Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak

Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak

Askerlik görevi, yaşı gelen her Türk gencinin gururla yerine getirdiği, ailelerin tıpkı bir düğün gibi kutlamalarla askere giden yavrusunu acemi birliğine teslim ettiği vatani bir görevdir. Ancak bu zorunlu görev haricinde, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar göz önüne alındığında pek çok genç askerliği profesyonel bir yaklaşımla da değerlendiriyor. Bu bağlamda özellikle uzman çavuşluk ve subaylık, yükümlülerin en fazla araştırdığı konulardan biri haline geldi. Subaylıkta da asteğmenlik rütbesi, bu seçenekler içerisinde hem rütbesi hem de maaşı sebebiyle en dikkat çekici askerlik rütbelerinden biri.

Asteğmen Nasıl Olunur?

Askerlik şubesine gidip “Ben asteğmen olmak istiyorum.” demeniz, ne yazık ki asteğmen olabilmeniz için yeterli değil. Öncelikle asteğmen olma şartlarını taşımanız gerekiyor. Bu şartlardan belki de en önemlisi askerlik görevini henüz yapmamış olmaktır. Askerlik görevinizi tamamladıysanız bu haktan faydalanamazsınız. Bunun haricinde;

  • Lisans (4 yıllık fakülte) mezunu olmak,
  • Yüksek mezuniyet ortalamasına sahip olmak (Dönemsel olarak değişkenlik göstermekle birlikte genelde 3.00 ve üzeri)
  • Askerlik başvurusu sırasında asteğmen olmak için talepte bulunmak, asteğmen olmak için gerekli şartlardır.

Burada genel bir yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırmak gerekiyor. Öncelikle dört yıllık üniversite mezunu herkes askerliğini asteğmen olarak yapma hakkına sahiptir. Ancak Türk Silahlı Kuvvetlerindeki asteğmen ihtiyacı belirli olduğundan ve alımlar bu ihtiyaca göre yapıldığından, askerlik görevini asteğmen olarak yapamayan herkes “kısa dönem askerlik” kapsamında görev yerlerine dağıtılır. Yani genel kanının aksine dört yıllık fakülte mezunu olan herkes askerliğini astsubay ya da kısa dönem asker olarak yapmaz. Belirli şartlar ve talepler doğrultusunda askerlik görevi iki türlü de ifa edilebilir.

Eski sistemde dört yıllık fakülte mezunu olan herkes bir sınava girer ve bu sınav neticesinde, TSK’nın ihtiyaçları doğrultusunda asteğmen olarak askerlik görevini yerine getirirdi. Ancak geçtiğimiz yıllarda bu sistem değişti. Artık askerlik başvurusu yapanların asteğmenlik için özel talepte bulunması gerekiyor. Bu talebe bağlı olarak yükümlüye, hakkında çeşitli bilgileri öğrenmek için bir standart bir form veriliyor. Eğer not ortalaması yeterliyse ve mezun olunan bölüm, yani uzmanlık konusu TSK açısından ihtiyaç duyulan bir alan ise asteğmen olarak görev yapılıyor.

Hangi Bölüm Mezunları Asteğmen Olabilir?

Bu sorunun cevabıyla ilgili kesin bir veri bulunmuyor. Mezun olduğunuz bölümden ziyade, sizinle aynı celp döneminde başvuru yapanlar içerisinde, ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleştirilen kura neticesinde kimlerin asteğmen olacağı belirleniyor. Ancak yine de bazı bölümlerin diğerlerine nazaran asteğmen olma ihtimali istatistiksel olarak daha yüksek.

Örneğin tıp fakültesi mezunlarının neredeyse tamamı askerlik görevlerini asteğmen olarak yaparlar. Tıp fakültesi mezunları haricinde, hukuk fakültesi mezunları ve eğitim fakültelerinden mezun çeşitli öğretmen adaylarının da asteğmen olma ihtimalleri oldukça yüksek.

Asteğmenlerin Görevi Nedir?

Asteğmenler de her rütbeli asker gibi ihtiyaç dahilinde tüm birimlerde görev alabilir. Yani kısım amirliği denilen, komutanlık bünyesindeki bir birimde görevlendirilebilecekleri gibi eğitim subayı olarak da çalışabilirler.

Özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerinde görev alan asteğmenler çoğunlukla tim komutanı olarak görevlendirilir ve emirlerine verilen timle beraber operasyonlara çıkarlar.

