Astsubay Başvuru Şartları Nelerdir? - Askernoktasi.com
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Astsubay Başvuru Şartları Nelerdir?

Astsubay Başvuru Şartları Nelerdir?

Asker adaylarının ya da gelecekleriyle ilgili kaygı duyanların merak ettiği hususlardan birisi olan Astsubay başvuru şartları nelerdir? Bu konu hakkında merak ettiğiniz bilgilere yer verelim istediğimiz makalemizde öncelik olarak astsubay ne demektir? Bunun tanımını yaparak başlayalım

Astsubay Nedir?

Emir komuta zinciri içerisinde normal askerden kıdemli olan ancak subay rütbesine sahip olan askerlerden daha küçük rütbeye sahip olan askerlere verilmiş olan tanımlamadır. Astsubaylar eğitim, bakım sevk, muharebe, nöbet gibi konularda görev alırlar. Astsubay maaşları onların görevde kaldığı ve görevlerinde almış olduğu kıdemlere göre belirlenir. Mevcut görev yerlerine göre maaş alırlar. Bunun için astsubay maaşları her görev yeri için aynı değildir. Astsubay olabilmek için yaş, eğitim ve adli sicil kayıtları çok önemlidir.

Nasıl Astsubay Olunur?

Astsubay olabilmek için öncelikli olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor.  Erkeklerin görev için başvurabileceği bu görevde istenilen diğer şartlar ise şu şekildedir.

  • Taksirli suçlar (dikkatsizlik ve bilinmeden işlenen suçlar) hariç hükümlü olmamak,
  • Disiplin suçu olmaması,
  • Sağlık bakımından yeterli bulunan adaylar,
  • MSB’ye bağlı Astsubay Meslek Yüksek Okulu mezunu olmak,

Yukarıda belirttiğimiz şartlar içerisinde adayın mutlaka ÖSYM’den yeterli puanı almış olması gerekiyor. ÖSYM’den ihtiyaç duyulan puanı alan aday mülakata çağrılır ve bu süreç içerisinde sağlık kontrolünden geçirilmesi sağlanır. Sağlık kontrolünde herhangi bir sorunu bulunmazsa bu durumda mülâkat aşamasında genel olarak fiziki inceleme yapılır. Fizikî incelemede kellik, leke, cilt hastalığı, frengi gibi hastalıkların olup olmadığının kontrol edilmesi sağlanır. Bunlardan herhangi birisiyle ilgili sorun yaşayan adayın başvurusu kabul edilmez. Bunları başarılı bir şekilde geçtiğinizde artık son aşamaya gelmişsiniz demektir. Son aşamada ise TSK’nın açacağı kadro ve sizin görevinizin nereye çıkacağını beklemek vardır.

Astsubaylık Yaş Şartı Kaçtır?

Meslek yüksek okul mezunları 25 yaşından büyük olmaması gerekiyor. Lisans mezunlarında ise yaş sınırı 27 olarak belirlenmiş.  

Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Astsubay maaşları görev yapılan yere göre değişiklik gösterir maaşlar ise 3500 ile 7000 arasında değişir.  

Bir önceki yazımız olan Bayan Astsubay Boy ve Kilo Tablosu başlıklı makalemizde bayan astsubay, bayan astsubay boy kilo tablosu ve bayan astsubay boy tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.