Atlı Jandarma Nasıl Olunur? Atlı Jandarma Birliği Nerede Çalışır?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Atlı Jandarma Nasıl Olunur? Atlı Jandarma Birliği Nerede Çalışır?

Atlı Jandarma Nasıl Olunur? Atlı Jandarma Birliği Nerede Çalışır?

Özel yetenek ve başarılara göre seçilen atlı jandarma birlikleri özellikle turistik bölgelerde yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Atlı jandarmalar bölgenin, yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra halk güvenliği de atlı jandarmalar tarafından sağlanırken törenlerde görev almaktadır.

Atlı Jandarma Nedir?

Atlı Jandarmalar’ın tarihçesi Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanmaktadır. Ancak sonraki yıllarda kaldırılmış ve 21 Ağustos 1997 yılında Atlı Jandarma Bölük Komutanlığı adıyla faaliyete geçmiştir. Toplum güvenliğinin sağlanması için görev alan birlik aynı zamanda gösteri ve törenlerde de yer almaktadır. 2002 yılında gelindiğinde ise tüm faaliyetler Nevşehir merkezli olmak üzere taşınmıştır.

Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi (JAKEM)’de eğitim alan subay, astsubay ve uzman çavuşlar başarılı oldukları takdirde ikişer ya da dörder kişilik timlerle göreve başlamaktadır. Subay, astsubay ve uzman çavuş alımları ise kişilerin başvuruları ve özel değerlendirmeler sonucunda yapılır.

Atlı Jandarma

Suç ve suçluyla mücadelede etkin bir rol alan atlı jandarma birlikleri asayişi sağlamakla görevlidir. Aynı zamanda halk ve asker arasında güler yüzlü ve samimi bir ilişki kurulmasına yardımcı olan birlik Türkiye’de en fazla turist ağırlayan bölgelerde görev alır. Yerli ve yabancı turistin fazla olduğu bölgelerde büyük bir hayranlıkla karşılanan atlı jandarmalar mesire yerlerinde ve trafiğe kapalı bölgelerde önleyici zabıta olarak çalışmaktadır.

Birliğin Görevleri Nelerdir?

Atlı jandarma görevleri oldukça çeşitlidir ve çalışma sahaları fazladır, genel olarak görev tanımlamaları şöyledir:

  • Orman, av sahası vb. bölgelerde çevre kontrolünü sağlar,
  • Jandarma personelleri arasından seçilen kişilere binicilik eğitimi verir,
  • Toplumsal olaylara müdahale eder,
  • Nalbant, hayvan bakımı vb. konularla ilgili kurs verir,
  • Atların bakımı yapılır ve antrenmanlar yürütülür.

Hayvan sevgisi yüksek olan ve belirtilen özel yeteneklere sahip olan jandarma personeli Jandarma At Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda ‘Binici Başlangıç ve Binici Temel Kursu’nda eğitim almaktadır. Eğitim ve kurs sürecini başarıyla geçen kişiler atlarıyla birlikte turizm bölgelerinde görevlendirilir.

İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Balıkesir, Muğla, Aydın, Afyonkarahisar, Çanakkale, Samsun, Nevşehir, Kocaeli, Kilis, Bolu ve Bilecik olmak üzere toplam on beş ilde çalışmaktadır.

Devriye görevine çıkan atlar sabah ve akşam ikişer saat olmak üzere dışarı çıkar, diğer zamanlarda ise binicisi tarafından antrenmanları yaptırılır, tımarlanır ve istirahat eder. Jandarma subay, astsubay ve uzman jandarmalar sekiz saatlik mesailer halinde çalışmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bayan Astsubay Boy ve Kilo Tablosu başlıklı makalemizde bayan astsubay, bayan astsubay boy kilo tablosu ve bayan astsubay boy tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.