Bedelli Askerlikte Çürük Raporu İçin Para İadesi
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bedelli Askerlikte Çürük Raporu İçin Para İadesi

Bedelli Askerlikte Çürük Raporu İçin Para İadesi

Askerlik görevi her Türk evladının yapması gereken ödev ve haklardandır. Bu verilen görevi yapmak için her yıl yüzlerce kişi askerlik için başvurur ve birlik bölgelerine teslim olur.  Bazı asker adayları fiziksel gösterdikleri engeller yüzünden ise çürük raporu alarak teslim olacakları birlikleri belli olmadan askerden muaf olurlar. Peki çürük raporu bedelli askerlikte nasıl olur? İşte sorularınızın cevabını verdik.

ÇÜRÜK RAPORU NE DEMEK?

Askerliğe elverişli olmadığını kanıtlayan belgeye çürük raporu denir. Asker adaylarının herhangi bir uzvunda bir eksiklik bir hastalık varsa ya da akli dengesinde bir bozukluk varsa bu raporu tam teşekküllü bir hastaneden alarak şubeye teslim edip askerlikten muaf olabilirler. Tabi değişen yönetmelik ile çürük raporuna giren bazı şeylerde vardır. Fazla ya da eksik kilo da muaf sayılmanıza neden olabilir.

Yoklama sırasında çürük raporu için istenilen belgeleri teslim etmelisiniz. Belgelerden biri ise sağlık raporudur. Eğer bir sorununuz yoksa artık aile hekimlerinden alacağınız bir raporda askerliğe girmeniz için engel teşkil etmez.

 

BEDELLİ ASKERLİĞE BAŞVURUM VAR AMA ÇÜRÜK RAPORU ALDIM ŞİMDİ NE OLACAK?

Diyelim ki çürük raporu aldınız ama bedelli askerlik yapacaktınız şimdi ne olacak? Çürük raporu almışsanız ama daha önceden de bedelli askerliğe başvurmuş ve parasını yatırmışsanız, paranızı aynı şekilde geri iade alabilirsiniz. Ağustos 2018 sonrası başvurusu yapılmış parası alınmış her bedelli askerlik için çürük raporunun ispatlanmasından sonra para aynı şekilde geriye verilir.

  

PARA İADESİ İÇİN DİLEKÇE

Askerlik şubesine gidip başvuruda bulunmanız gerekir. Sizden durumunuzu belirten bir dilekçe yazmanızı isterler. Banka hesabınızı da verip kolaylıkla paranızı alabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan 2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.