Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlikte İzin Var Mı? Çarşı İzni Nedir?

Askerlikte İzin Var Mı? Çarşı İzni Nedir?

Askerlikte İzin Var Mı? Çarşı İzni Nedir?

‘Vatan borcu’ cümlesini okuduğunuzda aklınıza gelen ilk şey nedir? Her Türk erkek vatandaşın bildiği üzere askerlik çok önemli bir husustur. Köklü tarihimizden bugünümüze ve geleceğimize sahip çıkmamızın bir nişanesidir. Bununla birlikte dışarıdan bakıldığında her ne kadar zor bir görev gibi görünse de, bunu severek ve vatani bilinç ile yaptığınızda hiçbir zorluk yaşamayacaksınızdır. İnsanın ömrü boyunca hafızalardan hiç silinmeyecek anılarına sebeptir. Bu süreç içerisinde moral, motivasyonun arttırılması ve askerlerin sosyal hayatla bağlantılarının devamı için belirli gün ve saatlerde izinler vardır. Peki, askerlik çarşı izni kaç saattir? Askerlikte izin kullanmak mümkün mü? Gibi aklınızdaki bazı oturmayan parçaları yerine koymak için bu içeriğimizi hazırladık.

6 Ay Askerlikte Kaç Gün İzin Kullanılabilir?

Kısa dönem askerlik bildiğiniz üzere 6 ay olarak belirlenmiştir. Bu zaman zarfı içerisinde askerlerin bazı sebeplerden dolayı izin almalarına olanak sağlanmıştır. Böylece görevini yerine getiren kişi memleket hasreti, aile, eş, dost, akraba gibi manevi değeri bizler için yüksek olanları ziyarete gidebilirler. Peki, bu izin kaç gündür? 6 aylık kısa dönem askerliğiniz içerisinde 12 gün izniniz bulunmaktadır. ‘İznimi kullanmazsam ne olur?’ Diye düşünüyorsanız, cevaplayalım. İzninizi kullanmadığınız takdirde 12 gün daha erken terhis olmaktasınız.

Askerlikte Çarşı İzni Kaç Saattir?

Ev yemekleri, kafede veya sinemada vakit geçirmek… Hepsi ve daha fazlasını askerliğinizi yaparken gerçekleştirebilirsiniz. Nasıl mı? Çarşı izni ile… Ancak! Unutmamak gerekir ki, çarşı izinleri birlik komutanının insiyatifinde olan bir konudur. Dolayısıyla eğer izin çıkmazsa hiçbir askerin buna itiraz etmeye hakkı yoktur. Haftanın 1 günü belirlenir(Cumartesi veya Pazar olacak şekilde) ve o gün askerlerin çarşı izni olarak atanır. Genel itibariyle 09.00-17.00 arası izin verilmektedir. Bu saatler ortalama olarak ele alınmıştır. Görev yerinize göre süre değişkenlik de gösterebilmektedir. Bununla birlikte bulunduğunuz şehrin yerel ve genel durumunun yanı sıra ülkede olası bir savaş tehdidi varsa izin yapmanız mümkün değildir.

Özetleyecek olursak, çarşı izni haftada 1 gündür. Zaman sınırı ise 8 saattir. Merak ettikleriniz, fikir ve önerilerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bedelli Askerlikte İzin Var Mı 2021?

Temel eğitim süresinin sona ermesini müteakip yapılacak olan yemin töreninden sonra yükümlüler, varsa Asker alma Yönetmeliği’nin 31 inci maddesinin birinci fıkrasındaki izin süresi de kullandırılarak terhise hak kazanacakları tarihe kadar idari izinli sayılırlar. Ancak, tabi oldukları celp ve sevk döneminin sevk günleri içinde sevkini yaptırmadığından birliklerine geç katılanlar terhise hak kazanacakları tarihe kadar askerlik hizmetine devam ettirilir.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.