Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bakaya Kalanlar Devlet Memuru Olabilir mi?

Bakaya Kalanlar Devlet Memuru Olabilir mi?

Askerlik yoklamasını yaptırdığı halde kendisine bildirilen sevk tarihinde askeri birliğine teslim olmayan yükümlüler bakaya olarak tanımlanır. Bakaya durumu, pek çok soru işaretini ve bilinmezliği de beraberinde getiriyor. Çeşitli cezai yaptırımlarla karşılaşan bakaya durumundaki kişilerin sayısı bugün 1 milyonun üstünde. Bu durum elbette ki kariyer ve eğitim planlarını da olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle bakaya durumundaki bireylerin devlet kadrolarında görev alıp alamayacakları en çok merak edilen konu başlıklarından bir tanesi.

Bu meseleyi temel olarak iki başlık altında incelemek gerekiyor. Çünkü devlet memurunun asker kaçağı olması ile memurken bakaya kalmak birbirinden farklı prosedürler içeriyor.

İlk Kez Memur Olacaklar Dikkat

KPSS neticesinde başarılı olan ve bu doğrultuda ÖSYM tarafından atanma aşamasına hak kazanan memur adaylarını bu safhada bazı prosedürler bekliyor. Askerlikle ilgili yükümlülükler de bu prosedürün en önemli ayaklarından birini oluşturuyor. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu incelendiğinde, bu konuda oldukça açık bir ifadeyle karşılaşmak mümkün. Yapılan düzenlemeye göre memur adaylarının askerlikle ilişkisinin bulunmaması gerekiyor. Memur adaylarının sağlıklı bir şekilde atanabilmesi için güncel durumlarının aşağıdakilerden biri olması gerekiyor:

  • Askerlik çağına henüz gelmemiş kişiler
  • Askerlik çağına gelmiş; ancak yoklamaya dahil olmuş ve tecil işlemini gerçekleştirmiş kişiler
  • Askerlik görevini tamamlamış kişiler

Bu 3 koşulun dışında, kişi eğer bakaya durumundaysa, yani yoklama kaçağı olarak görünüyorsa, memur olarak göreve başlayamaz. 1111 sayılı Askerlik Kanunu’na göre bakaya durumdaki kişilerin, kamu ya da özel sektörde çalışmasına bilerek olanak sağlayanlar hakkında Askeri Ceza Kanunu’na uygun olarak işlem yapılmaktadır.

KPSS sonucu başarılı olan ve atanmayı bekleyen kişiler, yoklama kaçağı oldukları için bu süreçte çok büyük bir hayal kırıklığı ile karşılaşabiliyor. Bu tip bir sorunla karşılaşmamak adına askerlik yükümlülüğünü zamanında tamamlamak ya da tecil işlemlerini başarıyla gerçekleştirmek gerekiyor.

Yoklama Kaçaklarının Memuriyeti İptal Olur mu?

Bu tartışmalı konunun bir diğer ayağı da memur olarak göreve başlayan; ancak bir süreden sonra bakaya durumuna düşen kişiler. Bilindiği üzere devlet memurlarının görevlerine devam edebilmeleri adına işlememeleri gereken bazı hafif ve ağır suçlar söz konusudur. Resmi olarak yayımlanmış bu suçlardan en az bir tanesine karışan kişilerin memuriyeti vakit kaybetmeksizin iptal edilir. Bakaya kalan memurlar askerlik yükümlülüklerini yerine getirmedikleri için cezai yaptırımlarla karşılaşmaktadır. Doğrudan memuriyeti iptal edilmese de hakkında 6 aya kadar hapis cezası düzenlenebilir. Bu tip bir senaryoda, mahkeme cezayı iptal etmediği takdirde memurun görevine devam etme şansı kalmayacaktır.

Memurlar göreve başladıkları zaman, askerlik görevlerini henüz yerine getirmemiş durumda olabilir; ancak 20 yaşının altındaki memurlar ya da askerliğini erteletmiş kişiler için bir zaman tanınır. Kişi memurluğunu yaptığı süreç içinde yasal iznini kullanmalı ve askerlik görevini gerçekleştirmelidir. Özel bir sağlık sorunu olmadığı sürece memurların bakaya kalmadan askere gitmeleri kendi kariyerleri adına şarttır.

Bir önceki yazımız olan Asker Arkadaşlarımı Nasıl Bulabilirim? Onlara Nasıl Ulaşırım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.