Bakan Soylu Açıkladı: 10 Bin Polis Alımına Başvurular Çok Az.
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bakan Soylu Açıkladı: 10 Bin Polis Alımına Başvurular Çok Az.

Bakan Soylu Açıkladı: 10 Bin Polis Alımına Başvurular Çok Az.

Bakan Soylu Açıkladı: 10 Bin Polis Alımına Başvurular Çok Az

 

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Polis Akademisi Başkanlığı 10 bin polis alımı başvurularına ilişkin bir açıklama yaparak başvuruların yetersiz olduğunu ifade etti.

 
İçişleri Bakanı Soylu, Türk Polis Teşkilatı’nın 172. Kuruluş Yıldönümü vesilesiyle, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Asayiş Şube Müdürlüğü, Trafik Şube Müdürlüğü, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü, Polis Özel Harekat Şube Müdürlüğü ve Motosikletli Polis Timleri Amirliğinden polis memurlarını kabul etti.

 

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu polis teşkilatının 172. kuruluş yıldönümünü kutlayarak çeşitli açıklamalarda bulundu.

 

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklamalarına Polis Akademisi Başkanlığının 10 bin polis alımına da yer verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklamasında 10 bin polis alımına ilişkin yapılan başvuruların yetersiz olduğuna dikkat çekti.

 

 

 

“BAŞVURULAR YETERSİZ”

 

 

15 Temmuz’dan sonra ilana çıkan Polis Özel Harekat ilanına 295 bin kişinin başvuru yaptığını kaydeden Soylu, “Sayfalar dolusu, ciltler dolusu kitap yazsak bunu anlatmakta zorlanırız. Bundan daha büyük bir cevap olmaz” dedi.

 

 

Bunun üzerine 10 bin polis memuru alımı için ilana çıktıklarını kaydeden Altınok, şu ana kadar 14 bin 500 müracaatın yapıldığını aktardı. Yapılan bu müracaatın yetersiz olduğunu bildiren Bakan Soylu, gerekli duyuruların yapılması talimatını verdi.

 

 

 

LİSE MEZUNLARINDAN 10 BİN POLİS ALIMINA BAŞVURU TALEBİ

 

 

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde lise mezunlarının da 10 bin polis alımına başvuru yapmak istediklerini gündeme getirdik. 10 bin polis alımında lisans eğitim düzeyi ile başvuru kabul edildiğinden dolayı başvuruların yetersiz olduğu ifade ediliyor. Başvuruların yetersiz olduğundan dolayı lise mezunlarına da başvuru hakkının verilip verilmemesi merak konusu oluyor. Bu bağlamda başvuru şartları değiştirilip lise mezunlarının da başvuruları kabul edileceği ifade edildiğinde ziyaretçilerimizi anlık olarak haberdar edeceğiz.

 

 

 

NEDEN YERTERSİ KALDI? ADAYLAR DEĞERLENDİRDİ!

 

 

10 Bin polis alımına başvuru sayılarının yetersiz olduğu duyuruldu. Peki polis alımı başvurularının yetersiz kalma sebepleri nelerdir?

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı aracılığı ile yapılan duyuru da 10 bin polis alımı müracaatlarının yetersiz kaldığı belirtilmişti. Buna göre 10 bin polis alımı yapılacak ancak şu ana kadar sadece 14 bin 500 kişilik bir başvuru yapıldı.

 

 

Başvuracak polis adayı sayısı her zaman ki gibi yukarılardaydı buna göre 100 bin kişilik veya daha fazla adayın müracaat edebileceği düşünülürken başvuru sayılarının oldukça az olduğu görüldü. Peki 10 bin kişilik polis alımında adaylara göre başvuru sayıları neden düşük.

 

 

 

ADAYLARA GÖRE DEĞERLENDİRME

 

 

Mezuniyet Şartı

 

Gelen yorumlara bakıldığında binlerce adayın mezuniyet şartından dolayı başvuru yapamadığı görülmektedir. Adayların başvuru yapabilmesi için en az lisans mezunu olması gerekmektedir

 

Aday Tavsiyeleri: Başvuruların en az lise ya da önlisans seviyesine çekilmesi isteniyor.

 

 

 

Yaş Şartı

 

Yine polis alımında 28 yaş şartı bulunmaktadır. Bu şarttan dolayı da pek çok adayın müracaat edemediği görülmektedir.

 

Aday Tavsiyeleri: Kamu kurumlarında uygulandığı gibi POMEM polis alımlarında da yaş şartının 35 seviyesinde olması talep edilmektedir.

 

 

 

KPSS Şartı

 

Polis alımında KPSS’de 60 ve üzeri puan şartı aranmaktadır. Her ne kadar bu puan yüksek olmasa da pek çok aday ilk senesi olduğu için KPSS’ye çalışmadığını ve düşük puan aldığından dolayı müracaat edemediğini belirtmektedir.

 

 

Aday Tavsiyeleri: Polis alımında aranan KPSS şartının kaldırılması talep edilmektedir.

 

 

 

TERÖR OLAYLARI BAŞVURULARI ETKİLEMEDİ! ARTIRDI

 

 

Bilindiği üzere Suriye sorunu devam ederken iç ve dış tehlikeler olarak bilinen terör örgütlerinin Türkiye üzerinde yapmaya çalıştığı hain planlar halen sürüyor. Ancak terör olaylarının yaşanması başvuru sayılarını etkilemediği gibi yine artırdığı görülmektedir. Temel olarak başvuruların neden az gelmesi kullanıcı yorumlarından yola çıkarak yukarıda belirtilmiştir.

 

 

Bir önceki yazımız olan 2019 Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar? başlıklı makalemizde uzman çavuş maaşı 2018, uzman çavuş maaşı ne kadar 2018 ve uzman çavuş maaşını nereden alır hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. mehmet dedi ki:

    teşekkür ederim

  2. Fatma dedi ki:

    Bence boy sınırının düşürülmesi lazim benim boyum 1.54 diye ben polis olmayaacak miyim bence bu meslegi vatan sevgisii olan herkes yapabilmeli