Ayrıca asteğmen rütbesine sahip kişiler, Adestim (ateş destek timi) subayı, batarya subayı gibi farklı görevleri de üstlenebilirler. Burada önemli olan, asteğmenlerin atandıkları komutanlıktaki ihtiyaçtır. Asteğmenler, komutanlıktaki ihtiyaca ve rütbe dağılımına göre görevlendirilirler.

Asteğmen Üniforması Nasıldır?

Asteğmenlerin günlük görevdeyken giydikleri üniforma görev aldıkları kuvvet komutanlığına göre renk olarak değişiklik gösterse de standart asker kamuflajıdır. Astsubay, uzman çavuş ve erbaşların kolda yer alan rütbelerinin aksine, her ne kadar halk arasında yedek subay olarak adlandırılsalar da asteğmenler de subay statüsünde kabul edildiklerinden rütbeleri omuzda ve tek çizgi şeklindedir. Ayrıca acemi birliğinde aldıkları özel bir uzmanlık kursu varsa bunun brövesini de kamuflajın sol kısmına asarlar.

Asteğmen Olarak Askerde Kalmak Mümkün mü?

Asteğmenlik, dört yıllık fakülte mezunlarının sahip olduğu bir hak olduğundan ve yalnızca görev süresi boyunca, yani 12 ay sürdüğünden, bu görevin tamamlanmasının ardından asteğmen olarak görevinize devam etmeniz mümkün değil.

Asteğmenlik, rütbe olarak kıdemli başçavuş ve teğmen arasındadır. Bu nedenle eğer askerlik göreviniz sırasında, askerliğin size uygun bir meslek olduğunu fark eder ve bu görevi profesyonel bir meslek olarak devam ettirmek isterseniz asteğmen değil, teğmen olursunuz. Özetle, asteğmenlik askerlik görevini yerine getirenlerin sahip olduğu subaylık rütbesi, teğmenlik ise askerliği profesyonel meslek olarak edinmiş kişilerin rütbesidir.

Ancak her teğmen olarak devam etmek isteyen asteğmen bu rütbeyi edinemez. Teğmen olabilmek için askerlik göreviniz tamamlanmadan başvuru yapmanız ve başvurunuz doğrultusunda çeşitli sınavlara girip yüksek puanlar almanız gerekir. Ayrıca fiziksel şartlarınızın da teğmenliğe uygun olması şart. Tüm bu şartları sağlasanız bile son olarak yine TSK’nın teğmen ihtiyacına bakılır ve bu doğrultuda en yüksek puanı alan ve fiziksel özellikleri en uygun olan adaylar uygunluk sırasına göre görevlendirilir.

Asteğmen Maaşları Ne Kadar?

Öncelikle, asteğmenlik yani subaylık maaşlarıyla ilgili genel bir yanlış bilgiyi düzeltelim. Asteğmenlerin aldıkları maaşlar görev aldıkları bölgeye göre değişmez. Subayların maaşları arasındaki farkı belirleyen şey, görev aldıkları bölgeye göre değişen “görev tazminatı”dır.

2019 yılı itibarıyla asteğmenlerin aldıkları maaş yaklaşık olarak 5.750 TL’yi bulmaktadır. Bir asteğmen, sınavları başarıyla tamamlayıp teğmen olarak görevini sürdürmeye devam ederse maaşı 6.000 TL’yi aşar. Bunlar, subay maaşlarındaki rakamlardır. Bu rakamlar görev tazminatı, komando tazminatı, kesintiler, subayın evli ve çocuk sahibi olup olmamasına göre değişkenlik gösterir.

Ekonomik şartlar göz önüne alındığında bu miktar kulağa oldukça yüksek gelse de profesyonel askerliğin kesinlikle kolay bir meslek olmadığının unutulmaması gerekir. Belli dönemler içerisinde zorunlu şark görevi, operasyonlar, sürekli emir komuta zinciri içerisinde yer almak, yüzlerce ve hatta binlerce erin sorumluluğunu taşımak herkesin altından kalkabileceği bir yük değildir.

Asteğmenlik maaşıyla ilgili olarak bilinmesi gereken unsur, asteğmenlerin eğitim süreçleri boyunca, yani ilk üç aylık süreçte maaş almadıklarıdır. Bu nedenle askerlik görevini asteğmen olarak yapmayı düşünenlerin hesaplamalarını buna göre yapmaları yerinde olur.

Bir önceki yazımız olan Askeri Rütbeler: Sıralaması, Ortalama Maaşları ve İşaretleri başlıklı makalemizde albay, asker maaş ve askeri rütbe hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Аренда яхты в Турции экскурсии в мармарисе