Bakaya Kalmak Nasıl Olur? Cezası Var Mıdır?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bakaya Kalmak Nasıl Olur? Cezası Var Mıdır?

Bakaya Kalmak Nasıl Olur?   Cezası Var Mıdır?

Askerlikte bilinmesi gereken bazı kelime grupları vardır. Bunların başında bakaya kalmak ve yoklama kaçağı konuları gelir. Askerlik yaşına gelmiş eğitim ya da sağlık gibi mazur görülecek durumu olmayan her erkek askere gitmek için başvurmalı ve askerlik işlemlerini başlatmalıdır. Bu durumda askerlik işlemlerini başlatmayan asker adaylarına yoklama kaçağı denir. Sebepleri olduğu için askerlik yoklamasına katılamayan ya da askerlik yeri belli olmasına rağmen birliğine teslim olmayan adaylar için ise bakaya kelimesi kullanılmaktadır. Bakaya kalan ya da yoklama kaçağı olan kişiler için Askeri Ceza Kanunu’na göre bazı hükümler uygulanır. Bahsi geçen bu kanunun 63. Maddesinde bakaya kalan ve yoklama kaçağı olan asker adayları için ceza hükümleri yer almaktadır.

 

YOKLAMA KAÇAĞI NASIL OLUR?

Yoklama kaçağı kelimesi, yoklaması gelmesine rağmen askerlik şubesine gidip muayene olmayan kişiler için kullanılır. Eğer tecilli değilseniz askerlik şubesine gidip askerlik işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Askerlik işlemlerinizi zamanında yaptırmazsanız da yine yoklama kaçağı sayılırsınız. Yoklama kaçağı çıktığınız takdirde size cezai bir işlem uygulanır.

 

BAKAYA KALMAK NEDİR?

Askerliğe gitmesi gereken zamanda gitmeyip yoklama yaptırıp askerlik yerine yine gitmeme durumuna bakaya kalma denir. Kişinin askerlik vakti geldi ise askerlik şubesine hala daha gitmiyorsa öncelikle yoklama kaçağı olarak sınıflandırılır ve daha sonra ise bakaya kalır. Eğer bakaya kalmak istemiyorsanız askerlik vaktiniz geldiği zaman hemen şubenize gitmeli ve askerlik yoklamasına girmelisiniz.

 

BAKAYA KALAN KİŞİLERE NE OLUR?

Eğer kişi ilk defa GBT sorgusunda yakalandıysa hemen bir tutanak tutulur. Bu tutanaktan sonra ise 15 gün içerisinde bir askeri şubeye gitmesi gerekliliğini bildiren bir belgeye imza atar. Sonrasında ise serbest kalır. Askere gitmeyen kişiler bakaya kalmış olduğu gün sayısı ne kadarsa o kadar idari para cezası öder. Kişi eğer belge imzalamasına rağmen şubeye gitmezse bakaya kalmaya devam eder.

 

Bir önceki yazımız olan 2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ismail dedi ki:

    merhaba
    ben lisans mezunuyum ve tecilim 30 haziran 2020 tarihinde bitiyor. Eylül-ekim döneminde yüksek lisansa başvuru yapmak istediğim zaman şubeden askerlikle ilşiği yoktur belgesi alabilirmiyim.