Askerlikten Muaf Olanlar Devlet Memuru Olabilir Mi?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlikten Muaf Olanlar Devlet Memuru Olabilir Mi?

Askerlikten Muaf Olanlar Devlet Memuru Olabilir Mi?

Sağlıklı her Türk erkeği askerlik ödevini yapmakla yükümlüdür ancak akıl, ruh ve beden rahatsızlığı bulunanlar askerlikten muaf olur. Askerlikten muaf olan vatandaşların, askerlikle ilgili tüm sorumluluk ve yükümlülükleri ortadan kalkmaktadır. Askerlikten muaf olanlar devlet memuru olma hakkını yitirmez ancak bazı şartlar bulunur.

Askerlikten Muaf Olanlar Devlet Memuru Olur Mu?

1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince askerliğe alınan vatandaşlar, askeri öğrenci olacak olanlar, TSK mensubu askeri ve sivil personeller vb. bazı şartları taşımak zorundadır. Bu şartlar savaşta ve barışta ordunun gücünü sağlayacak şekilde düzenlenir. Dolayısıyla Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği maddeleri uyarınca askerlik muayenesini yaptırılır.

Askerlik muayenesi sırasında kişinin akıl, ruh ve beden sağlığı incelenir ve askerliğe elverişli olup olmadığı değerlendirilir. Bu muayene sırasında bazı sağlık sebepleri nedeniyle ‘askerliğe elverişli değildir’ raporu alınabilir. Başta boy ve kilo olmak üzere birçok sağlık sorunu askerlikten muaf olunmasına sebep olur.

Askerlikten muaf olanlar halk arasında bilinen tabiriyle çürük raporu alanlar devlet memuru olabilir.

Kimler Devlet Memuru Olabilir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 48. Maddesi’nin 7. Bendinde memurlarda aranan sağlık şartları şu şekilde ifade edilir:

  • ‘’53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.’’

21/4/2005 tarihli ve 5335 sayılı Kanunun 29 uncu maddesi ile birlikte “vücut veya” ile “veya vücut sakatlığı ile özürlü” ifadeleri kaldırılmıştır.

Askerlikten Muaf Olanlar Devlet Memuru Olabilir Mi?

Belirtilen maddeye göre, askerlikten muafiyet raporu alanlar herhangi bir akıl hastalığına sahip değilse devlet memuru olabilir. Ayrıca ilgili maddelerde devlet memurlarının özürlü olmaması gerektiği ifade edilir. Kimlerin özürlü olarak kabul edildiği 16/09/2004 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları İle Yapılacak Yarışma Sınavları Hakkında Yönetmelik’te belirtilmiştir. Buna göre özürlü olarak kabul edilenler:

  • “Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranının yüzde kırk ve üzerinde olduğunu, 6/2/1998 tarihli ve 98/10746 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri gereğince, sağlık kuruluşlarınca verilecek sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler.”

Akıl hastalığı bulunmayan ve özürlü kabul edilmeyenler askerlikten muaf raporu olsa dahi devlet memuru olabilir. Bu vatandaşlar, gerekli sınav ve mülakatlara girerek devlet memuru olma hakkını elde edebilir.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.