Askerlikte Kilo Muafiyeti Kaçtır?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlikte Kilo Muafiyeti Kaçtır?

Askerlikte Kilo Muafiyeti Kaçtır?

Askerlik zamanı geldiğinde kişilerin en çok arattığı ve merak ettiği konu boy ve kilo sorunudur. Aslında bakıldığında yönetmelik de bu konuyla alakalı olarak net bir bilgi yer almamaktadır. Ama yinede yazılana göre boyunuzun üst limitini hesaplamak için, boyunuzun 1 metreden sonraki kısmını alıp 3 den çıkartıp 30 sayısını ekleyin. Örneğin, boyunuz 80 cm ise 3 çıkarttığımızda 77, bu sayıya 30 eklediğimizde ise 107 kilo çıkacağını görürüz. Bu sayıda sizin askerlik yapmanız için olmanız gereken maksimum kilonuzdur. Buradan da anlaşılacağı üzere eğer sizin kilonuz 108 ve üzeri olursa askerlikten muaf durumunuz çok mümkündür. Gelelim alt limite.

 Çürük olmak için alt limit nedir?

Öyle zamanlar olur ki fazla kilonuz değil az kilonuz yüzünden bile askerliğe alınmanızda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Yönetmeliğin kanununda bununla ilgili olarak ise, bir hesaplama yöntemi yer almaktadır. Yapmanız gereken örneğin 180cm boyundaysanız, 80cm alıyoruz ve bu sayıya 3 ekleyip 30 çıkarıyoruz. Burada ki örnekte 53 kilo çıkıyorsunuz. Bu durumda askerlikten muaf olmanız gerekir. Peki asıl merak edilen bu durumun kalıcılığıdır.

 Çürük için 3 yıl muayene olmanız gerek

Diyelim ilk yıl gittiğiniz kilonuz uygun değil bu durum sizi sadece askerlikten tecil ettirir. Ama bir sonraki yıl tekrar muayene olmanız istenir. Eğer o yılda aynı durumdaysanız önümüzdeki yıl sizden bir daha muayene olmanız istenir. 3 yıl bu durum devam ederse kalıcı olarak askerlikten çürük sayılabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.