021 Bekçi Alımları! Bekçi Alımları Ne Zaman Yapılacak?

2021 Bekçi Alımları! Bekçi Alımları Ne Zaman Yapılacak?

2016 yılında yeniden gündeme gelen bekçiler, öncelikle Doğu Anadolu Bölgeleri için görevlendirilse de günümüzde Türkiye’nin tüm illerinde çalışmaktadır. Kolluk kuvvetlerine yardımcı olan ve akşam on sabah altı saatleri arasında mahalle ve çarşının can / mal güvenliğinin korunmasına yardımcı olan bekçiler yüksek maaş getirisi ile binlerce vatandaşın ilgisini çekmeye devam ediyor. 2021 Bekçi alımları ile ilgili bilgi sahibi olmak için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bekçi Alımları Ne Zaman?

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve Polis Akademisi tarafından yapılan bekçi alımı ön sağlık muayenesi, yazılı sınav, fiziki yeterlilik ve sözlü mülakat sonucunda belirleniyor. Çarşı ve mahalle bekçi teşkilatının silahlı bir kuruluş olması sebebiyle bekçi alımları derin bir araştırma sonucunda gerçekleştirmektedir. Polis Akademisi sınavları ve testleri sonucunda bekçiliğe hak kazanan adaylar güvenlik soruşturmasından geçtikten sonra bekçilik yapabilir.

Bekçilerin bulunduğu il ya da bölgede emniyet teşkilatı var ise polisin en büyük amiri, bekçilerin de amiri sayılırken jandarma görev alanında çalışan bekçilerin en büyük amiri ilçe jandarma birlik komutanı olarak kabul edilmektedir.

Bekçi Alımları

Ankara İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz tarafından yapılan açıklamada 2021 bekçi alımına hakkında bilgi verdi. Yılmaz tarafından açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Çarşı ve mahalle bekçilerimiz gece devriyelerinde vatandaşlarımız ile iyi ilişkiler geliştirmiş, vatandaşımızın güvenini kazanmış, bekçilerimizin düdük sesi ile vatandaşlarımız huzur ve güven bulmuştur. 2021 yılında 500 çarşı ve mahalle bekçisi, 172 kır bekçisi olmak üzere toplam 672 bekçi alınacak.”

Polis Akademisi ve Yılmaz tarafından yapılan açıklamalarda bekçi alımlarının ne zaman yapılacağı hakkında bilgi verilmezken yıl içinde başvurular yapılabilecek. Mahalle ve çarşı bekçileri, kent güvenliğini sağlarken polis ve jandarmaya edilen yardımlar sonucunda bekçi alımları sayısının da artması bekleniyor.

Bekçi Başvuru Şartları Neler? Nasıl Başvuru Yapılır?

İçişleri Bakanlığı tarafından her yıl ve dönem içinde illerden gelen talepler ve kolluk kuvvetlerinin görüşleri doğrultusunda alınacak bekçi sayısı belirlenmektedir. Polis Akademisi’ne verilen yetki doğrultusunda başvurular kabul edilirken alımlar gerçekleştiriliyor. 2020 Bekçi başvuru şartları arasında öne çıkan kriterler aşağıda belirtilmektedir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • En az lise ya da dengi okullardan mezun olmak,
  • Memuriyete dair bir engelin bulunmaması,
  • Altı aydan daha fazla ya da ağır hapis cezasının bulunmaması, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık vb. yüz kızartıcı suç kaydının olmaması,
  • Uyuşturucu, alkol vb. kullanımı nedeniyle daha önce tedavi görülmemesi,
  • Askerlikle ilişiğin olmadığına dair belgenin alınması,
  • Başvuru yapılan il sınırları içinde en az bir yıldır ikamet ediyor olunması.

Polis Akademisi tarafından yapılan duyuru sonucunda başvurular E – devlet üzerinden yapılabilir. Duyuruları anında öğrenebilmek için sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bekçilik Yazılı Sınavından 100 Üzerinden Kaç Puan Almak Gerekiyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.