Bedelli Askerlik Sevk Kağıdı Nasıl Alınır? Ne Zaman Alınması Gerekir?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bedelli Askerlik Sevk Kağıdı Nasıl Alınır? Ne Zaman Alınması Gerekir?

Bedelli Askerlik Sevk Kağıdı Nasıl Alınır? Ne Zaman Alınması Gerekir?

Silah altına alınan yükümlülere verilen sevk kağıdı bir başka deyişle sülüs kağıdı olarak adlandırılır. Söz konusu sevk kağıdında;

 • Teslim olunacak askerlik şubesi,
 • Celp dönemi,
 • Celp grubu,
 • Sevk tarihi,
 • Sevk başlangıç tarihi,
 • Sevk bitiş tarihi bilgileri yer alır.

Bu bilgiler dışında bedelli askerlik sevk belgesinde; askere ödenen yol ve iaşe bedeli de belirtilir. Bedelli sülüs örneği aşağıdaki gibidir:

Bedelli Askerlik Sülüs Nasıl Alınır?

Bedelli askerlik için sülüs belgeleri, e-Devlet sistemi üzerinden alınır. e-Devlet sistemine kimlik bilgileri ile giriş yapıldıktan sonra, Milli Savunma Bakanlığı bölümünden ilgili bölüme ulaşılabilir. Bedelli sülüs kağıdı e-Devlet üzerinden günde 1 defa çıktı şeklinde alınabilir. Yeni bir sülüs için ikinci defa sisteme giriş yapıldığında, sistem yeni sülüs vermez. Bir gün sonra yeni belge çıktısı alınabilir.

E-devlet üzerinden bedelli askerlik sevk kağıdınızı almak için TIKLAYINIZ!

Bedelli Askerlik Sülüs Ne Zaman Alınır?

Bedelli sülüs alma işlemi, askerlik yerleri açıklandıktan sonraki 3-4 gün içerisinde yapılabilir. Askerlik ile ilgili gerekli bilgileri e-Devlet üzerinden edinmek mümkünken bedelli askerlik süreç takibi de e-Devlet aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Sevk belgesi ya da diğer adıyla sülüs olmadan kışlaya teslim olmak mümkün değildir. Bu nedenle sevk belgesinin teslim olmadan birkaç gün önce çıktı olarak alınması gerekir.

Sülüsü Aldıktan Kaç Gün Sonra Teslim Olmak Gerekir?

Sülüs alındıktan sonra, teslim olmak için gereken süre işlemeye başlamaz. Sülüs askeri birliğe ne zaman teslim olunması gerektiğini gösteren bir belgedir. Sülüs ne zaman alınırsa alınsın, birliğe teslim tarihi; kağıt üzerinde belirtilen tarihtir.

Sülüsü alan yükümlüler, belgeyi aldıkları halde birliklerine teslim olmazlarsa asker kaçağı sayılırlar. Bu nedenle yükümlünün, askere gitme kararını değiştirecek bir gelişme olursa gerekli süre içerisinde işlemlerin yapılması gerekir. Bu durumda askerlik için düzenlenen sevk belgesi, bir sonraki celp dönemi için düzenlenir. Sevk belgesinin düzenlendiği tarih ile birliğe teslim olma tarihi arasında da yaklaşık 1 haftalık süre bulunur.

Sevk Başlangıç ve Bitiş Tarihi Nedir?

Sevk kağıdında belirtilen sevk başlangıç tarihi, askerlik yapacak olan kişinin birliğe teslim olacağı tarihin başlangıcıdır. Sevk bitiş tarihi de askerlik görevinin yapılacağı birliğe teslim olmak için belirlenmiş olan son günü belirtir. Yükümlülerin belirlenen sevk tarihleri arasında teslim olması gerekir. Sevk ile ilgili tüm işlemler, e-Devlet sistemi üzerinden ya da askerlik şubelerine gidilerek yapılabilir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan 2019 Dövizle Askerlik Başvuru Şartları Nelerdir? Kimler Yapabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ozan dedi ki:

  Merhaba ben bedelli askerlik yapacağım fakat e devlet üzerinden sülüs belgemi alamıyorum yukarda ekte gösterdiğiniz bütün bilgiler bendede var ama iade ve yol izni görünmüyor 23 ekimde gideceğim ben bu şuan çıkan belgeyi iş yerime götürsem tazminat alabiliyor muyum? Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Can dedi ki:

   Aldınmı kardeş tazminat