Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir? Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir? Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir?

Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir? Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir?

Belirli aralıklarla yapılan bedelli askerlik alımları 2019 tarihinde yürürlüğe giren yeni askerlik kanunu ile kalıcı hale geldi. Buna göre her sene bedelli askerlik alımları yapılacak. Ancak vatandaşların bedelli askerlik şartları ve yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekecek. Peki her isteyen bedelli askerlik yapabilir mi ve hangi şartları taşımalıdır?

Bedelli Askerlik Şartları Nedir?

T.C vatandaşı olan, akıl ve beden sağlığı uygun olan erkekler askerlik yapmak zorundadır. Günümüzde askerlik 6 aya kadar inmiş ve dileyen kişilerin askerliği 6 ay daha askerlik yapabilmesine olanak tanınmıştır. Bedelli askerlikte ise vatandaşlar 1 aylık temel eğitimin ardından terhis olur ve askerlik ödevi tamamlanır. Bir ay askerlik yapmak isteyenler bakanlıkça belirlenen bedelli askerlik ücretini kamu ve özel bankalara yatırması gerekmektedir.

Her dönem bakanlıkça bedelli askerlik yapacak olan kişi sayısı belirlenmektedir. Kişi sayısının fazla olması halinde kura çekilir ve bedelli askerlik yapacak olanlar bu yöntemle seçilir. Ancak dönem içinde bedelli askerlik başvurularının az olması halinde her başvuran gerekli şartları taşıdığı takdirde bedelli askerlik yapabilir.

Bedelli askerlik başvuruları ve ücreti Milli Savunma Bakanlığı tarafından duyurulmaktadır. Başvurunun ardından bakanlık tarafından belirlenen ücret bankaya yatırılır ve kura sonucu beklenir. Yapılan kura sonucunda bedelli askerlik yapamayacağı kesin olanlar tecil hakkı bulunduğu sürece askerliğini erteletebilir. Aynı zamanda bedelli askerlikten vazgeçenler de yatırdığı paranın tamamını bankadan alma hakkına sahiptir.

Kura sonucunda bedelli askerliğe hak kazanan ve birliğine teslim olmayanlara yeniden hak verilmez. Dolayısıyla bir daha ki sefere bedelli askerlik başvurusunda bulunamaz.

Bedelli Askerlik Şartları!

Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir?

7179 sayılı Askeralma Kanunu’nda şu ifadelere yer verilmektedir:

“Bedelli askerlik hizmetinden; fiili askerlik hizmetine başlayanlar, bakaya durumunda bulunanlar ve yoklamasının yapıldığı tarihte yoklama kaçağı veya saklı olanlar yararlanamazlar.”

Askerliği tecil ettirme hakkı olmadığı halde askerlikten kaçanlar bedelli askerlik yapma hakkından faydalanamaz. Aynı zamanda bedelli askerlik kurası çıktığı halde birliğine teslim olmayanlar da bu hakkını kaybeder.

Kura sonucunda bedelli askerliğe hak kazanamayanlar yedek subay veya astsubay olarak askerlik görevini yapabilir. Tecil ettirme hakkı bulunanlar askerliğini erteletir ancak bedelli askerlik çıktığı halde birliğine teslim olmayanlar askerliğini er ya da erbaş olarak yapmak zorundadır.

Bir önceki yazımız olan 2020 Bedelli Askerlik İle İlgili Bilinmesi Gereken Her Şey! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.