Bedelli Askerlikte Yol İzni ve Yol Parası Verilecek mi?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bedelli Askerlikte Yol İzni ve Yol Parası Verilecek mi?

Bedelli Askerlikte Yol İzni ve Yol Parası Verilecek mi?

Hükumet tarafından yasalaştırıp 3 Ağustos 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan bedelli askerlik düzenlemesinden faydalanacak askerlik yükümlülerinden 1. ve 2. celp dönemlerinde silah altına gireceklerin celp bilgileri belli oldu. 15.000 TL’lik bedelli askerlik tutarını ilgili banka hesaplarına yatırdıktan sonra askerlik şubelerinden başvurularını gerçekleştiren adayların heyecanı celp bilgilerinin açıklanmasıyla birlikte arttı. Özellikle ilk celp döneminde 21 günlük temel askeri eğitim sürecine tabi tutulacak heyecanlı bekleyiş içerisindeki yükümlülerin kafalarında bazı soru işaretleri mevcut.

Bedelli Askerlik Yapacak Olanlar Yol İzninden Faydalanabilecek mi?

15 Eylül ve 6 Ekim 2018 tarihlerinde 21 günlük temel askeri eğitime katılmak üzere silah altına girecek askerlik yükümlülerinin celp bilgilerinin belli olmasının ardından kafalarda bazı soru işaretleri oluştu. Kısa ve uzun dönem askerlik yapan yükümlülerin faydalandığı yol izni hakkının askerlik görevini bedelli olarak icra edecek olanlar için de söz konusu olup olmadığı merak konusu.

İlk celp döneminde silah altına girecek bedelli askerlik yükümlülerinin sevk kağıtlarının açıklanmasıyla birlikte yol izniyle alakalı soru işareti de giderilmiş oldu. E-devlet üzerinden çıkarılan sevk kağıtlarına göre yükümlüler, teslim olacakları birliğin ikamet ettikleri yere olan uzaklığına göre yol izni hakkına sahip olacaklar. Söz konusu yol izni süresi, 21 günlük temel askeri eğitim süresinden düşecek. Örneğin 2 günlük yol izni hakkı olan bedelli askerlik yükümlüsünün temel askeri eğitimi 19 gün olacak.

Bedelli Askerlikte Yol Parası Verilecek mi?

Yol iznine ek olarak yine bedelli askerlik yükümlülerinin teslim olacakları birliğe kaç kilometre uzaklıkta olduğuna ve dolayısıyla ne kadar süre seyahat edeceğine bağlı olarak tıpkı kısa ve uzun dönem askerler gibi alacakları yol ve iaşe bedellerini ilgili PTT hesaplarından temin edebilecekler.

Askerlik Yol İzni Hesaplama

Yol izninin kaç gün olduğu, seyahat edilecek mesafenin uzaklığına göre hesaplanır. Buna göre;

  • 800 kilometreden daha az seyahat edilecekse 1 gün,
  • 800 kilometre ile 1600 kilometre arasında seyahat edilecekse 2 gün,
  • 1600 kilometreden daha fazla seyahat edilecekse 3 gün yol izni verilir.

Bedelli Askerlik 3. Celp Dönemine Ait Celp Bilgileri Açıklandı [27 Eylül 2018]

27 Ekim 2018’de silah altına alınıp 21 gün temel askeri eğitimine tabi tutulacak yükümlülerin celp bilgileri açıklandı. Sorgulama yapmak için TIKLAYINIZ!

 

 

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlik Celp Bilgileri [Dönemleri ve Yerleri] Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.