Bedelli Askerlerin Kaçıracağı Lezzetli Yemekler Nelerdir?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bedelli Askerlerin Kaçıracağı Lezzetli Yemekler Nelerdir?

Bedelli Askerlerin Kaçıracağı Lezzetli Yemekler Nelerdir?

Türkiye’de her genç erkeğin yapması gereken vatani görevlerden biri de askerliktir. Bu noktada askerlik yapmak isteyenlere ise farklı seçenekler sunulmaktadır. Sunulan seçenekler arasında bedelli askerlik yer almaktadır. Fakat bedelli askerlerin kaçıracağı yemekler özellikle asker muhabbetlerinde sıklıkla dile getirilmektedir. Uzun dönem askerlik yapanların iyi bildiği ve çoğu zaman da tadı damakta bırakan bu yemeklerin, anılarda özel bir yeri vardır. Bedelli askerliğin süresinin kısa olması birçok asker adayını bu lezzetlerden alıkoyabilmektedir. Anne yemekleri kadar olmasa da askerlikte yeri doldurulamayan anılarda yer alan bu yemekler ise askerlik anılarında unutulmamaktadır.

Enfes Bakliyat Yemekleri

 

Kendi özel isimleri ile Türk kültürünün vazgeçilmezleri arasında bakliyatlar önemli bir yere sahiptir. Bu noktada bedelli askerlerin kaçıracağı yemekler arasında ilk sırada ise bakliyat grubundaki yemekler bulunmakta olup bu yemekleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Karar Şimşek olarak da bilinen yeşil mercimek yemeği, TSK’nın en karakteristik yemekleri arasında yer almaktadır. Hem kahvaltıda hem de her öğünde çıkarıldığı görülmektedir.
  • Kuru fasulye ise ağır makinalı olarak tabir edilmekte olup neden ağır dendiğine yönelik çok fazla araştırma yapmaya gerek yoktur. Yanında soğanı ile birlikte uzun dönem askerlik yapanların kurtulamayacağı enfes lezzetlerden biridir.
  • Nohut ise bakliyat üçlüsünün son elemanıdır. Fakat genel itibari ile yemeklerde tanesini yakalamak askerlin en zor eğitimleri arasında yer almaktadır.

Diğer Efsane Asker Yemekleri

Asker yemeği deyince akla gelen bakliyattan farklı yemekler de vardır. Kapuska ise rivayetlere göre her hafta kendisine yemek mönülerinde yer bulmaktadır. Aynı zamanda ise hem bedelli askerlerin kaçıracağı yemekler arasında hem de askerlik hikayelerinde kendine en çok yer veren lezzetli yemeklerdendir. Patlıcan ise asker yemekhanesinin sevilen elemanlarındandır. Hafta hatta ay boyunca patlıcanlı yemek sayısı sandığınızdan çok fazla sayıda olabilmektedir.

Bir diğer efsane asker yemekleri arasında meyane pilavı ya da bulgur pilavı mutlaka yer alır. Zira tabldot yemeklerin olmazsa olmazları arasında pilavlar önemli bir yer tutmaktadır. Olur da yemekhanede askerlere kıyak geçilmek istenirse, tatlı ve meyve de askerlikte her derde deva görevi görmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.