2018 Bedelli Askerlik Resmi Gazete'de, Başvuru ve Tüm Detaylar
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2018 Bedelli Askerlik Resmi Gazete’de, Başvuru ve Tüm Detaylar

2018 Bedelli Askerlik Resmi Gazete’de, Başvuru ve Tüm Detaylar

Resmi Gazete’de belli askerlik düzenlemesini de içerisinde barındıran “Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı KHK’de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” yayımlandı. Düzenlemeye göre 1 Ocak 1994 ve öncesinde doğmuş olan askerlik yükümlüleri 15.000 TL bedel ödeyerek bedelli askerlik hakkından faydalanabilecekler. Yükümlülerin önümüzdeki 3 ay içerisinde başvurularını askerlik şubelerine yapmaları gerekiyor.

Bedelli askerlik yapacak olanlar, kendilerini bekleyen süreç hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için aşağıdaki görseli inceleyebilirler.

Kimler Bu Yasa Kapsamında Bedelli Askerlik Yapabilecek?

Yapılan düzenlemeye göre yasal sebepler dolayısıyla  askerliği tecilli olanlar da bakaya ve yoklama kaçağı konumunda olanlar da kanundan faydalanabilecek. Yalnız yükümlülerin 1 Ocak 1994 tarihinden önce doğmuş olmaları ve 3 Kasım 2018 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

Yükümlülerin askerlik görevini yerine getirmiş sayılmaları için başvurularında 15.000 TL ya da ödeme tarihinde bu tutara denk gelecek kadar yabancı ülke parasını bir seferde ödemeleri ve 21 günlük temel askeri eğitimlerini yerine getirmeleri gerekecek.

Yurt Dışında Yaşayıp Bedelli Askerlikten Yararlanmak İsteyenler

Yurt dışında yaşamakta olup kanun kapsamında, askerlik görevini bedelli olarak icra etmek isteyenlerin ödediği tutar 1.000 Euro’dan 2.000 Euro’ya çıkarıldı. Öte yandan bu haktan faydalanmak isteyenler için 38 olan üst yaş sınırı da kaldırıldı.

Yurt dışında çalışma ya da oturma iznine sahip olan işveren ve işçi statüsündeki vatandaşlar en az 3 yıldır yurt dışında bulunuyorlarsa bağlı oldukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuru yapabilecek.

Bedelli askerlik hakkından yararlanmak isteyenlerin yabancı ülkelerde bir meslek veya sanat icra ettiklerini ispatlayan belgelerle başvuru yapmaları gerekiyor. 2000 Euro ya da bu tutara denk gelen yabancı ülke parasını bir seferde ödeyen yükümlüler Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi tamamladıktan sonra askerlik hizmetini yerine getirmiş olacak.

Çalışanlar Temel Askeri Eğitim Eğitim Süresince İzinli mi Sayılacak?

Bedelli askerlikten faydalanacak yükümlüler temel askeri eğitim süresince çalıştıkları kurum tarafından ücretsiz izinli sayılacak. Yani çalışanların iş akdi feshedilmeyecek. 21 günlük temel askeri eğitimlerini yerine getirdikten sonra çalışmaya devam edebilecekler.

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

1 Ocak 1994 tarihi de dahil olmak üzere bu tarihten önce doğmuş olan yükümlüler e-Devlet kapısı aracılığıyla ‘Asal Bedelli Başvurusu’ sekmesi üzerinden başvuru yapabilecek.

Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından “Bedel tutarını eksiksiz olarak 3 Kasım 2018 (bu tarih dahil) kadar peşin olarak; hiçbir tebligat, ihtar veya uyarıya gerek kalmaksızın belirtilen banka hesabına ödeyeceğim ve dekontu belirtilen tarihe kadar askerlik şubesine teslim edeceğim.” notuyla paylaşılan dilekçe örneği aşağıdaki gibidir.

Bedelli Askerlik 3. Celp Dönemine Ait Celp Bilgileri Açıklandı [27 Eylül 2018]

27 Ekim 2018’de silah altına alınıp 21 gün temel askeri eğitimine tabi tutulacak yükümlülerin celp bilgileri açıklandı. Sorgulama yapmak için TIKLAYINIZ!

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.