Askerlikte Kilo Sınırı Nedir? Boy ve Kilo Endeksi Kaç Olmalı?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlikte Kilo Sınırı Nedir? Boy ve Kilo Endeksi Kaç Olmalı?

Askerlikte Kilo Sınırı Nedir? Boy ve Kilo Endeksi Kaç Olmalı?

Askerlik, 20 yaşına giren her Türk gencinin vazifesidir. Fakat öğrenim, sağlık durumları ya da bazı özel sebeplerle askerlik görevi ileri tarihlere ertelenebilir. Sağlık durumunun içerisinde yer alan faktörlerden biri de boy-kilo endeksidir. Sağlık yönetmeliği kapsamında belirlenen bazı kıstaslar dahilinde kilo durumu da askerliği ertelemek ve hatta askerlikten muaf olmak için geçerli bir sebeptir.

Askerlik Kilo Muafiyet Şartları

Askerlik Kanunu’na göre askerlik çağı gelmiş yükümlülerin, belirlenen boy-kilo sınırları dışında olmaları halinde askerlik görevlerini yapmaları sağlık açısından sakıncalıdır. Askerlik kilo sınırı TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği kapsamında belirlenen kurallar dahilinde uygulanan muayeneler sonucunda yükümlünün fazla kilolu bulunmasıdır. Bununla birlikte askerlik zayıflık sınırı da aynı kurallar dahilinde yükümlünün sağlık açısından tehlike oluşturacak kadar zayıf olmasını ifade eder.

Boy Kilo Muayenesi Nasıl Yapılır?

Askerlik muayenesi devlet tarafından yetkilendirilmiş olan hastanelerde yapılır. Askerlik muayenesi esnasında bir hastalığını ya da kilo probleminiz var ise bunu belirtiniz.

Belirttikten sonra muayene için gittiğiniz hastanede hastalık açısından detaylı bir inceleme ve testler yapılır. Askerlik yapmasına engel teşkil edecek herhangi bir duruma rastlanırsa da doktor tarafından o hastalık için askerlik yapmaya uygun olup olmadığı hakkında detaylı bir resmi rapor düzenlenir. Daha sonrasında bu rapor doktor heyetine iletilir ve heyetin yapacağı incelemeden sonra kesin karar verilir.

Askerlik Boy Kilo Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Boy kilo muayenesi devlet tarafından yetkilendirilmiş hastanelerde yer alan tıbbi cihazlarla gerçekleştirilir. Bu cihazlar aracılığıyla yapılan ölçümler neticesinde tek doktor tarafından inceleme yapılır. Doktor, kişinin askerlik yapmaya elverişli olup olmadığı yönünde bir karar verir. Boy kilo muayenesi ve diğer sağlık muayenelerinin yapıldığı bu hastanelerde muafiyet raporu düzenlenmesi için gözetilen birinci kıstas, saptanan rahatsızlığın askerlik görevini yapmaya engel teşkil edip etmeyeceğidir. 

Askerlik boy sınırı, kişinin boy ve kilo endeksi orantılı olduğu hallerde aranmaz. Kişinin bacak boyu spor yapmaya imkan tanımayacak kadar uzun olduğu durumlarda doktor tarafından verilecek karar ile askerlikten direkt muaf olunabilir.

Muafiyet raporu düzenlenebilmesi için boy kilo endeksi işlemi nasıl yapılır sorusunu 180 cm boyundaki bir kişiyi baz alarak yanıtlayalım.

Kilo fazlası ile askerliği erteleme durumunda:

Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’ndeki, boya göre standart ağırlık çizelgesine göre 180 cm boyu olan bir kişi için normal ağırlık 77 kilo olarak belirlenmiştir. Karşımıza çıkan bu 77 kiloya 30 eklediğimizde elde adilen 107 kilo bu kişinin üst sınırını belirliyor. 107 kilo olan kişi için 10 kiloluk bir aralık tanımlanıyor. Yani 107 kilo ile 117 kilo aralığında olan kişiler askerliğini erteleyerek 3 yıl girecekleri muayenenin ardından muaf olabiliyor.

Kilo fazlası ile askerlikten muaf olma:

Yaptığımız hesap ile 180 cm olan bir kişi için üst sınır aralığını 107-117 olarak belirlendiğini aktarmıştık.117 kilonun üzerinde olan kişiler ise askerlikte erteleme olmadan direkt muaf olabiliyor.

Kilo azlığı ile erteleme durumunda:

Yine hesaplamayı 180 cm boya sahip bir kişiyi baz alarak yaparsak bu kişi için normal kilosundan hareketle belirlenmiş kilo alt sınırının 63 olduğunu görüyoruz. Oluşan 63 kilo için de 10 kiloluk bir aralık vardır. 63 kilo ile 53 kilo arasında olan kişilere doktor gözetimi ile erteleme verilebiliyor. 3 yıl arka arkaya girilen muayeneden sonra kişi hala aynı durumda ise askerlikten muaf olur.

Kilo azlığı ile askerlikten muaf olma:

Yaptığımız hesap ile 180 cm olan bir kişi için alt sınır aralığı 63-53 olarak belirlenmiştir. 53 kilonun altında olan kişiler ise askerlikte erteleme olmadan direkt muaf olabiliyor.

Sağlık Yeteneği Yönetmeliği muafiyet hesaplama tablosu aşağıdaki gibidir:

muafiyet hesaplama tablosu

Öte yandan bu hallerde doktor gözlemi de çok önemlidir. Riskli grupta olunsa dahi doktor muayenesi ve kararı sonucunda muafiyet durumu söz konusu olmayabilir.

Muafiyet durumunun söz konusu olduğu boy-kilo aralıkları Sağlık Yeteneği Yönetmeliği kapsamında açıkça belirtilmiştir. Fakat yapılan ölçümler neticesinde boy-kilo oranı belirtilen aralıkta olmayan kişiler için de muafiyet raporu düzenlenebilir. Bu durumda kişinin askerlik yapmaya elverişli olmadığı yönünde bir karar verilmesi ve bu kararın heyet tarafından onaylanması yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan Asker Arkadaşlarımı Nasıl Bulabilirim? Onlara Nasıl Ulaşırım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Halil dedi ki:

    Hocam ben 3 yıldır tecilliyim bu yıl tecilli mi bozduracağım ama benim boy 1.72 kilom 50 kilo ayrıten de belimde ufak fıtıkla kayma var yani anlayacağınız ânî Bi harekette Bi kaç gün bel ağrısı çekiyorum sizce benim durum ne olur….